TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, TBMM Haberi 4 Aralık 2018

CHP GRUP TOPLANTISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olduğunu…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 3 Aralık'ın Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsattı.

Anayasa’nın 61. maddesindeki “Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır.” hükmüne işaret eden Kılıçdaroğlu, “Bugüne kadar 16 yıl geçti. Bütün engelli kardeşlerime sesleniyorum; 16 yılda sizin hangi sorununuzu çözdüler? Ankara, İstanbul’a bakın, engellilerin rahatlıkla gezebileceği kentler mi? Balıkesir, Denizli, Mersin, Adana’ya bakmak gerekiyor. Neden engelliler için yaşanamaz kentler haline geldiler?” diye sordu.

Parlamentonun görevini yaparak yasa çıkardığını, kamuda işçi statüsünde yüzde 4, memur statüsünde yüzde 3 engelli çalıştırma zorunluluğu getirdiğini anlatan Kılıçdaroğlu, kamuda 11 bin 313 engelli kadrosunun boş olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Dışarıda binlerce engelli iş arıyor. Neden devlet, yasanın gereğini yerine getirmiyor? Kendi yandaşları olunca bütün kapılar açık, engelliler olunca bütün kapılar kapalı. O kapalı kapıları, martta CHP’ye oy vererek açacaksınız.” dedi.

Bugünün Madencilik Günü de olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yer altındaki kazalarda Avrupa birincisi olduğunu, en çok ölümlü kazaların Türkiye’de görüldüğünü belirtti. Soma ve Zonguldak’ta meydana gelen kazaları anımsatan Kılıçdaroğlu, bütün bunların nedeninin önlem alınmadan işçinin yer altına indirilmesi olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Elin oğlu her türlü önlemi alır, sonra aşağı indirir, biz işçiyi aşağı indiririz, öldükten sonra önlem alırız.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında viyadük çalışması sırasında beton blokların düşmesi sonucu hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi.

Grup toplantısını 3. havalimanında çalışan ve tutuklanan işçilerin yakınlarının da izlediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, işçilerin çaba, emek harcadığı, hak istediği her saniye için yanlarında olduklarını söyledi.

İşçilerin taleplerini sıralayan Kılıçdaroğlu, bu kişilerin yasadan kaynaklı haklarını istediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Siz hak istediniz diye jandarma, polis, biber gazları, panzerler, tomalar geldi. ‘Neden hakkınızı arıyorsunuz’ diye baskı kurdular, bazı arkadaşlarınız hapiste. Hak aramanın suç olduğu ortamlar, dikta yönetimlerinin olduğu ortamlardır. Demokrasilerde insan, haklarını arar. Hak aramak erdemdir, şereftir, diktatöre boyun eğmemektir. Yarın davaları görülecek. O davalarda da CHP’li milletvekilleri hazır olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, 3. havalimanı inşaatında 52 işçinin hayatını kaybettiğini, bu 52 kişinin ölümünün gizlendiğini savundu.

Sadece işçinin değil, esnafın, sanayicinin, çiftçinin, işsizin, memurun da hakkını savunduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Bizim görevimiz halkın çıkarlarını savunmaktır; birilerinin çıkarlarını değil. Sarayı değil, halkı savunuyoruz. Saraydan değil, halktan yana tavır alıyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir ara herkesin Ergenekoncu, herkesin darbeci olduğunu, “Ergenekon furyası” bulunduğunu belirterek, 11 yılda bir fırtına estirildiğini söyledi.

Konuşan herkesin “darbeci, Ergenekoncu” diye suçlandığına değinen Kılıçdaroğlu, bu dönemde 60 bin kişinin telefonunun dinlendiğini, 588 kişinin tutuklandığını, 1260 kişinin ifade verdiğini, 7 sanığın ifade vermeden hayatını kaybettiğini, 7 sanığın kanser olduğunu, 26. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un “terörist” diye tutuklandığını anlattı.

Savcının mütalaasında, “Ergenekon adlı bir terör örgütünün varlığı ispat edilememiştir. Bu nedenle varlığı kanıtlanamayan örgütün liderliği, üyeliği ve örgüt adına suç işlenmesinin de söz konusu edilemeyeceği anlaşılmıştır.” dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, insanların hayatını kaybettiğini, ölüme mahkûm edildiğini şimdi ise “Biz yanlış yaptık.” denildiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Sarayda oturan zat ‘Bizi kandırdılar, aldatıldık’ dedi. Oysa bir dönem önce, ‘Ne istediyseniz size vereceğiz’ diyorlardı. ‘Ergenekon’ dediler, Ergenekon’u verdiler; ‘Bunları tutuklayın’ dediler, tutukladılar; ‘hapse atın’ dediler, hapse attılar. Savcının arabası zırhlı değil… Kendi makam arabasını savcıya verdi. Şimdi o savcı yurt dışında. Sıkılmadan, ‘Bu davaların savcısıyım’ dedi. Şimdi o savcı, sahte deliller üreten savcı sarayda oturuyor.” diye konuştu.

“Saray, sarayın çevresi ve tefeciler hariç ekonomiden herkes şikâyetçi.” diyen Kılıçdaroğlu, vatandaşın, eti gramla alır noktaya getirildiğini savundu.

Havuz medyasının, “Enflasyon düştü” şeklinde başlıklar attığını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kasımda tüketici fiyatları yüzde 1,44 düştü deniliyor. Güzel. Neyin fiyatı düştü? Düşüşün yüzde 38,8’i dizel, yüzde 20,8’i benzinli otomobil fiyatlarındaki düşüş. Bunlardaki düşüş nedeniyle enflasyon da biraz düşmüş oluyor. Bakkal Mehmet Efendi, taşeron işçisi Ali Efendi her sabah sofrada otomobil mi yiyorlar? Bulurlarsa soğan, patates, peynir, zeytin, yumurta yiyorlar. Bunlarda fiyat düşmedi; tam tersine artış binde 48 devam ediyor. Vatandaşın sofrasındaki enflasyon devam ediyor. Vergileri düşürdüler, enflasyon düştü. Yılbaşından sonra vergiler artacak. Ne olacak? Bizim derdimiz otomobil alanlar değil. Onların durumu iyi. Bizim derdimiz asgari ücretle geçinen, borç batağındaki vatandaş, iş bulamayan işsiz, emeklilikte yaşa takılanlar, asgari ücretin altında aylık alanlar. 1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında aylık alıyor. 6 milyon 700 bin kişi asgari ücret alıyor.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ne bir parti lideri, ne de bir başka kişiyi özel olarak suçladığını ifade ederek, eğer bir yanlış varsa bunu hatırlattığını söyledi.

Özellikle muhalefet partilerini eleştirmemeye özen gösterdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Muhalefet partilerinin hedefinin de iktidar olması, iktidarın yanlışlarını söylemesi lazım. Bugün Sayın Bahçeli beni, partimizi eleştirmiş. Sayın Bahçeli’ye hiçbir şey söylemiyorum. Sadece şunu söylüyorum, onun ağzından söylüyorum. Şimdi okuyacağım sözler bana değil Sayın Bahçeli’ye ait, ona hatırlatmak istiyorum. 8 Nisan 2014’te, ‘Türklüğü reddeden, TC’yi silen, milliyetçiliği ayaklar altına alan bir inkârcıdan Türkiye’ye cumhurbaşkanı olmaz, olamaz, olmayacaktır. Tekeden süt sağılmaz, balda tuz bulunmaz, suda ateş yanmaz, Recep Tayyip Erdoğan’dan da cumhurbaşkanı olmaz. Her vatan evladı cumhurbaşkanı olabilir ne var ki Erdoğan olamaz’ diyor. Sayın Bahçeli diyor. Sayın Bahçeli, şimdi kimin gölgesindesin? Ben sana şimdi ne söyleyeyim? Ben sana bir şey söylemiyorum, senin sözlerini sana hatırlatıyorum.

Ama ülkücü kardeşlerime sözüm var. Ülkücü kardeşlerimin bayrak sevgisi, vatan sevgisi, insan sevgisi benim gönlümde, yüreğimde de aynen vardır. Vatan, bayrak, insan sevgisi aynen vardır. Biz hiç kimsenin gölgesine sığınmayız. Hiç kimseden medet ummayız, bizim sevgimiz vatan sevgisi, bayrak sevgisi, insan sevgisidir. Birilerinin önünde diz çöküp, yalvarmayız, yakarmayız. Biz ayrıyız. O nedenle ülkücü kardeşlerim bilsinler, onlara hiçbir sözüm yok, benim başımın üstünde yeri var. Ama partisine sahip çıkmayanları, kusura bakmayın onun sözleriyle vurmak zorunda kaldım.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin diş hekimliği fakültelerine yönelik borçlarını ödeyemez durumda olduğunu öne sürerek, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir örnek yoktur. Devletin iflas ettiğini gösterir. Kararname çıkacak, iskonto oranı belirlenecek, o çerçevede ‘Ya parayı kabul edersin, veya ben senin paranı ödemem’ diyecek. Devletin fakültesi mecburen kabul edecek.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, vatandaşın borç batağında olduğunu söyledi.

Vatandaşın, 1 Ocak-23 Kasım arasındaki tüketici kredisi borcunun 520 milyar lira olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu yılın 10 ayında ödedikleri faiz 55,5 milyar lira. Bu tutarı vatandaş 10 ayda götürüp bankalara faiz olarak ödedi. Kim karlı? Vatandaş oturup bir düşünsün, kime çalışıyor? Bankalara çalışıyor. Alın teri kime gidiyor? Bankalara, faize, içerdeki ve dışardaki tefecilere gidiyor.” diye konuştu.

Çiftçinin borç batağında olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, Konya’nın yüzölçümünden daha küçük yer kaplayan Hollanda’nın tarımsal ürün ihracatının Türkiye’ninkinden 5-6 kat fazla olduğuna dikkati çekti. Kılıçdaroğlu,”Niye çiftçiyi küstürdüler, niye ekmiyor?” sorularını yöneltti.

Kılıçdaroğlu, pancar üreticisinin sorunlarını da bildiğini anlatarak, “Şeker fabrikaları özelleştirilmesin diye CHP milletvekilleri oraya gittiği zaman, pancar üreticilerinin de orada olması lazımdı. Canı yandı, ‘Ben AK Parti’ye oy vermeyeceğim.’ Canının yanması mı lazımdı? Komşuna bak, komşunun canı yanıyor.” dedi.

Çiftçinin borç batağında olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, Konya’da çiftçilerle bir araya geldiği toplantıda Avrupa’daki çiftçilerle Türkiye’deki çiftçileri mukayese ettiğini, bu durumdan rahatsız olan çiftçilerin salonu terk ettiğini dile getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Konya neresi? AK Parti’nin kalelerinden birisi. Şimdi şikayet ediyorlar. Bunlar yönetmiyorlar, yönetemezler. Bunların yönetim anlayışı, ‘cebimizi nasıl dolduracağız’ üzerine inşa etmiş durumdalar.” diye konuştu.

Polatlı’daki bir soğan üreticisinin BBC’ye yönelik açıklamasını aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“(Soğan deposuna gelip röportaj yaptılar. Söyledikleri gibi deponun kapılarını kapatıp çekim yaptılar. Akşam haberde benim depoyu gösterip ‘Stokçular depoyu kilitleyip kaçmışlar.’ yazıyor. Gözlerimize inanamadık, satış yapıyorduk. Kendileri kapıyı kapatmamızı istediler, bu kadar sahtekarlık olur mu?) Olur kardeşim. Sen dua et, seni terörist ilan etmemişler, onu da yapabilirlerdi.”

Hükümet tarafından, bugüne kadar ithal edilen ette, şimdi de ihracatın başlayacağı yönünde açıklamalarda bulunulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yönetilmediğini, savrulduğunu, freni patlamış bir kamyon gibi duvara çarptığını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan işçi, çiftçi, memur ve sanayicinin memnun olmadığını, buna karşılık sarayın ve saraya yakın kesimlerin durumlarından memnun olduklarını vurguladı.

Türkiye’nin tefecilikle soyulduğunu öne süren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye, 114 günde nasıl soyuldu? 13 Ağustos’ta 1 milyon dolar Türkiye’ye getiren biri, bunu TL’ye çevirdiğinde 6 milyon 883 bin 800 lira alıyor. Götürdü bu parayı devlet tahviline yatırdı. 3 Aralık 2018 tarihine geldik, bunu götürdü parasını çekti. Eline geçen 7 milyon 384 bin 675 lira. Götürüyor aynı gün, dolar alıyor. Tutar, 1 milyon 406 bin 524 dolar alıyor. 13 Ağustos’ta getirdiği 1 milyon dolar, 3 Aralıkta 1 milyon 406 bin 524 dolar. Kaç lira kazandı 114 günde? Dolar bazında yüzde 40 kar elde etti. Tefecilik boşuna demiyorum. Dünyanın hangi ülkesinde 114 günde yüzde 40 dolar bazında bir devlet yabancılara, tefecilere kaynak aktarır. ‘Ekonomi niye kötüye gidiyor.’ diyorlar. Sen yuları tefeciye kaptırmışsın. Yalvarıyorsun ‘Para getir.’ Para geldikçe de, gittikçe de soyuluyorsun. Sen üretmiyorsun, yuları onlara teslim etmişsin. Bunlar ülkeyi yönetmiyorlar, ülkeyi gerçekten de perişan ettiler.”

Türkiye’de borcunu ödeyemeyen şirketlerin konkordato ilan ettiklerini anımsatan Kılıçdaroğlu, iktidar partisinin geçen hafta Meclis Başkanlığına sunduğu kanun teklifiyle hükümet tarafından devlet üniversitelerinin diş hekimliği fakültelerine yönelik borçlara konkordato uygulanmasının yolunun açılacağını ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni teklifin 12. maddesinde diyor ki ‘devlete ait üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinin döner sermaye işletmelerine devletin borcu var. Bu borcu ödeyemiyoruz. Dolayısıyla bu borçlarla ilgili bir oranı Cumhurbaşkanı belirleyecek, kabul edenlere ödeyeceğiz.’ 100 lira borcu var diyelim. Cumhurbaşkanı bir kararname çıkaracak, diyecek ki ’50’sini ödüyorum, fit olalım.’ Bu, bu iktidarın konkordato ilan etmesi demektir. Diş hekimliği fakültesinin borcunu dahi ödeyemez durumdalar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir örnek yoktur. Devletin iflas ettiğini gösterir. Dişçilik fakültelerinin borcunu dahi ödemekten aciz bir devlet olabilir mi? Bunu zorla yapıyorsunuz. Kararname çıkacak, iskonto oranı belirlenecek, o çerçevede ‘Ya parayı kabul edersin, veya ben senin paranı ödemem’ diyecek. Devletin fakültesi mecburen kabul edecek.”

Kemal Kılıçdaroğlu, sağlık tesislerinde mesleki eğitim alan ve staj yapan öğrencilere ücretsiz sunulan yemeğin, bu yıl itibarıyla ücretli hale getirildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’ndeki bütün vatandaşlara, anne babalara seslenmek istiyorum; Suriyelilere bedava veriyorsun, hastaneler de bedava, ilaç da bedava. Yahu bizim öğrencilerimize niye paralı? Bizim çocuklarımız ikinci sınıf vatandaş mı? Bunu söylediğim zaman kızıyorlar. Tasarruf olarak bula bula bu öğrencilerin yemek parasını mı buldunuz? İnsan gerçekten utanır. Tam bir rezalet. Lüks arabalardan, uçak saraydan, yazlık ve kışlık saraydan, yandaşlara dağıttığınız ihalelerden vazgeçin. Hala dolar üzerinden para alıyorlar, TL’ye dönüştürmüyorlar. Vatandaşa götür dolar bozdur, ki sarayın çevresi dolarla beslensin diye…”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 15 Mayıs 2018’de İngiltere’de Bloomberg TV’ye verdiği röportajda “para politikalarının sonuçlarının sorumlusunun kendisinin olacağını” belirttiğini anlattı.

Erdoğan’ın, söz konusu röportajda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra etkinliğinin farklı olacağını vurguladığını aktaran Kılıçdaroğlu, “Bütün sorumluluk onda. Açlığın, sefaletin, yoksulluğun, işsizliğin, parasızlığın, üretimsizliğin sorumluluğu tamamen onda. ‘Ben üstleniyorum.’ diyor. Evet o üstlendi, bütün yetkileri ona verdiniz. Bugün konkordato ilan etme yetkisi de aldı. Bugün dişçilik fakülteleri, yarın da başka şeyler için alacaklar. Dikkat buyurunuz, saray çevresi için böyle bir şey yok, devlet üniversiteleri için var. Rantiyecilere asla dokunulmuyor.” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, G20 toplantısında Cemal Kaşıkçı cinayetini Cumhurbaşkanı Erdoğan yerine Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun dile getirdiğine işaret etti. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan hiç konuşmuyor, dut yemiş bülbüle döndü. Hangi gerekçeyle konuşmuyorsun? ‘Konuşacaktım, toplantı bitti.’ Hani sen ‘One minute’ demesini biliyordun. Ne oldu? Birisi diline acı biber mi sürdü? Konuşamaz.” ifadesini kullandı.

“Havuz medyası gazetecilerinin uçan sarayla Erdoğan’a eşlik ettiklerini” anlatan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Kaşıkçı cinayetine yönelik açıklamalarına ilişkin şöyle konuştu:

“Bu gazeteciler, Sayın Cumhurbaşkanı, bu Kılıçdaroğlu denilen bir adam var. Her seferinde size soruyor, ‘Cinayeti işleyen 20 kişiden sizin haberiniz vardı ve gitmelerine izin verdiniz. Niye izin verdiniz?’ diye soruyor. Bunu soramıyorlar. Bir de bunlar anlı şanlı gazeteci diye çıkıyorlar. Siz gazeteci değil, havuz medyasının kahramanlarısınız, medyanın yüz karasısınız.”

Taşeron işçileri, emeklilikte yaşa takılanları, asgari ücretlileri, asgari ücretin altında aylık alanları, işsizleri, engellileri, hak arayanları unutmadığını, bu kesimlere yönelik gerçekleri dile getirdiğinde hakkında tazminat davaları açıldığının altını çizen Kemal Kılıçdaroğlu, “Yedi düvele de Erdoğan’a da hatırlatıyorum: Şunu iyi bil kardeşim, benim parayla pulla ilgim yok. Ben, haraç toplamam, oğluma telefon edip ‘Paraları sıfırladın mı?’ demem, ayakkabı kutularını istiflemem, bu dünyada da ahirette de hesap vermesini bilen birisiyim.” dedi.

Zonguldak’tan gelen 3 madenci eşi, Kılıçdaroğlu’na madenci anıtı sunarken, Karşıyaka Spor Kulübü forması da hediye edildi.

Öte yandan İstanbul Havalimanı’ndaki protestolar sırasında tutuklanan işçilerin aileleri de toplantıyı izledi.

meclishaber.tbmm.gov.tr

İlginizi çekebilir

23 Nisan Kutlanıyor

23 Nisan Kutlanıyor

Tema Tasarım |