TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 10 Aralık 2018

Bütçede Flaş Asgari Ücret Mesajı

TBMM Genel Kurulu’nda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu…

Meclis'teki bütçe görüşmelerinde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2019 bütçe teklifini "Kimin sorununa çözüm getiriyor" sözleriyle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Bizim belediyelerimizde 1 Ocak'tan itibaren asgari ücret net 2 bin 200 TL olacak. Kazanacağımız belediyelerde hiç kimseyi işinden atmayacağız." dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı görüşmeleri yapılıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşmelerde konuştu:

“Orta vadeli plan neden zamanında yayınlanmadı? Parlamentoya saygı gösteren bir yürütme organı kanun teklifi çıkmadan o konuda çaba harcamaz. 2019 bütçesi hangi koşullarda hazırlandı. Daha önceki bütçeler gibi belli koşullarda hazırlanmış değil. 2 temel alana dikkat etmemiz lazım. Bir ekonomik kriz döneminde hazırlanmıştır ve krizin daha da derinleşmesi beklenmektedir. Ve sivil darbe döneminde hazırlanmıştır. Toplumun hangi sorunlarına çözüm üretmektedir.

Asgari ücretin altında ücret alan 1 milyon 800 kişi var. Bu bütçe bunların yarasına merhem oluyor mu? Hayır. Asgari ücretlilerle ilgili, 6 milyon 700 bin kişinin yarasına merhem oluyor mu? İşsizlikle mücadele hepimizin görevi. Size iki fotoğraf göstereceğim. Fotoğraflardan ikisi de Kilis’te çekiliyor. Türkiye İş Kurumu’nun 1 yıldan az süre çalışmak için işçi ilanına başvuran vatandaşlar. 16 yıldır Türkiye’nin geldiği nokta bu. Elinizi vicdanınıza koyun bu iki fotoğrafa bakın. Bunu 16 yılın sonunda söylüyoruz.

Çiftçilerin AK Parti hükümetinden alacağı 154 milyar lira. Çiftçiye destek vereceğiz diyorlar. Deponun yarısı sizden yarısı bizden diyorlar. Çiftçinin ne traktörü ne toprağı kaldı. Esnafa bir şey getiriyor mu bu bütçe kanunu? Hiçbir şey getirmiyor. Gidin sorun esnafa ağlayacaklar. Kaç esnaf dükkan kapattı bir sorun bakalım. Kirasını ödeyemeyen esnaf var. Kamyon satışlarındaki daralma yüzde 80. Borçlu vatandaşlara ne getiriyor bu bütçe? AK Parti hükümeti döneminde vatandaşın borcu 79 kat artmış vaziyette. Vatandaşın borcu 522 milyon lira. İnsan biraz vatandaşını düşünür. Vatandaşın derdi akşam eve nasıl ekmek götürürüm.

Sadece Ocak-Ekim arası icraya düşen vatandaş sayısı 1 milyon 56 kişi. Borçlu vatandaşların bir de bankalara ödedikleri faizler var. Son 10 ayda vatandaşların ödediği faiz 55 milyar lira. Bu faizi kim ödüyor, sırtı kalınlar mı zor geçinen vatandaş mı? Bu kadar faiz ödenir mi? Hangi hükümet bu kadar faiz ödedi? Sanayicinin sorunu çözülüyor mu? En çok mali af çıkaran hükümet bu hükümet. Fransa’ya, Almanya’ya sorun bakalım, kaç yıl önce mali af ilan etmiş? İnsanlar önlerini göremiyor arkadaşlar. KOBİ’ler de aynı durumda.

Bu bütçe emeklilikte yaşa takılanlara çözüm getiriyor mu? Kışın ortasında elektriği doğalgazı kesilen aileler var. İstanbul’da 581 bin 201 konutun suyu kesildi. Bunlara suyu da mı reva görmüyorsunuz? Bu bütçe bunlara bir çözüm getiriyor mu? Bu bütçe şehit ve gazi yakınları arasındaki ayrımcılığı giderecek mi? Şehidin gazinin ayrımı olur mu? Burada bile ayrımcılık yaptılar.

SÜLEYMAN ŞAH SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Süleyman Şah Türbesi’nin olduğu toprakları terk ettiler. Bizim tarihimizde bir ilktir. Ben ölürüm de çakılını dahi vermem. Kİmse bana kahramanlık edebiyatı yapmasın. (Meclis sıralarından gelen tepkiler üzerine) Söylediğim her şey doğrudur. Bu yöneticilerden birisi parlamentonun önünde benimle konuşmak isterse ben hazırım.

“SAĞLIKLI BİR DEMOKRASİ İÇİNDE HAZIRLANMADI”

Sağlıklı bir demokrasi içerisinde bu bütçe hazırlanmamıştır. Bu nedenle sakat bir bütçedir. Demokrasiye inanan herkesin hayır diyeceği bir bütçedir bu.

“BU BÜTÇEYE OY VERMEK HARAMDIR”

Sarayın etrafını sarmış, yiyici çevre bu. Bunlara kamuoyunda ‘beşli çete’ denir. En büyük ihaleleri bunlar alır. Batarsa paralarını hazine ödeyecek. Bu bütçeye oy vermek haramdır.

“ALMANYA’DA NE KONUŞTUĞUMU ANLATACAĞIM AMA BİR ŞARTLA”

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim’de öldürülüyor. Ses kaydı var Sayın Yasin Aktay aynı gün açıklama yapıyor. Kuş uçsa haberimiz olacak diyor. Katiller aynı gün saat 21.00’de özel uçakla gidiyor. Kim izin veriyor. Şimdi onları bize teslim ediyor diyorlar, Suudi Arabistan teslim etmiyor. Sayın Erdoğan, Almanya’ya gittin, Viyana’ya gittin neler konuştun diyor. Hepsini anlatacağım ama bir şartla. Erdoğan bu katilleri hangi şartla serbest bıraktı anlatsın.

“ASGARİ ÜCRET 2200 TL”

Bizim belediyelerimizde 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret net 2 bin 200 TL olacak. Kazanacağımız belediyelerde hiç kimseyi işinden atmayacağız.

medyaspot

Tema Tasarım |