Ana Sayfa Yazarlar 31.01.2021 212 Görüntüleme

Bugün Hayat Defterini Nasıl Açtık?

Bizlere yeni bir gün lütfedildiğini düşünüp rabbimize şükrettik elbette.
Her geçen gün rabbimizin huzurundaki hesap gününe yaklaşmaktayız. Amel defterimiz kabarıyor. Yaradılış maksadımızın farkında olarak yaşamamız gerekiyor. Özellikle yaşadığımız salgın günleri bize çok şey öğretti. Sahi, değer mi? Üç kuruşluk dünya işleri için birbirimizi kırıp dökmeye?
Rabbimizin bize ihsan ettiği cennet bir vatanda yaşıyoruz. Bu uğurda canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Rabbimin en büyük nimeti Kuran-ı Kerim’in semalarımızda yankılanan ezanımızın ve her daim dalgalanacak olan şanlı bayrağımız, bizim en büyük şeref ve gururumuzdur.
Rabbimizin lütufları saymakla bitmez. Bizlere bahşettiği ailemiz, evlatlarımız ve sevdiklerimizin de hakkını verebilmemiz gerekiyor. Evlatlarımıza, evvela Allah ve resulün aşkını, vatan aşkını aşılamalıyız ki ahlakla donanmış birer insan olarak ülkemize kazandıralım.
Aile, toplumun en küçük ama en önemli yapı taşıdır. Sadakat, sevgi, saygı ve güven ister. Ailede herkesin sorumlulukları vardır. Her birey sorumluluklarını yerine getirdiği vakit, sevdiklerimizle birlikte musmutlu yaşarız.
Kuran-ı Kerim’de bize verilen mesajları tefekkür ederek amel edebilirsek, günlük muhasebemizi yapıp nefsimizle hesaplaşırsak, dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşuruz.
Peygamber Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem, bir hadisi-i şeriflerinde hayvanatın dahi hesaba tâbî tutulacağını bizlere şöyle haber vermişlerdir:
Nitekim bir gün Resûlullah Sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz ’in yanında iki koyun otlamaktaydı. O esnada koyunların biri diğerini boynuzladı ve yavrusunu düşürmesine sebep oldu. Bu hâdiseyi müşahede eden Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz tebessüm buyurdular.
Kendisine: “Ey Allah’ın Resulü, niçin tebessüm ettiniz” diye sual edildiğinde ise şu mukabelede bulundular:
“Şu koyunun hâline taaccüp ettim! Canım kudret elinde olan Zat’a yemin ederim ki, kıyamet günü diğerine kısas yapılarak onun hakkı alınacak!” buyurmuşlardır.
Resûlullah Sallâllâhu aleyhi ve sellem Efendimiz ‘in bu beyanları, hem bu hâdisenin zahirî manasıyla hakikî olarak vuku bulacağının bir işaretidir, hem de bizler için temsilî bir öğüt mahiyetindedir. Yani hiç kimsenin hakkının bir başkasında bırakılmayıp hayvanlar arasında vaki olan haksızlıkların bile eksiksiz bir surette karşılığını bulacak olması, bizleri ne kadar ciddî bir hesabın beklediğini tahayyül ve tefekkür etmemizi de gerekli kılmaktadır.
Dolayısıyla, verilen bu haberden kendimize ders çıkarmalı, kul ve hayvan haklarını çiğnemekten var gücümüzle kaçınmalıyız.
İşte günün muhasebesi, “Bugün Allah için ne yaptın?”
Sevgiyle kalın…

Mehtap EROL

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Kolay olmayacak…

Kolay olmayacak…

41