TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 2.04.2019 181 Görüntüleme
ATTİLÂ DAMAR’IN VAHŞET VE UTANÇ ADLI KİTABI

ATTİLÂ DAMAR’IN VAHŞET VE UTANÇ ADLI KİTABI

Ahmet ÖZDEMİR
“İnsanı ısıran ve sokan kitaplar okumalıyız. Okuduğumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandırmazsa ne işe yarar? Bir kitap, içimizdeki donmuş değerleri parçalayacak bir balta olmalıdır, ” diyor Franz Kafka.

Attilâ Damar’ın Buğra Yayınları arasında çıkan “Vahşet ve Utanç” adlı eseri de öyle bir kitap. Milattan Önce 5000, Milattan Sonra 2.000 yılın “Ülkemizde Kadın Gerçeği”ni hikâyelerle, belgelerle, şiirlerle ve yaşamdan alıntılarla yüreğimizin, insanlığımızın önüne seriyor. Sürekli ahlaki değerlerimizi hatırlatıyor.

İşte Attilâ Damar’ın evrensel manifestosundan alıntı: “ Gün geçmiyor ki, açıyorum gazeteyi, sayfa sayfa, manşet manşet erkek vahşeti. Bu manşetler üzerinde, ayı mı, domuz mu, öküz mü kestiremediğim gûya insan fotoğrafları!…”
Bir gazetede yer alan “2017’nin acı bilançosu: 409 kadın öldürüldü” başlıklı haber, yazarı etkilemiş. Bu kitabın çıkış noktasını ve duygularını şöyle anlatıyor:

“… Her Allahlın sabahı açtığım gazetede, her Allah’ın akşamı karşısına geçtiğim televizyon ekranında, birkaç zavallı kadının daha kocaları, sevgilileri, babaları ve ağabeyleri olan erkelder tarafından dilim dilim doğrandığını ya da kurşunlanarak delik-deşik edildiğini gördüğüm…
Erkek olduğum gerçeği karşısında utanarak yerin dibine girdiğim… Eşimin, anamın, bacım ve kızımın yüzüne içim kan ağlayarak baktığım…
Kurdu, çakalı, domuzu ve cümle yabanı da kıskandıracak bu iğrenç, bu korkunç vahşeti sorgularken, Allah’ıma isyankâr olduğum…
Sevgiyi din, sevmeyi ibadet eden gönül evrenime, bu vahşi canavarların kanlı elleriyle öfke, kin ve nefret zehrini akıttığım için kaleme aldım!”

Attilâ Damar Atatürk’ün şu sözlerini de kendisine yol gösterici kabul etmiş:

“İnsan topluluğu, kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de, kütlenin bütünü ilerleyebilsin?.. Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirle bağlı kaldıkça öteki kısım göklere yükselebilsin?”

Vahşet ve Utanç içinde kıssadan hisse ve ibretli, yalın ve akıcı Türkçe ile kaleme alınmış 15 öykü yer alıyor. Daha sonra “Vahşet Belgesi” adı altında acı ama gerçek türlü gazete başlıkları sıralanmış. Sıra acıtan dizelere geliyor. Attilâ Damar’ın birçok şiiri insanlıktan nasip almamışların suratına şamar gibi arkası arkasına iniveriyor. İşte biri:

“VAHŞET / Nasıl ezdin bu gülü / Elin kırıla emi / Boyun devrile emi? Ula iblis’in dölü / Elin kırıla emi / Boyun devrile emi! // Böylesi vahşet neden / Bu taş yürek, taş beden / Pişman seni var eden / Elin kırıla emi / Boyun devrile emi! // Ey vahşetin timsali / Bu mu erkeklik hâli? / Sen zulmet, sen karanlık / Sen cehennem misali / Elin kırıla emi / Boyun devrile emi // Dilerim ki defterin / Tezden dürüle emi!.. “

Bu da bir öğüt şiir: “Çağ Sevgi çağı, bilgi çağı, uygarlık çağı / Ak sabahlar çok yakın / İnsan koşuyor sellercesi / Akıyor sellercesi / Gürül gürül / Akın akın. // Sen / Silkin, toparlan, kalk artık / At, bin yıllık uykuyu gözlerinden / Bir çevrene bak / Sev, yaşa, yaşat geç de olsa / Haykır bir sevda türküsü tüm gücünle / Adam olarak / İnsan olarak!..”
Vahşet ve Utanç, “ Ülkemizde Kadın Gerçeği” kitabının içeriğinde anekdotlara da yer verilmiş.

Birkaç cümle Attila Damar’dan söz edeyim:
1940 yılında Artvin ilinde dünyaya geldi. Babasının memuriyeti gereği Anadolu’nun pek çok köy ve kasabasını gezdi, buralarda zengin Türk kültürünü yaşayarak belledi, özümsedi. “Şiir, Hikâye, Roman” gibi edebiyat çalışmalarında bolca kullandı. 1954 yılında İstanbul’a yerleşti. Burada sanat çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle edebiyat dalında art arda ürünler vermeye başladı. 1970-90 yılları arasında, kişisel ve çoklu, desenli şiir sergileri / resim ve fotoğraf sergileri düzenledi. Konferanslar verdi. Özellikle son 25 yıldan bu güne süren çalışmalarını, toplumsal sorunları irdeleme, eleştirme, yargılama ve hicvetme üzerinde yoğunlaştırdı.

Attilâ Damar’ın Vahşet ve Utanç “Ülkemizde Kadın Gerçeği adlı eseri, bugüne kadar hiç kimsenin yapmadığı, yapmayı düşünmediği bir çalışma. İnsanlık ülküsü yolunda, aklın ve vicdanın buyruğu altında yapılan bir kutsal hizmet… “Çok güçlü, çok değerli ve çok hayırlı bir ibadettir bu çalışma. Böyle okuna, Böyle biline…”

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

TÜRKÜLERİMİZDE KIŞ VE KAR

TÜRKÜLERİMİZDE KIŞ VE KAR

Tema Tasarım |