TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 15.12.2018 201 Görüntüleme
“Amerika, bölgeye  İhanet ediyor…”

“Amerika, bölgeye İhanet ediyor…”

Necdet Buluz

 

“Suriye’nin Kuzey bölgesinin istikrara kavuşturulmasının bir tek yöntemi var. Münbiç üzerinde mutabık kaldığımız, ortak çalıştığımız bu yol haritasının Münbiç’ten sonra Fırat’ı doğusuna da uygulanmaya başlanmasıdır. Eğer ABD’nin kastı YPG’yi eğitmekse bu son derece yanlıştır. Bölgeye yapılan ihanettir. Buna göz yumamayız.”

Yukarıdaki sözler Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na aittir.

Çavuşoğlu, Suriye’de Fırat’ın doğusunda terörist gruplar PYD/ PKK’nın Amerika tarafından eğitilip silahlandırılmasının kabul edilemeyeceğini bir kez daha yineledi.

Ancak şunu söyleyelim:

Çavuşoğlu “ABD’nin kastı YPG’yi eğitmekse bu son derece yanlıştır.”diyor. Artık Amerika’nın kastının YPG’yi eğittiğini, silahlandırdığını, koruyup kolladığını sağır sultan bile duyuyor, herkes biliyor ve görüyor. Artık bunu tartışmaya gerek görmemek gerekir.

Doğrudur, biz de aynı görüşteyiz: Amerika, bölgeye ve Türkiye’ye çok açık biçimde ihanet ediyor.

Biz yazmaktan ve uyarmaktan bıkmayacağız.

Dost ve müttefik olarak gördüğümüz Amerika, Suriye’de sinsi bir oyun oynuyor. Özellikle terörist gruplarla kurduğu işbirliği ile hem bölgeyi, hem Türkiye’yi tehlikenin kucağına itiyor. Böyle bir durum karşısında Türkiye’nin suskun kalması beklenmemelidir.

Özellikle ve de altını kalınca çizerek vurgulayalım:

Suriye’de Fırat’ın doğusunda 40 bin silahlı terörist grup var Bu gruplar Amerika tarafından eğitilip silahlandırıldı.

Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen Amerika zaman kazanmaya, verdiği sözleri tutmamaya başladı. PYD/ PKK konusunda bugüne kadar ne söylediyse tam tersini yaptı.

Bölgedeki çıkarları Amerika’yı teröristlerle işbirliği yapmaya yönlendiriyor. IŞİD’ın nasıl yeşerdiğini, ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz.

Şimdi de “Kara ordumuz” dedikleri PYD’nin silahlı kolu YPG’yi bölgede yeşertiyorlar.

PKK’nın yerine meşru olarak gördükleri PYD’yi oturtup, Türkiye’yi ve dünya kamuoyunu oyalıyorlar.

Menbiç’te gözlem kuleleri ile resmen terörist grupları korumaya alıyorlar. Türkiye’nin tüm itiraz ve uyarılarına rağmen bu konuda bugüne kadar geri adım da atmadılar.

Artık hedeflerinin ne olduğunu görebiliyoruz.

Bu nedenle biz Amerika’ya inanmıyor ve güvenmiyoruz. Suriye’de Türkiye’nin altını oymaya çalışıyorlar Verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar Sürekli oyalama taktiği ile zaman kazanıyorlar.

Son gelen haberlere bakalım:

Son bir ay içinde terörist gruplara 90 tır dolusu yeni silah gönderildi. Bölgede bulunan Amerikalı uzmanlar PYD’lileri eğitime aldı. Ortak devriyeye başladılar. Irak’ın kuzeyindeki 4 bin kadar silahlı PKK’lının da Fırat’ın batısındaki PYD kamplarına geldiği tespit edildi.

Bu gelişmeler şu gerçeği ortaya koyuyor:

Amerika, “terörist grup” olarak tanıdığı PKK’lılarla da işbirliği içinde. Eğer böyle bir işbirliği olmasa, bu PKK’lı terörist grupların Fırat’ın batısında PYD’lilerin arasında ne işi olabilir?

Bunu sorgulamak ve Amerika’nın ne yapmaya çalıştığını iyi anlamak durumundayız. Öyle görünüyor ki artık daha fazla konuşmak yerine zaman kaybetmemek ve olumlu adımlar atmamız gerekiyor.

Her zaman söylediğimiz şu:

Türkiye’nin bölgede bir beka sorunu vardır. Bu sorun var oldukça Amerika ile olan sıkıntılarımız da devam edecektir. Beka sorunumuzun kaynağının da Amerika olduğu görülüyor.

Dost ve müttefik olarak gördüğümüz bir ülke, beka sorunumuz konusunda yanımızda yer almıyorsa buna bir başka ad koymak gerekiyor.

Suriye’deki gelişmeleri çok önemsiyoruz ve rahatsız oluyoruz. Konu hakkında yazmaya devam edeceğiz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

 

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |