TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Yaşam 12 Şubat 2019

Bu Sözler Solcuları Çok Kızdıracak

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Timur Selçuk, Türk müziğini dünya müziklerinden ayıran en önemli özelliğin ‘insani ve…

Müzisyen Timur Selçuk, Sabah gazetesine verdiği söyleşide solcuların insanları oy olarak gördüğü için başarılı olamadığını belirterek, "Solun politikacıları, insani değerleri daha çok ön plana çıkarsalar belki daha çok kişinin gönlüne girebilirler" dedi. Selçuk, kendisini hiçbir zaman 'şu kesimin sanatçısı' diye tanımlamadığını da söyledi.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Timur Selçuk, Türk müziğini dünya müziklerinden ayıran en önemli özelliğin ‘insani ve ahlaki değerlerin birinci planda olması’ olduğunu söyeleyerek, “Kuran’dan başlayıp Peygamber Efendimiz’e, namazımıza, orucumuza kadar manevi dünyamızın zenginliği, ahlaki ve kültürel değerlerimiz müziğimizi böyle kıymetli kılıyor. Türkiye gibi çok özel bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye hem Doğu’dur, hem de Batı. Kültürüyle, tarihiyle böyle zengin bir ülke daha yok” dedi.

‘NAMAZDA HEP ALLAH’IM BANA SAHİP ÇIK DİYE DUA EDERİM’

Daha önce yaptığı ‘Ben namaz kılan, Kur’an okuyan bir sosyalistim’ açıklamasına ilişkin de konuşan Selçuk, “Yine aynı şeyi söylerim. Sol dünya görüşüne sahip ve inançlı bir insanım. Ben yalnız Allah’a secde ederim. Ve namazda hep ‘Allah’ım bana sahip çık, yanlışlarımı ve eksiklerimi göster’ diye dua ediyorum” dedi.

‘DÖNEM DEĞİŞTİ DİYE BÖYLE SÖYLEMEDİM’

Açıklamalarının özellikle solcular tarafından çok yadırgandığını söyleyen Selçuk, “Dönem değişti, o yüzden mi böyle söyledin gibi geri dönüşler de almıştım. Ama böyle bir şey yok tabii ki. Ben hep inançlı biriydim. Dini değerleri de; üretmek, paylaşmak ve zulme sessiz kalmamak olarak görüyorum. Dinimizde üretmek ve paylaşmak çok önemli. Günümüze baktığımızda üreten ve paylaşan bir sistem, emperyalizmin karşısında yer alır. Emperyalizm; zayıf ülkeleri alır, kendisine bağlar ve sömürür. Benim dini değerlerim ise böyle değil. Sol ideolojinin temelinde de üretmek ve paylaşmak var. O yüzden de dünya görüşü olarak kendime en yakın bu ideolojiyi görüyorum” dedi.

‘KENDİMİ HİÇBİR ZAMAN ŞU KESİMİN SANATÇISI DİYE TANIMLAMADIM’

“Kendimi hiçbir zaman ‘Şu kesimin sanatçısıyım’ diye tanımlamadım, böyle ayrışmaları da doğru bulmuyorum” diyen Selçuk, “Bu ayrışmalara son vermek için diyalog kurmalıyız. Sessiz kalarak hiçbir sorunu çözemeyiz. Gençlere ve öğrencilerime hep şunu söylüyorum: İki Mustafa’yı doğru kavrarsak bu topraklarda hiç çatışma yaşanmaz. Peygamber Efendimiz’in hayatı ve bize ilettiği Kuran’ı Kerim’i iyi anlamalıyız önce. Manevi değerlerin bütününü anlatan kitabımız bize öncülük etmeli. Bir de Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’ndaki tüm emperyalist güçlerle mücadelesi ve cumhuriyeti kurarkenki yaklaşımını çok iyi kavramalıyız. Yeni kuşaklar Mustafa Kemal’in onlara bıraktığı ‘Nutuk’ kitabını iyi anlamalı. Hem Müslümanlığı yaşayışımızla, hem de cumhuriyetimizle bütün dünyaya ışık tutacak kadar önemli bir ülkeyiz. Bu açıdan Türkiye olarak diğer ülkelere de yol gösterici olmalıyız.” şeklinde konuştu.

‘SOLCULAR İNSANLARI OY OLARAK GÖRDÜKLERİ İÇİN BAŞARILI DEĞİL’

Türkiye’de solun başarılı olamadığını söyleyen Selçuk, “Çünkü bunu yönetenler insani açıdan değil de, politik açıdan bakıyorlar. Solun politikacıları, insani değerleri daha çok ön plana çıkarsalar belki daha çok kişinin gönlüne girebilirler. İnsanları oy olarak görüp yaklaştıkları için de başarılı olamıyorlar” dedi.

medyaspot

Tema Tasarım |