TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Kültür Sanat Turizm 16 Şubat 2020

Başkent Oda Orkestrası’ndan Unutulmaz Bir Akşam

Kurulmuş olduğu 1964’ten beri, amatör ruhu ve gönüllülük esası ile sanat yaşantısını sürdüren Başkent Oda Orkestrası, 9…

Başkent Oda Orkestrası’ndan Unutulmaz Bir Akşam Beethoven’in 250. Doğum Yılı Kutlama Konseri

Kurulmuş olduğu 1964’ten beri, amatör ruhu ve gönüllülük esası ile sanat yaşantısını sürdüren Başkent Oda Orkestrası, 9 Şubat 2020 Pazar akşamı, CSO Konser Salonu’nda, Alman Büyükelçiliği’nin desteği ve Trabzon’dan gelerek katkı veren Olimbera Voice korosu iş birliğiyle, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solisti, piyanist Yeşim Gökalp’e eşlik ettikleri özel bir konserde seyircisiyle buluştu.

“Beethoven’in 250. Doğum Yılı Kutlama Konseri” başlıklı konserin ilk yarısında şef Şerif Can Ünver’in yaptığı, açılış sunumu sonrasında, bestecinin Op.21 Do Majör tondaki 1. senfonisi  başarılı bir şekilde seslendirildi.
İkinci yarıda, orkestranın ardından Olimbera Voice korosu da sahnedeki yerini aldı. Piyanist Yeşim Gökalp’in  de sahneye çıkması ile başlayan ikinci yarıda, Beethoven’in koro,orkestra ve piyano için bestelemiş olduğu Op.80 Do minör Fantezi başlıklı eseri seslendirildi.
Eserde soprano Özlem Aydın, İlayda Uludoğan, alto Hüsra Öz , Semagül Yaprak, tenor Azmican Yılmaz, Nuri Kara ve bas Yunus Tekeş, Berkay Kural koronun solistleri olarak yer aldılar.
Dinmeyen alkış sonucunda,  bis yapmak üzere tekrar sahneye çıkan Yeşim Gökalp, bu kez de koro şefi Özlem Aydın’ın yönetiminde, Olimbera Voice korosu ile birlikte, Johann Sebastian Bach’ın BWV147 numaralı kantatını seslendirdi. Bu eserin ardından yine kesilmeyen alkışın sonucunda, Koral Fantazi’nin korolu, son bölümü tekrar edildi. Piyanist Yeşim Gökalp konserin sonunda Alman Büyükelçisi Martin Erdmann’a ve dinlemeye gelenlere teşekkür ederek konseri noktaladı.
Konser baştan sona kadar, hem oturacak koltuklar açısından, hem de ayakta salonun tüm kapasitesini zorlayacak kadar kalabalıktı ancak maalesef konserin başında salonda ayakta bile durulabilecek yer kalmaması sebebi ile 150 kadar kişi salona giremedi ve kapıdan geri dönmek zorunda kaldı. Konser büyük beğeni topladı ve ayakta alkışlandı.
HABER : ADNAN FİŞENK
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Tema Tasarım |