TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 8.03.2019 171 Görüntüleme
“AK Parti birçok şehirde  kaybedecek…”

“AK Parti birçok şehirde kaybedecek…”

Necdet Buluz

Bugün, çeşitli anket gruplarınca son yapılan çalışmaların sonuçlarını virgülüne dokunmadan sizlerle paylaşmak istedik. Çeşitli yayın gruplarında yayınlanan anket sonuçları, ilginç verilerle seçim öncesi az da olsa sonuçlar hakkında bilgi verir nitelikte.

Ortak kanı ve çıkan sonuçlara göre AK Parti birçok şehirde kaybediyor.

Avrasya Kamuoyu ve Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, yerel seçimlere yönelik saha çalışmalarının ayrıntılarını paylaştı.

Yol TV’de seçim sonuçlarının en çok merak edildiği iki büyükşehir İstanbul ve Ankara’ya yönelik anketlerin sonuçları hakkında bilgi veren Özkiraz, “Son yaptığımız anketlerde İstanbul’da Ekrem İmamoğlu 1,5 puan önde. Ekrem İmamoğlu’nun sakin ve güzel bir kampanya yürütmesinin bu duruma etkisi var.” ifadelerini kullandı

Ankara’da ise Mansur Yavaş’ın açık ara üstünlüğünün sürdüğünü açıklayan Özkiraz, “MHP’nin kıyıda bulunan seçmenleri partilerinin logosunu pusulada göremediği için ve AKP’ye ekonomik sıkıntılar yüzünden tepkili olduğu için CHP veya İYİ Parti’ye kayabilir. AKP tabanında daha liberal, daha Avrupai, muhalefet seçmeninden pek farkı olmayan 6-7 puanlık bir seçmen grubu kopacak. Ekonomik krizi ve Türkiye’deki kötü yönetimi en çabuk fark eden onlar zaten. Bu kopuş, birçok şehri kaybettirecek” diye konuştu

“Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz, Diken’den Minez Bayülgen’e yaptığı söyleşide ise yaptıkları son anketin detayları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Özkiraz, “İstanbul’daki anket sonuçları ile ilgili Kararsızları da dağıttığımızda Ekrem İmamoğlu, yüzde 50,1 ile 1,5 puan önde. Binali Yıldırım yüzde 48,5. Diğer ise yüzde 1,4. Ancak Erdoğan kararsızları, oy vermeyeceğini söyleyenleri sandığa götürmeyi başarırsa İstanbul’u kazanabilir” ifadelerini kullandı.

Ankara’da Mansur Yavaş’ın Özhaseki karşısında 7 puan önde olduğunu belirten Özkiraz, “Mansur Yavaş yüzde 51,60. Mehmet Özhaseki de yüzde 45,60. Hata payımız 2,5. Seçmene Ankara’da, İstanbul’da Antalya’da, “Sizce seçimi kim kazanır” diye de sorduk. Ankara’da yüzde 65’ten fazlası “Mansur Yavaş” dedi. Sonra “Komşularınız ve arkadaş çevrenizde en çok hangi adaya oy verileceğini düşünüyorsunuz” sorusunu da yönelttik. Bu kez Mansur Yavaş yüzde 40.70, Mehmet Özhaseki 39.9 çıktı” şeklinde konuştu.

Antalya’da ise CHP’nin açık ara önde olduğunun altını çizen Özkiraz “Karasızlar dağıtılınca millet ittifakı adayı CHP’li Muhittin Böcek yüzde 54,3. İktidarın adayı Menderes Türel ise 44,4 çıktı” dedi.

Başkent’te ise anket sonuçlarının büyük çoğunluğu Mansur Yavaş’ı, Mehmet Özhaseki’nin en az 5 puan önünde gösteriyor. Araştırma şirketlerinin yöneticileri ve sahiplerinin açıklamalarına göre Ankara’da son anket sonuçları şöyle:

PİAR: Araştırma şirketinin 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında yaptığı bir ankete göre Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 41,7 ile Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki’nin yaklaşık 6 puan önünde yer aldı.

ORC Araştırma’nın 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimler için geçen hafta yayınladığı seçmen tercihi raporunda da Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş yüzde 41,9 ile Özhaseki’nin önünde yer aldı. ORC’nin araştırmasında Araştırmada Mehmet Özhaseki’ye oy vereceğini belirten seçmenlerin oranı %36,8 çıktı.

Avrasya Araştırma Genel Müdürü Kemal Özkiraz’a göre, Ankara’da Mansur Yavaş, Mehmet Özhaseki’nin 10 puan önünde.OPTİMAR’ın sonuçlarına göre; Mansur Yavaş yüzde 42, Özhaseki ise 31,8 oranında oy alacak.

AKP’ye kurumsal olarak çalışan Genar’ın Genel Müdürü İhsan Aktaş, AKP’nin seçim süreçlerinde yapılan anketlerde yüksekten başladığını ancak 31 Mart’a gidilirken Ankara’da alışılanın tam tersi bir başlangıç yapıldığını söyledi. Aktaş, oran vermese de Yavaş’ın Ankara’da önde olduğunu açıkladı.

Gezici’nin Ankara genelinde 26 -27 Ocak 2019 tarihlerinde yaptığı araştırmaya göre; Özhaseki 52,7 oranında oy alıyor. Gezici’nin anket sonuçları bazı meslektaşları tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

Pollmark’ın Ankara’da 10-16 Şubat 2019 tarihlerinde 5 bin 40 kişinin katılımıyla gerçekleşen anketine göre Mansur Yavaş’ın oy oranı yüzde 42,1; Mehmet Özhaseki’nin ise ise yüzde 32.

Saros Danışmanlık’ın Ankara’da, bin 620 denekle, 19-28 Eylül tarihleri arasında yüz yüze görüşmeye yöntemi ile yaptığı ankette Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş’ın tahmini oy oranı yüzde 46,2, Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki’nin ise yüzde 37,9. Bu oranlara kararsızların oyları dağıtıldığında ise Yavaş’ın oy oranı yüzde 54,1’e, Özhaseki’nin oy oranı ise 44,3’e çıkıyor.

AREA’nın Ankara’da 8-24 Şubat tarihleri arasında yaptığı ankete göre CHP’nin adayı Mansur Yavaş, Cumhur İttifakı’nı adayı Mehmet Özhaseki’nin 5 puan önünde yer alıyor. Ankara’da ilçeleri de kapsayan geniş saha araştırması sonuçlarına göre toplam oy oranları üzerinden Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki için yüzde 38.6, Mansur Yavaş içinse yüzde 43.4 oy oranı çıktı.

Kulat, Ankara’da Mansur Yavaş’ın 5-6 puan önde olduğunu söyledi. Kulat, “Son 5 seçimde muhalefet görmediği düzeyde önde görünüyor. Bunda ekonomik kaygıların da mutlaka bir etkisi var.” dedi

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |