TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 10.11.2019 123 Görüntüleme
Çin’den turist yağacak…

Çin’den turist yağacak…

Necdet Buluz

Türkiye ile Çin arasında her geçen gün gelişen ilişkiler son yıllarda özellikle turizm ve kültür alanlarında hız kazandı. Önümüzdeki turizm sezonunda 1 milyon Çinli turist hedefleniyor. Türkiye ile Çin yetkililerin arasında yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını da görüyoruz.

Özellikle Kapadokya başta olmak üzere, tarihi ve kültürel yerleri tercih eden Çinli turistler artan havayolu seferleri ile yol konusunda da artık bir sorun yaşamayacak. THY’nin seferlerini her yıl artırması ile Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin daha da artmakta olduğu gözleniyor.

Ancak Çinli yetkililer hep şunu söylüyor:

“Çinliler zenginleşiyor ve bu da sıkça yurt dışı seyahatleri gündeme getiriyor. Eğer daha çok Çinli turist bekliyorsanız iyi bir tanıtım yapmanız gerekiyor. Çünkü, Çinliler Türkiye’yi bilmiyor ve tanımıyor. Bu konuda iş size düşüyor.1 milyon turist hedefleniyor ama, bu bizim için çok küçük bir rakam. Daha çok Çinli Türkiye’ye gidebilir.”

Biz de bu mesajları ilgililere yeniden anımsatalım.

Türk Hava Yolları(THY) Çin’e başlatılan uçuşların 20. yılında, sefer yaptığı Pekin, Shanghay ve Guanzo noktalarının ardından 4. destinasyon olarak Xi’an şehrini uçuş ağına ekleme kararı aldı. Bu karar, Türkiye ile Çin arasındaki turizm, ticaret ve kültür alış verişini daha da hızlandıracaktır.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, Çin’in Shaanxi (Şanşi) Eyaleti Parti Komitesi Genel Sekreteri HU Heping ile 5 Kasım 2019 tarihinde yaptığı görüşme sonrasında THY’nin Xi’an noktasına uçuş başlatması konusunda mutabakata varıldı.

Zaten uzun zamandır Çinli yetkililer “THY’ye büyük ilgi var. Seferler yetersiz kalıyor. Xi’ana yapılacak seferlerle bir boşluk doldurulacak. Diğer büyük şehirlerimize de yeni seferler düzenlenmelidir” diyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne ilk seferini 1999 yılında Pekin şehrine gerçekleştiren Türk Hava Yolları, Çin’deki 20. yılında sefer yaptığı Pekin, Shanghay ve Guanzo noktalarının ardından ana kara Çin’de 4. destinasyon olarak Xi’an (Şian) şehrini uçuş ağına bağlıyor.

2019 sonu itibariyle tarifeli uçuşlara başlanması planlanan Xi’an seferleri ilk etapta haftada 3 frekans gerçekleştirilecek.

2020 yılının yaz tarifesiyle birlikte ise seferin kademeli olarak artışı hedefleniyor. Xi’an seferlerinin hayata geçmesiyle Türk Hava Yolları’nın Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği karşılıklı uçuş sayısı haftalık 24’e ulaşacak.

Çin’deki 4. uçuş noktası olarak başlatılacak Xi’an seferlerine ilişkin değerlendirmede bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Tarihi İpek Yolu’nun başlangıç noktası kabul edilen Xi’an şehrine başlatacağımız seferlerin iki ülke turizm, ticaret, kültür ve ekonomi alanlarına katkı sağlamasını bekliyoruz. Kuracağımız ulaşım köprüsünün tarihi çok eskiye dayanan iki toplumun yararına olumlu çalışmalara vesile olacağına inanıyorum” dedi.

Çinliler de boş durmuyor.

Hedeflenen 1 milyon Çinli turist sayısına ulaşılmasının önündeki en büyük engel olan Çin’den Türkiye’ye yönelik uçuş sayılarının artırılması için Çinli şirketlerle görüşmeler yapılırken, China Southern ve Hainan Airlines şirketleri Çin-Türkiye arasında sefer başlatacaklarını açıkladılar.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Çin’in en büyük havayolu olan China Southern ve Hainan Airlines ile Çin-Türkiye arasında seferlerin başlaması için olumlu yaklaşım oluştu” diyor.

Konu ile ilgili daha önce yazmıştık. Eğer bu uçuşlar gerçekleşirse Çin ile Türkiye arasında sağlam bir havayolu köprüsü de kurulmuş olacak. Bu gelişmeleri olumlu karşıladığımızın altını çizelim.

TUROB tarafından yapılan açıklamada daha sonra şunlar söyleniyor:

“Çin’in en büyük havayolu olan China Southern Airlines, İstanbul seferlerini, hattın 2015 ve 2016 yıllarında tüm uluslararası uçuşlar arasında en karlı hat olmasına karşın, Türkiye’de cereyan eden olumsuz hadiseler ve güvenlik endişeleri nedeniyle durdurmuştu. Şirket, 2011 yılında başlattığı Pekin/Urumçi-İstanbul seferlerini de 20 Temmuz 2016’da durdurdukları açıklanmıştı. Son temaslarda yeniden seferlerin düzenlenmesi önerilerini kabul ettiler. Pekin-İstanbul uçuşlarının 2018 yılı son periyodunda haftada 3 frekans, Pekin/Urumçi-İstanbul uçuşlarının ise haftada 4 frekans olarak 2019 yılı ikinci periyodunda planlandığı, söz konusu seferlerin düzenlenmesi konusunda Türk makamlarına en geç Haziran 2018 ayı içerisinde başvuru yapılacağı iletildi.”

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

PEYGAMBERLER VE BİZ

PEYGAMBERLER VE BİZ

Tema Tasarım |