TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 30 Aralık 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan

İstanbul’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Münbiç’teki son gelişmelerin sorulması üzerine, “Suriye’nin Münbiç’e yönelik şu anda…

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Suriye’nin Münbiç’te psikolojik bir eylem içerisinde olduğunu biliyoruz”

İstanbul’da basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Münbiç’teki son gelişmelerin sorulması üzerine, “Suriye’nin Münbiç’e yönelik şu anda psikolojik bir çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ama ortada henüz kesinleşmiş, ciddi bir şey yok” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Üsküdar’daki Hazreti Ali Camii’nde kıldı. Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Bir gazetecinin “Bu sabah saatlerinde gelişmeler yaşandı. YPG’nin Münbiç’ten çekilmesi ve Suriye ordusunun oraya bayrağını dikmesi gibi. Ardından Kremlin sözcüsünden ‘memnuniyetle karşılıyoruz gelişmeleri’ diye bir açıklama geldi. Nasıl değerlendireceksiniz?” sorusu üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Suriye’nin Münbiç’e yönelik şu anda psikolojik bir çalışma, psikolojik bir eylem içinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ama ortada henüz daha kesinleşmiş bir şey yok. Bir saat kadar önce yine arkadaşlarımla istihbaratla vesaire görüşmeleri de yaptım. Henüz kesin bir şey söz konusu değil. Rusya’nın bu noktada, ciddi, resmî makamların ifade ettiği gibi de orada da bu şekilde kesinleşmiş bir şey yok. Kaldı ki yarın sabah biliyorsunuz buradan benim heyetim Moskova’ya gidecek. Dışişleri Bakanının riyasetinde Savunma Bakanım, İstihbarat Başkanım ve aynı zamanda özel temsilcim ve Büyükelçim dörtlü bir ekiple oraya gidecekler ve orada bu konuları etraflıca ele alacaklar. Ardından belki benim de Sayın Putin ile hem telefon hem de Moskova veya Soçi ziyaretim olabilir. Bunları bizim bu arada çok ciddi olarak ele almamız gerekiyor.”

“HEDEFİMİZ YPG’NİN GEREKLİ DERSİ ALMASI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olayın sadece Münbiç olmadığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: “Münbiç’le birlikte bizim oradaki terör örgütlerini yok etmeye yönelik çalışmamızdır. Bizim bütün hedefimiz burada YPG’nin gerekli dersi almasıdır. Bu konuda da kararlılığımız tamdır. Biz de şu anda tedbirlerimizi aldık ve silahlı kuvvetlerimiz şu anda bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Ben işin detaylarına girmeyeceğim. Çünkü bu konuda istihbarat ölüdür. Eğer istihbaratı diri yaparsanız buradan netice alamazsınız. Ama biz şu anda Türkiye olarak bölgede her türlü gerekli adımı atmış vaziyetteyiz. Özellikle de Münbiç, Halep, o bölgede şu anda atılan adımlarımız var. Zaten gözlem kulelerimizin durumunu biliyorsunuz. Bunlarla beraber bölgedeki istikrarımız devam ediyor. Gerek Amerika’yla olan görüşmelerimiz, kısa bir süre önce Sayın Trump’la olan görüşmem, gerekse Rusya’yla olan ilişkilerimiz sağlıklı bir şekilde devam ediyor.”

“SURİYE’NİN BÖLÜNMESİNE ZATEN KARŞIYIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Münbiç konusunda eski ABD Başkanı Obama döneminden başlayan bir sürecin olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Bu süreç içerisinde ne yazık ki Obama hiçbir zaman verdiği sözü tutmadı. YPG, PYD bunları çıkaracağının sözlerini bize vermişti. Münbiç yüzde 90 civarında Arapların oluşturduğu bir bölge. Biz bütün bunlara rağmen hep sabrettik. Sayın Trump döneminde bu tekrar gündeme geldi ve Sayın Trump da burada özellikle müşterek bir hareket içerisinde olabileceğimizi bize söyledi. Sayın Putin ile aynı şekilde insani yardım noktasında Münbiç’e yönelik attığımız, atabileceğimiz adımlar, bunları hep aramızda konuştuk. Ama şu anda gelinen noktada tabii ki bu topraklar Suriye’ye ait. Suriye’nin bir defa bölünmesine zaten karşıyız ama bizim bütün hedefimiz oradaki terör örgütlerinin oradan çıkmasıdır. Terör örgütlerinin çıkması halinde zaten bize de yapacak iş kalmaz.”

“PAKİSTAN, FETÖ’NÜN BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞUNU KABUL ETTİ”

Pakistan Yüksek Mahkemesi’nin FETÖ’ye yönelik aldığı kararın sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tabii öncelikle büyük önem arz ediyor” dedi. Bildiğiniz gibi kısa bir sürece önce Şeb-i Arus törenlerinin olduğu dönemde önceki Anayasa Mahkemesi veya Yüksek Mahkeme Başkanı buradaydı ve bizimle beraber Konya’daydı. Ama aynı gün İstanbul’da yaptığımız Anayasa Mahkemeleri Zirvesi’nde de Pakistan’ın şu anda göreve gelecek olan Anayasa Mahkemesi Başkanı burada da bu durumu söylediler ve söylenen böylece gerçekleşmiş oldu. Yani FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunu onlar da ifade ettiler, kabul ettiler. Bundan sonraki süreç tabii oradaki bu kapatılan yerlerin bizim vakfımıza devri meselesi. Şimdi o başlıyor. Bu süreç tabii Maarif Vakfı’na geçiş süreci çok çok büyük önem arz ediyor. Yine bu arada Azerbaycan’da bazı olumlu gelişmeler var. Onların da bu gelişmelerle birlikte müjdelerini bu akşam, yarın sizlere verebiliriz.”

“KAPIMI HERKESE AÇIK TUTUYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun eski belediye başkanlarıyla bir araya geldiğini hatırlatarak, “Sizden de randevu talep edeceğini iletmişti. Böyle bir durum söz konusu olursa görüşür müsünüz?” sorusuna da “Benim kapım herkese açık ama Bay Kemal’den izin alabilir mi bilmiyorum. Bay Kemal biliyorsunuz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile arası pek iyi değil ama Bay Kemal’den izin alırsa ben kapımı herkese zaten açık tutuyorum. Seve seve karşılarım. Kahve ise kahve, çay ise çay onu da ikram ederim” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayının açıklanıp açıklanmayacağının sorulması üzerine de “Hedefimiz yarın büyükşehir belediye başkan adayımızla birlikte inşallah ilçeleri de açıklamak” şeklinde konuştu.

www.tccb.gov.tr

Tema Tasarım |