TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sağlık 19 Aralık 2019

Büyükada’da At Vebası Salgını

Adalar Kaymakamlığı, Büyükada’da görülen ve “at vebası” olarak bilinen hastalıkla ilgili 81 atın öldürüldüğünü açıkladı. Kaymakamlık adaya…

81 at öldürüldü, adaya hayvan giriş çıkışı durduruldu

Adalar Kaymakamlığı, Büyükada’da görülen ve “at vebası” olarak bilinen hastalıkla ilgili 81 atın öldürüldüğünü açıkladı. Kaymakamlık adaya hayvan giriş çıkışının durdurulduğunu açıkladı.

İstanbul Büyükada’da faytona koşulan “ruam” hastalığına ilişkin Adalar Kaymakamlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Halk arasında “at vebası” olarak bilinen hastalığa ilişkin açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İlçemizde bulunan bütün tek tırnaklılar (At, Merkep, Katır), ilgili mevzuatı gereğince yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağlık taramasından geçirilmektedir.

Bu yıl sonbahar mevsiminde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz tarafından tek tırnaklıların sağlık taramasından geçirilmesi ve yapılan tahliller sonucunda, Büyükada’daki bazı atlarda Ruam hastalığı tespit edilmiştir.

At, merkep, katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen Ruam hastalığının tedavisi ve aşısı bulunmadığından, hastalık tespiti yapılan hayvanların ilgili mevzuat gereği itlaf edilmesi gerekmektedir.
Bu nedenle tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet at, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları kesinleşmeyen tek tırnaklıların işlemleri ise devam etmektedir.

İlçemiz dahilinde uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı durdurulmuştur.”

“Fayton meselesinde daha hızlı davranacağız”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, atların öldürülmesine ilişkin açıklamada bulundu. İmamoğlu şunları söyledi: “Bu konuda kesinlikle canlıyı ve doğayı koruma noktasında takipçisiyiz. Adalara yıllarda devam eden kontrolsüzlüğü tanımsızlığı, sadece atların korunması değil doğanın da korunması konusunda göreceksiniz bu yılın ilk yarısında yüzde 90’ı çözülmüş olacak. Fayton meselesinde daha hızlı davranacağız. Atlarla ilgili meseleyi takip ediyoruz.

medyaspot

Tema Tasarım |