TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 19 Aralık 2019

Ak Parti’den Simit Sarayı Açıklaması

Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (Ziraat GSYO) Ziraat Bankası’nın yüzde 51’ini almak için…

Ziraat Bankası'nın Simit Sarayı'nın devri için yaptığı başvuruya rağmen böyle bir başvuru olmadığı konusunda açıklamalar gelmeye devam ediyor. TBMM Başkanvekili aynı zamanda AKP Isparta Milletvekili olan Süreyya Sadi Bilgiç, "Ziraat Bankası'nın bu firmaya ilişkin Katılım Bankası üzerinden ya da portföyü üzerinden tesis etmiş olduğu herhangi bir işlem yoktur" dedi.

Ziraat Finans Grubu’na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (Ziraat GSYO) Ziraat Bankası’nın yüzde 51’ini almak için geçen hafta Perşembe günü Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.

Cuma günü bankanın başvurusu ortaya çıkmış ve Ziraat Bankası’nın Simit Sarayı’nın borçları karşılığında şirketi devralmak için harekete geçmesi büyük tartışmalara neden olmuştu.

Düne kadar aradan geçen süre içerisinde ne Simit Sarayı yönetiminden ne de Ziraat Bankası’ndan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malezya’da gazetecilere yaptığı ‘Kamu bankalarının özel şirketleri kurtarmasını tasvip etmiyorum’ açıklamasının ardından Simit Sarayı bir açıklama yaparak yerli ve yabancı firmalarla şirkette ortaklık için görüşüldüğü açıklaması yapıldı.

KAVUKCU ZİRAAT’E DEĞİNMEDİ
Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu yaptığı açıklamada Ziraat Bankası’na hiç değinmemesi dikkat çekti.

BAŞVURU SİLİNDİ
Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından kısa bir süre sonra ise Rekabet Kurumu internet sitesinden Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın başvurusunu sildi.

BİLGİÇ: ZİRAAT BANKASI’NIN BİR İŞLEMİ YOK

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç (AKP Isparta Milletvekili) dün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, Simit Sarayı’nın kredi portföyü içinde Ziraat Bankası’nın aldığı payın yüzde 9 olduğunu belirterek, “Ziraat Bankası’nın bu firmaya ilişkin Katılım Bankası üzerinden ya da portföyü üzerinden tesis etmiş olduğu herhangi bir işlem yoktur.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin maddeleri üzerinde görüşmeler sürüyor. Bütçenin 7. maddesi üzerinde milletvekilleri söz aldı. (SOZCU.COM.TR)

medyaspot

Tema Tasarım |