TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 2.05.2019 154 Görüntüleme
Bahçeli’nin Cumhur  İttifakı Israrı…

Bahçeli’nin Cumhur İttifakı Israrı…

Necdet Buluz

MHP Genel Başkanı Bahçeli, AK Parti ile başlattığı Cumhur İttifakı’na sıkı sıkıya bağlı bulunduklarını söylüyor. MHP Genel Başkanı “Cumhur İttifakı sadece MHP ve AK Parti’nin ortaklığı değil, Türk milletinin takdiri, tercihi, tebriki, ümit ve ufuk bayrağıdır. Bu ittifakın mimarı esasen 82 milyon Türk vatandaşıdır” diyerek de yapılan ittifakın önemine işaret ediyor.

Bahçeli ve kurmaylarının son günlerde ard arda yaptıkları açıklamalarda Cumhur İttifakı’nın önemine dikkat çekmeleri kafalardaki soru işaretlerinin de artmasına neden oluyor. Görünen o ki, ortada bir sıkıntı ve panik havası var.

Peki, Bahçeli’nin “ittifak dağılacak” diye endişelendiren bu çıkışının altında ne yatıyor?

Önce Bahçeli’nin konu hakkındaki açıklamalarına göz atıp, sorunun yanıtını bulmaya çalışalım:

“Şunu herkes bilmelidir ki, Cumhur İttifakı dağılmadan hiçbir haine fırsat verilmeyecek, Türkiye baskılara teslim olmayacaktır. Cumhur İttifakı uyanan tarihin sesi, dirilen coğrafyanın mesajı, Türk asırlarının zafer nişanesidir. Komplolar ittifakımız karşısında işlemeyecektir. Kumpaslar ittifakımıza çarpıp dağılacaktır. MHP ile AK Parti siyasi hesaplarla değil, çıkara dayalı değil, seçimlere ayarlı değil, beka ve istiklal arzusuyla bir araya gelmiştir. Bizim inancımızın ve irademizin çerçevesi bu şekilde belirginleşmiştir. İki parti arasına fitne sokmak için 31 Mart’tan alınan sonuçları ve oy oranlarını kılıf yapanların milli mensubiyetleri arızalı olduğu gibi maksatları da karanlık ve kuşkuludur. 29 Nisan sendromunu canlı tutup partimizden açıklama geleceğini söyleyen, ittifakın biteceğini ifade eden akıl ve ahlak fukaraları bir kez daha duvara toslamışlardır. Bunlar izansız, insafsız, iradesiz, ikircikli ve ikiyüzlüdür. Karar ve kanaatimiz odur ki, Cumhur İttifakı’na özenle ve önemle sahip çıkılmalıdır. Cumhur İttifakı sadece MHP ve AK Parti’nin ortaklığı değil, Türk milletinin takdiri, tercihi, tebriki, ümit ve ufuk bayrağıdır. Bu ittifakın mimarı esasen 82 milyon Türk vatandaşıdır. Cumhur İttifakı da Türkiye’dir. Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe direnmek Cumhur İttifakı’nın şuur özetidir, böyle de olmalıdır. Türk milletinin bugün ulaştığı sonuç, asırlar boyunca çekilen ıstırapların neden olduğu uyanıklığın eseri, bu aziz vatanın her köşesini sulayan şehit kanlarının bedelidir. Bizim verilecek vatanımız, vazgeçilecek insanımız, terk edilecek ülkemiz yoktur, güvence Cumhur İttifakı’dır. Milliyetçi Hareket Partisi herkesin, her siyasi partinin temel tercihlerini milletimizle paylaşmasını temenni etmektedir. Puslu ortamlardan nemalanan siyaset karaborsacılarına aradıkları imkan ve şartları vermemek milli bir vazife olarak karşımızdadır. Biz bu vazifeye sadığız, bu vazifeyi de seve seve yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Uyanan milli şuur, ayaklanan milli gurur oyunları inşallah cumhurun ittifak azmiyle bozacaktır. Cumhur İttifakı çevresinde vızır vızır fitne kazısı yapanlara hem sırtımız dönük hem de kapımız örtüktür. Böylesi açık tavır ve tercihi muhataplarımızdan da beklemek en tabii hakkımızdır.”

AK Parti üst yönetiminde 31 Mart yerel seçimleri sonrası şu görüşün hakim olduğu söyleniyor:

“Bizim birçok yerde oy kaybetmemiz, özellikle de İstanbul ve Ankara gibi yerlerde yenilgiye uğramamızın altında MHP yaptığımız ittifakın da rol oynadığını görüyoruz. Ankara’da Mansur Yavaş’ın açık ara seçilmesinde MHP’li seçmenler AK Parti adayına değil, Mansur Yavaş’a oy verdi. Bahçeli burada MHP’li seçmeni konsolide edemedi. Birçok il, ilçe ve beldede de aynı durumun yaşandığı ortaya çıkıyor. Partimizden de MHP’ye oy kaymış olabileceğin değerlendiriyoruz.”

Bahçeli’nin AK Parti sırtından bazı isteklerini yerine getirerek tabanından oy aldığı, yen bazı istekleri ile de bu oy oranını daha da yükseltebileceği görüşlerin ağırlıklı olduğu söyleniyor.

Dikkat edilecek olursa son günlerde AK Parti içinde MHP ile yapılan ittifakta partinin zarar gördüğü ve bundan sonra da görebileceğinin dillendirildiği iddia ediliyor. Bu iddiaların da sosyal medyada seslendirilmesi MHP Lideri Bahçeli’nin böyle bir açıklama yapmış olduğu izlenimi veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “milli ittifak” çağrısı yapmış olması da MHP ile başlatılan Cumhur İttifakının sonunun geldiği yorumlarına neden olmuştu.

Yapılan bazı araştırmalar ve yorumlarda MHP’nin seçimlerde aldığı oy oranının Bahçeli’nin söylediği gibi % 17 değil, % 8 olarak belirlendiği ortaya konuluyor. K Parti’nin oy oranının da % 38 olduğu vurgulanıyor.

Şu gerçeği de görmeden gelemeyiz:

Bugünkü sistem, hiçbir partinin ittifaksız seçim kazanamayacağını gösteriyor. Bu sıkıntılar nasıl ve hangi formüllerle aşılır bunu şu an için söylemek mümkün değil. Ancak, ittifak konuları daha çok tartışılacak gibi görünüyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

Rusya’nın ikiyüzlülüğü

Rusya’nın ikiyüzlülüğü

Tema Tasarım |