TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 28 Eylül 2019

Bizler vatanımız için her şeyi feda eden kutsal bir yolun yolcusuyuz

“Türkiye ve Dünyadaki Bütün Türkmenler Birleşecek”. Diyen Sedat Demir şunları ifade etti. “Türkmen diyarının öz ve öz…

Türkiye Türk Dünyası Gaziantep Barak Dayanışma ve Kültür Derneği Kurucu Başkanı Sedat Demir Türkiye Avrupa Gazeteciler Derneğine konuştu:

“Türkiye ve Dünyadaki Bütün Türkmenler Birleşecek”. Diyen Sedat Demir şunları ifade etti. Türkmen diyarının öz ve öz evladı olarak bir kez daha ifade ediyorum ki Selçuklu Devleti’ni kuran değerler ne ise, Osmanlı Devleti’ni cihan devleti kılan değerler ne ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tarih sahnesine çıkaran değerler ne ise biz oyuz. Türk-İslam varlığı için onurla ölüme yürümesini iyi biliriz. Bizler vatanımız için her şeyi feda eden kutsal bir yolun yolcusuyuz, o makamın, o mekanın, o hedefin gerekirse müstakbel şehidiyiz. Ama hiç bir zaman bir karış dahi toprağımız ve soydaşlarımız ve din gardaşlarımızın hakkı için bir adım dahi geri adım atmayız, baş veririz, Allah’ın izniyle baş eğmeğiz”.

 Baraklar Dayanışma ve Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı Sedat Demir kimdir.? Gaziantep kamuoyu tarafından adını görsel, yazılı basın ve sosyal medya’da adını sıklıkla duyduğumuz Sedat Demirle buluştuk.

Sedat DEMİR iddialı: “Türkiye-Türk Dünyası Barak Türkmenleri beni tanır, saygı duyar ve sever.

Öncelikle sizin özgeçmişinizle ilgili konuşmak istiyorum… Kimdir? Sedat DEMİR;

Gaziantep’in Karkamış İlçesine bağlı Germiş köyünde 01.01.1984 tarihinde dünyaya geldi.

 bölgenin en büyük aşiretine mensup torun aşiretine mensup olup eğitimini tamamladığı yıllarda içindeki yöre aşkı kendini bağlama çalmaya adamış Türkmenlerin destan ve geçmiş tarihini bağlamanın tellerine döken ve sözlerine taşıyan bir ozan…

 Köy Odası denen 1800 yıllık geçmişe hizmet eden sembol mekanlarda toplantılarda, yörenin kültürünü gençlere aktararak ve kültürünü bağlama ve bilgiyle taçlandırarak   kendine görev bilen ve sürdüren kültür elçisi…

 1800 yıllık Barak Türkmenlerinin Orta Asya’dan Ana Yurd’a göçü Hazin destanları Ulusal Ve Uluslararası Medyada yer alması özellikle TRT Belgesel kanalında yayımlanmasında katkılarda bulunan, Türk Dünyası Film Festivali yarışmalarında Barak Türkmenleri hakkındaki örf adet gelenek göreneklerini gerçek bilgi ve ekranlarda yayımlanacak belgeseller için kaynak kişi olarak gösterilmektedir. Amaç burada gelecek kuşaklara aşılamaktır.

2018 yılı  Gaziantep İlinde köklü ve yaygın bir etki alanına sahip 147 Köyü Baraklılar adına Dernek çatısı altında birleştirdim. ve Barak Dayanışma ve Kültür Derneği Kurucu Genel Başkanı olarak, Üyelerimizin maddi ve manevi  sosyolojik kültürel ihtiyaçlarını karşıladığımdan Gaziantep halkı ve Türkmen topluluğu tarafından tanınan  ve saygı duyulan bir kişiliğe haiz olduğumu dile getirirler.

Türkmenler tarafından düzenlenen tüm organizasyon ve etkinliklerinde Kurucu Başkan olarak şahsım ONUR konuğu olarak davet edilir ve saygı duyulurum. Genel başkanlık görevim devam etmektedir.

 Kamuoyu sizi daha çok Suriye Türkmenleri çalışmalarınız nedeniyle yakınen tanıyor.  Suriye’deki Çalışmalarınız Hakkında Bilgi Verir misiniz?

Suriye’de Halep Vilayeti ve ilçelerinde 177 Türkmen Köyünde yakın akraba ve siyasal etki alanım söz konusudur. Gaziantep İlimize 500 bini aşkın Suriyeli göçmenler yerleşmiş olup, bu grubun 250 bini aşkın bölümü Türkmen kökenlidir.

Suriye’de Halep Vilayeti özellikle El-Bab, Cerablus, Azez bölgesinde Fırat kalkanı kapsamında Ordumuza yerelde bir nevi lojistik destek sağlanması amacıyla Sayın Valimizin izni ile Sivil Koordinatör olarak görevlendirilerek 177 Türkmen Köyünün İŞİD’ten temizlenme sürecinde gıda (ekmek, su), barınma ihtiyaçları (battaniye, yaşam araç ve 3 gereçleri vbg.).  Malzemeleri ve lojistiğini temin ettik.

Barak Türkmenlerini  bir araya getirmek, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda işbirliğini sağlamak üzere 2018 yılında  kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Birliğin Kuruluş amacı; Türkmen kültürüyle doğrudan ve dolaylı atıflar söz konusudur.

 Türkmen davasına kendini adamış Profesör, Doçent ve akademisyenlerden oluşan hocalarımız var, Geçmiş tarihi analiz etmelerinde ve tez yazımların da Barak Kültürü ile bilgilerimi taahhüd ediyorum. Türkmenlerin gönüllü üyeler ve kurumlar tarafından ulusal ve uluslararası medya iletişim kapsamında yapılan çalışmaları için ivedilikle çalışıyorum. Türkmen davasının kurumsal yapısının inşaası için gerekli TEVECCÜH’ün somut olarak ortaya çıkması için gerekli çalışmalara imza atıyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mıdır?

Gaziantep Barak Dayanışma ve Kültür Derneği Kurucu Başkanı Türkmenbeyi Sedat Demir Sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye Türk Dünyası  Barak Türkmen Birliğinin uzun soluklu bir davanın siyasi neferi olarak sorumluluğunu gören fiili ve kavli olarak gıyabımızda bize düşen ne varsa hazırız.  Bizleri hasbi ve yürekten seven, desteklerini ve dualarını esirgemeyen, dava büyüklerim, tüm Türkmen topluluğu için gece gündüz demeden çalışan güzide basın ve medya kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımıza, kamu ve özel sektörde çalışan vefakar Türkmen kardeşlerimize, yakın ilgi ve samimi desteklerinden dolayı teşekkür ve şükranlarımı saygılarımla arz ederim.

Kızılelma, mefkuresi Oğuz Türklerin bir evladı olarak şahsım içinde üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşleri simgeleyen bir ifadedir. Kızılelma mefkuresi, Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgeler. Ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir beldeyi ifade ettiği gibi kimi zaman bir devlet kurma idealini, kimi zaman cihan hakimiyeti idealini, kimi zaman da Türk birliği idealini ifade etmiştir.

Dolayısı ile bizim yeni kızılelmamız şudur; nerede Türkmen var ise maddi ve manevi olarak desteklemek, sahip çıkmak, yüceltmek ve başımın üstünde taşımak boynumun borcu olsun. Şahsım ve ekibim ( birini dahi ayırt etmeksizin tüm Yörük ve Türkmen beyleri) Türkmen karakterine yakışır disiplin ve dava şuuruyla, tüm gücümüzle Türkmen davasının ileriki yıllara koşar adım ilerleyeceğimizden, birlik ve beraberlik ilkesi içerisinde çalışacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Demir sözlerine siirle devam etti ve sözlerini tamamladı: Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in ruhu şad ve mekanı cennet olsun şiirlerinden bir dörtlükle sözlerimi bitireyim :“Tohum saç bitmezse toprak utansın! / Hedefe varmayan mızrak utansın! / Hey gidi küheylân, koşmana bak sen! / “Çatlarsan, doğuran kısrak utansın .”

Hülya Özkoyuncu / Avrupa Gazeteciler Dernegi K.K.T.C.  Eş Başkanı

Tema Tasarım |