TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 22 Nisan 2021

Balkanların barış, huzur, istikrar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkanların barış,…

“Balkanların barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkanların barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz. Türkiye’yi tehdit ya da rakip olarak görenler ise sadece ve sadece kendi çıkarları temelinde hareket ederek büyük bir yanılgı içerisine düşüyor. Bugün, köklü ve çok boyutlu Türkiye-Arnavutluk dostluğuna yeni bir halka daha eklediğimize inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Arnavutluk’un başkenti Tiran’da inşa ettiği Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nin açılış törenine canlı bağlantıyla katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreni vesilesiyle çevrimiçi de olsa Arnavutluk halkıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Arnavutluk halkının ve İslam dünyasının Ramazan ayını tebrik etti.

“TÜRKİYE-ARNAVUTLUK İLİŞKİLERİ HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”

Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin, ortak kültür ve tarihten aldığı güçle her geçen gün gelişerek, derinleştiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak, kardeşliğimizin gereğini yerine getirerek, 30 yılı aşkın süredir Arnavutluk’un sosyal ve ekonomik kalkınmasına her türlü desteği verdik. Hem 2019 Eylül ve Kasım depremleri sonrasında, hem de koronavirüs salgınıyla mücadelesinde hiçbir karşılık beklemeden tüm imkânlarımızla Arnavut halkının yanında olduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk halkına son olarak 23 Aralık’ta Türkiye tarafından Laç şehrinde inşa edilen konut projesinin temel atma töreninde hitap ettiğini anımsatarak, şöyle devam etti: “Kıymetli Dostum Sayın Başbakan Edi Rama, 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremler kapsamında ‘Arnavutluk’un A ve B planlarının yanı sıra yanımızda Türkiye var!’ demişti. Biz de kısa sürede başlattığımız projeyle Arnavut kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermiştik. Konutları inşallah Ağustos ayına kadar tamamlayıp, ihtiyaç sahiplerine teslim etmenin bahtiyarlığını da birlikte yaşayacağız.”

“ARNAVUT KARDEŞLERİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

“Arnavutluk’un sağlık altyapısına önemli katkı sağlayacak Fier Dostluk Hastanemizin açılış törenini icra ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama’nın Ocak ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik bağını bir adım daha ileri taşıyacak stratejik ortaklığın resmîleştirildiğini hatırlattı ve “Arnavutluk’ta 150 yataklı bir hastanenin, üç ayda inşa edilmesi hususundaki kararımızı açıklamıştık. Hamdolsun bugün Arnavut kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç aydan kısa sürede hastanenin inşasını tamamladıklarını ve en modern cihazlarla donatıp tefriş ettiklerini belirterek, 70 milyon Avro’ya mal olan Fier Dostluk Hastanesi’nin toplam 50 bin metrekarede 17 bin 425 metrekare kapalı alana sahip, 6 ameliyathanesi, 6 polikliniği, 20 yoğun bakım ünitesi ve 130 servis yatağıyla hizmete hazır hâle getirildiğini kaydetti.

Hastanede, 23 temel branşta 56’sı Türk, 331’i Arnavut, toplam 387 sağlık personelinin omuz omuza hizmet vereceklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 kişilik sağlık ekibinin de dün itibariyle göreve başladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkanların barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz. Türkiye’yi tehdit ya da rakip olarak görenler ise sadece ve sadece kendi çıkarları temelinde hareket ederek büyük bir yanılgı içerisine düşüyor. İşte bugün, köklü ve çok boyutlu Türkiye-Arnavutluk dostluğuna yeni bir halka daha eklediğimize inanıyorum” diye konuştu.

Türkiye ve Arnavutluk arasındaki dayanışmanın yeni bir nişanesi olacak Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nin tüm Arnavut halkına hayırlı olması dileklerini tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden Arnavutlara da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanede görev yapacak tüm sağlık personeline de başarılar temenni ederek, hastanenin yapımında emeği geçen Arnavutluk Başbakanı Rama ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve yüklenici firmaya teşekkür etti.

tccb.gov.tr

Tema Tasarım |