TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, TBMM Haberi 31 Mart 2020

AF Teklifi Meclise Sunuldu

İnfaz düzenlemesi TBMM Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu…

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

İnfaz düzenlemesi TBMM Başkanlığına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme suçu ve kadına karşı şiddet, terör suçları bu kapsamın dışına çıkartılmıştı” dedi.

HANGİ SUÇLAR KAPSAM DIŞINDA?
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında teklife ilişkin bilgi verdi.

Özkan özetle şunları ifade etti:

“Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme suçu ve kadına karşı şiddet, terör suçları bu kapsamın dışına çıkartılmıştır.

Terör suçları özellikle hiçbir ayırım gözetilmeksizin bu kapsamın dışında bırakılmıştır.

Covid-19 salgın hastalığının ülkemizde görülmesi sebebiyle cezaevi boyutlarıyla birtakım tedbirler alınması da ortaya çıkmıştır. Kalıcı düzenlemeler getiriyoruz. Başta ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden belirlenmektedir. Bu süreleri belirlerken terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı ½ olarak düzenlenmiştir.

Denetimli serbestlik uygulamasındaki cezasızlık algısını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. ”

“2 YILLIK DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİNİ 3 YILA ÇIKARTIYORUZ”
“Geçici düzenlemeler de öngörülmektedir. 1 Temmuz 2016 tarihinden önce işlenen bazı suçlar bakımından uygulanan 2 yıllık denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkartıyoruz. Tarihi de 30 Mart 2020 tarihine çekiyoruz.

“İYİ HAL”
Diğer düzenlemeler kapsamında getirilen en önemli düzenleme iyi hal incelemesidir.

Getirilen bu düzenleme ile iyi hal değerlendirmeleri otomatik sistemden çıkartılarak oluşturulan gözlem ve idare komisyonunun kararına bağlanmaktadır.

Kadınlar, yaşlılar, çocuklu anneler ve hastalar lehine de düzenlemeler öngörüyoruz.

65 YAŞINI DOLDURMUŞ YAŞLILAR 0-6 YAŞ ARASI ÇOCUĞU BULUNAN KADINLAR
65 yaşını doldurmuş yaşlılar 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konutta infazını mümkün hale getiriyoruz.

İNFAZ HAKİMLİĞİ
İnfaz hakimliği müessesini getiriyoruz. Hakim teminatına bağlanan bu iyi hal indirimi itiraz müessesine de yol açılıyor.

“KONUTTA ÇEKMESİNİN ÖNÜ AÇILIYOR”
Covid 19 ile ilgili salgın hastalığını dikkate alarak açık cezaevine şu anda gelmiş ve açık cezaevinde cezası infaz edilen hükümlülerle ilgili Meclisimizin alacağı bu geçici düzenlemeyle kararla cezalarının konutta çekmesinin önü açılıyor. Bunun iki kez de Adalet Bakanı tarafından uzatılmasına imkan veriyoruz.

Bu bağlamda yaptığımız geçici düzenlemeyle açık cezaevinde hüküm infaz edilenlerin 2 ay süreyle cezalarını evlerinde çekmelerini mümkün hale getiriyoruz. Bu sürenin zaruret teşkil etmesi halinde aynı süreyle en fazla iki kez uzatılmasını mümkün hale getiriyoruz.”

KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?
Kaç kişinin tahliye edileceğine yönelik soruya Özkan, “Yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor. Ayrıca salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecek olanlarla beraber bu sayı yaklaşık 90 bine ulaşıyor” yanıtını verdi.

MECLİS GENEL KURUL GÜNDEMİNE NE ZAMAN GELECEK
Özkan, teklifin görüşülmesine ilişkin de, “Teklifimizi sunmuş bulunmaktayız. Teklif Adalet Komisyonu Başkanlığına gelecek ve Adalet Komisyonu Başkanımız bütün Adalet Komisyonu üyelerine çağrıda bulunacak. Perşembe günü en geç Adalet Komisyonu toplanarak bu yasanın görüşmelerine başlayacak ve gelecek hafta başı itibarıyla bir farklı karar alınmazsa gelecek hafta Salı günü itibarıyla Genel Kurul’da görüşmelerine başlamış olacağız” dedi.

medyaspot

Tema Tasarım |