TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 16 Ocak 2019

ABD’den şaşırtan Seyahat Uyarısı

Türkiye’nin statüsü, “Seyahat etmeyi yeniden değerlendirin” anlamına gelen 3. seviyede tutulurken, Irak ve Suriye sınırına yakın bölgelere…

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncelledi.

Türkiye’nin statüsü, “Seyahat etmeyi yeniden değerlendirin” anlamına gelen 3. seviyede tutulurken, Irak ve Suriye sınırına yakın bölgelere ise “Seyahat etmeyin” anlamına gelen 4. seviye kapsamına alındı.

Vatandaşlarına ‘terör ve keyfekeder tutuklamalar’ nedeniyle seyahat planlarını gözden geçirmeleri uyarısında bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, bazı bölgelerde risklerin arttığının altını çizdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarılarını son olarak 28 Haziran’da güncellenmişti. Bakanlık, 2018 başında yabancı ülkelere seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarına yönelik yayınladığı seyahat uyarılarına yeni bir sistem getirmişti. Buna göre ABD, ülkeleri seyahat riski durumuna göre 4 kategoride sınıflandırıyor. Yeni sistemde en riskli riskler ülkeler 4’üncü kategoride yer alırken, en güvenlilerse 1’inci kategoriye alınıyor. Türkiye, yeni uygulamanın başladığı 10 Ocak’tan bu yana 3. kategoride.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısında gerçekleştirilen düzenlemeye dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Terör örgütleri Türkiye’de olası saldırılar için komplo kurmaya devam ediyor. Teröristler herhangi bir uyarı olmaksızın saldırabilir, turistik mekanları, ulaşım merkezlerini, marketler ile alışveriş merkezlerini, yerel hükümet binalarını, otelleri, gece kulüplerini, restoranları, ibadet merkezlerini, parkları, büyük spor ve kültür etkinliklerini, eğitim kurumlarını, havalimanlarını ya da diğer kamu alanlarını hedef alabilir. Teröristler daha önce Batılı turistleri ve ülkede yaşayan yabancı profesyonelleri adam kaçırma ve suikast başlıklarında hedef aldı.

medyaspot

İlginizi çekebilir

Dünyanın Gözü Trump’ta

Dünyanın Gözü Trump’ta

Tema Tasarım |