TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 1.01.2021 106 Görüntüleme
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HUKUKTA REFORMDAN YANA

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HUKUKTA REFORMDAN YANA

Mehmet Çatakçı

13 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kalkınmayı, refahı ve istikrarı sağlamanın en önemli yollarından birinin hukuk devleti ilkesi olduğunu biliyoruz. Ülkemizde ekonomide ve hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz” sözleriyle verdiği reform müjdesini açıklamıştı. Ardından, Bülent Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olarak çıktığı bir televizyon programında şöyle demişti:
“Ey hakim ve savcılar, ceza hukukunda kimsenin kalbini yarıp bakamazsınız. Zanla, şüpheyle, kıyas yoluyla delil uyduramazsınız. İddianameleri bakıyorum çocuk bile yazmaz böyle şeyleri. Osman Kavala’nın hala tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tutuklu olmaması lazımdır. Selahattin Demirtaş’ın daha tahliyesi olabilir. Ben kendim gibi biliyorum ki Tayyip bey de adalet istiyor.” (20 Kasım)
Reform müjdesinin verildiği bir dönemde bu sözler sorun olur mu, olmazdı, olmamalıydı… Ama Arınç’ın bu sözleri sorun oldu. Hem de ne sorun!
Anında, Arınç’ın ismini zikretmeye lüzum dahi görmeden “siyaset eskisi bir şahıs” diyerek hedef gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli şöyle dedi:
“Bu şahsın iki suçlunun serbest bırakılmasını istemesi suçluyu övmektir, suça iştiraktir, ihanete yataklıktır.”
Ve Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğinden istifa etmek zorunda kaldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan yola birlikte çıktığı, hatta 2001 yılında çıkacağı yolda kendisine öncülük eden “abi” dediği dava arkadaşını, büyüğünü MHP lideri Devlet Bahçeli’ye kurban verdi. Bu kulis bilgisinin bize söylediği şey tam olarak budur.
***
Şimdi gelelim yazımın başlığında sorduğum sorunun nedenine:
Devlet Bahçeli’nin hedefine Arınç’tan sonra bu kez de Numan Kurtulmuş girdi. Bahçeli “HDP’nin kapısına bir daha açılmamak üzere kilit vurulsun” çağrısına “parti kapatmalarının Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi” yanıtı veren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’u adını zikretmeye lüzum görmeden “AK Parti içindeki bazı yöneticiler” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a havale etti ve sordu:
“Türk devletinin ihaneti beslemesi, mermi, bomba, mayın, keleş masraflarını karşılaması olacak ve makul görülecek şey midir? Diyorlar ki ‘Parti kapatmanın Türkiye’de olumlu bir sonucu görülmedi’. Mesele parti kapatmanın ötesindedir.”
Öyle görünüyor ki AK Parti içinden kim hukuk, demokrasi, adalet derse MHP liderinin radarına girecek, hışmına uğrayacak!
Sizin de dikkatinizi çekiyor mu, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP sık sık AK Parti’den birilerini hedef alıyor, had bildiriyor, ayar veriyor, AK Parti de sürekli alttan alıyor. AK Parti’nin MHP’den herhangi bir siyasetçiyi hedefe aldığını gördünüz mü? İttifak ortaklığında AK Parti daima nezaketi koruyan, MHP’ye sürekli övgüler yapan, kıymet bilen, minnettarlık gösteren taraf!
Şimdi bakalım ne olacak?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Devlet Bahçeli’nin gönlünü alan, Cumhur İttifakı’nın önemine, anlamına dair bir açıklama yapacak mı? Erdoğan, AK Parti iktidarının reformist dönemlerinde, siyasi partilerin kapatılmasını demokratik bulmadığı yönünde yaptığı açıklamalarıyla ters düşerek “Sayın Bahçeli haklıdır, HDP’nin kapısına açılmamak üzere kilit vurulmalıdır” diyecek mi?
***
MHP her geçen gün AK Parti’yi daha da dar bir alana hapsediyor.
Erdoğan’ın “ekonomide ve hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz” açıklamasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen reforma dair herhangi bir adım atmamasının ya da atamamasının sebeplerinden biri de MHP lideri Bahçeli olsa gerek.
Biri de diyorum çünkü Erdoğan’ın esaslı bir reform dönemi başlatabileceğine benim de inancım yok. Elinden kayıp giden iktidarını kurtarmasının tek yolu demokrasiye, adalete, hukuka dönmesi ama adalete, hukuka, demokrasiye dönüşte iktidarın elinden kaymasını kurtaramayabilir.
Yani aslında reform Erdoğan’ın önünde ateşten bir gömlek olarak duruyor.Erdoğan yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına kavuşmasını isteyebilir mi?
Erdoğan, elindeki yetki ve etkilerinden feragat ederek gerçekten de Türkiye’de hukuk devleti ilkesinin geçerli olmasını isteyebilir mi?
Mahkemelerin hukuka uygun kararlar vermesine tahammül edebilir mi?
CB sisteminde eline verdiği emsalsiz yetkilerden vazgeçebilir mi?
Hukukta esaslı reform dediğim budur. AK Parti hukukta esaslı bir reform dönemine giremez, reform adımları atamaz. Ama bir çıkmaz sokağın içine girdiği de muhakkak.
***
Diyelim ki Berat Albayrak’ı gözden çıkaran Erdoğan, iktidarını kurtarmak için riski göze aldı ve esaslı bir hukuk reformu için adım atmaya karar verdi.
Bu durumda MHP’yi ne yapacak?
MHP Cumhur İttifakının bekası için, ülkenin sorunlarına dair çözüm politikaları üreten, hukuk, adalet, demokrasi gibi alanlarda attığı adımlarla toplumla yeniden bağ kuran, güçlenen bir AK Parti’yi ister mi?
AK Parti reformu sözde değil özde istiyorsa MHP ile nasıl beraber yürüyecek?!
Önümüzdeki dönemde siyaseti belirleyecek temel sorunlardan biri.

Ama şu unutulmamalı ki bu Milletin ve Devletin çıkarları için hele Hukuk da reform için Erdoğan’ın elinde bir koz daha var.
Erdoğan çok baskıya gelmez.Yeri geldiğinde İYİ parti ile masaya oturur.
Hukuk reformunu aslanlar gibi yapar.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2021 YILINDA HEDEF BÜYÜTTÜ…
2021 yılında orman varlığımızı 23.1 milyon hektara çıkaracağız.
• 2023 yılına kadar orman alanlarını genişleterek ülke yüzölçümünün %30’u olan 23,4 milyon hektara çıkarmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.
Kadastro Çalışmaları
2021 yılında da 2/B çalışmaları ve tescil çalışmalarına devam edecek olup bu kapsamda 2021 yılında 2250 birim 2/B ve Revizyon çalışmaları kapsamında programa alınmıştır.
2021 yılında ormanların tapuya tescil işlemlerini, 2023 yılında ise 2/B uygulamaları tamamlamış olacaktır.
Yangınla mücadele
İHA lar 20121 yılında yangınla mücadelede etkin olacak..
2021 yılında uygulamaya başlanacak olan Yangın-Cell sistemi ile analog ve sayısal telsiz sistemleri arasında bağlantı sağlayacak yangın mahallindeki haberleşme sorununu tamamen çözecek sitemi hayata geçiriyoruz. OGM ‘ye ait sunucu üzerine kurulan (Yangın-Cell) sistem yazılımı ile OGM mevcut telsiz sistemlerine entegre olacak bir haberleşme sağlanacaktır. Aynı zamanda akıllı telefonlarda mobil uygulama ile kullanılabilecektir.
Yine 2021 yılında kullanıma başlanacak bir yenilikte yangın görev sistemidir. Bu sistem ile yangın mahalline ulaşım navigasyon üzerinden olacaktır. Bu sayede ekiplerin yangın mahalline daha kısa sürede ulaşacaklardır.
Genel Müdürlüğümüz yangınla mücadelede hava araçlarının konuşlanma yerleri ve çalışma süreleri planlamasında yangına hassasiyet dereceleri dikkate alınarak yapılmaktadır. 2020 yılında 2 Amfibik Uçak ve 1 adedi 10.000 lt ve üzeri 26 adedi 2.500 litre ve üzeri su taşıma kapasitesine sahip yangın söndürme helikopteri ile yangınlara havadan müdahale edilirken, 2021 bazı bölgelerin hava aracı yönünden takviye edilmesi ile yangınlara daha etkili müdahale edileceği değerlendirilmiştir.
2021 yılında 33 adet helikopter, 5 adet uçak ve 4 adet İHA’ kiralanacaktır.
Orman Zararlılara ile mücadele
• Fotokapan sayısı 889 adet fotokapan alınması planlanmıştır.
• 6 Orman İşletme Müdürlüğüne Orman İzleme Koruma Entegre Sistemi (ORİKEM) kurularak kameralı gözetleme yapılacaktır.
Dilerim Orman Genel Müdürlüğü bu projelerini hayata geçirir.
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in azimli çalışmasına inanıyorum.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |