TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Kültür Sanat Turizm 5 Aralık 2018

Azerbaycanın Karabağ Muğam Grubu

4 aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda Azerbaycan Muğam sanatının ve Mevlevi Sema törenlerinin  Birleşmiş…

Azerbaycanın Karabağ Muğam Grubu Ankarada Muhteşem Konser Verdi

4 aralık 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda Azerbaycan Muğam sanatının ve Mevlevi Sema törenlerinin  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne dahil edilişinin 10. yılı dolayısıyla Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu gösteri sundu, Garabağ Muğam Grubu konser verdi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlenen programa, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Deniz Çakar, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ile TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, programda muğam sanatının Azerbaycanlılar için önemini anlattı.
Etkinliğe katılan UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Çakar da Türkiye’nin 2006’da taraf olduğu 2003 tarihli Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’nin tüm dünyada kültürlerin yakınlaşması ve sürdürebilir barışın sağlanmasında en önemli araçlardan biri olarak kabul gördüğünü ifade etdi.
Bunun yanın sıra, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov da kadim kültürel zenginliğin tanıtılması ve yaşatılması amacıyla bu etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu gösteri sundu, Azerbaycan Karabağ Muğam Grubu konser verdi
Karabağ Muğam Grubunun verdiyi konserde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Halk sanatçısı, Sohret nişanlı, Cumhurbaşkanı mukafati laureatı Mensum İbrahimov harika ifası ile muğamseverler’ı hayran bıraktı.
 Halk sanatçısı Mensum İbrahimova emekdar sanatçılar Elçin Haşimov (tar), Elnur Ahmedov (kamança) ve Kamran Kerimov (nağara) eşlik ettiler.
HABER : Ülker  Piriyeva
              Ankara

Tema Tasarım |