TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 16 Aralık 2019

Davutoğlu Ne Kadar Oy Alır?

Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’yle siyaset arenasına atıldı. Ali Babacan’ın ise yeni partisinin 2020 Ocak itibariyle kurulması bekleniyor….

Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'yle ve Ali Babacan'ın kuracağı partiyle ilgili anket şirketlerinden değerlendirmeler geldi. Yapılan ankette Davutoğlu öncülüğünde kurulan partinin yüzde 0.9 oy alacağı belirtildi. Anket şirketleri, Ali Babacan'ın da istedğini başarıyı yakalayamayacağını açıkladı.

Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’yle siyaset arenasına atıldı. Ali Babacan’ın ise yeni partisinin 2020 Ocak itibariyle kurulması bekleniyor.

ANKET ŞİRKETLERİNDEN İLK DEĞERLENDİRME!

Gezici Araştırma ve GENAR Araştırma yöneticileri Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın kuracağı yeni partiyle ilgili kritik değerlendirmelerde bulundular.

‘ERDOĞAN OLMASAYDI BAŞARAMAZDI’

Gezici Araştırma Şirketi kurucusu Murat Gezici, “Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin en yüksek oy alan Başbakanıyım demesine rağmen bunun olmadığını, marka yaratamadığını parti tanıtımının yapıldığı salondaki coşkudan anladık. Yakın dönemde yüzde 50 civarında oy aldığını ve kendisi bunu başardığını iddia etti. Fakat bu oyların Sayın Erdoğan’ın liderlik vasfından dolayı aldığını, Davutoğlu’nun kadrosu ve misyonuyla da anladık” dedi.

0,9 OY ALACAK! SAADET VE İYİ PARTİ TABANINDAN GELECEK

Bir ay içerisinde yaptıkları ankette Davutoğlu öncülüğünde kurulan partinin yüzde 0.9 oy alacağı sonucunu elde ettiklerini, bu oyun yüzde 85’inin İYİ Parti ve SAADET tabanından geldiğini belirten Murat Gezici yeni kurulan partilerin etkilerine dair şunları söyledi:

“Yeni kurulan partilerin yüzde 40 oy alarak iktidara gelmek isteyen partiler olmadığını görüyoruz. AK Parti’nin tabanını etkilemek istiyorlar. Türk toplumunun yüzde 65’i kendisini merkezde ve sağcı olarak tanımlıyorken Davutoğlu Kılıçdaroğlu’yla birlikte programa katılıyor. Eğer ki sağın, siyasal İslamcıların, Milli Görüşçülerin oyunu almak istiyorsa CHP’den uzak durması gerekirdi. Örneğin 24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisi CHP ile çok sık görüntü verdiği için yüzde 8 olan oy potansiyelini yakalayamadı, yüzde 1 civarı oy aldı. Aynı yolu Davutoğlu’nun da izlediğini görüyoruz. Ne kadar kendisi ittifak içerisinde yer almayacağını ifade etse de kendisini daha çok liberal, solcu ya da sosyalist gören kitlelerle birlikteydi. Gelecek Partisi’nin gelecek doğuramayacağını düşünüyorum.”

“YARIN SEÇİM OLSA ÇOK BÜYÜK BİR DESTEK GÖZÜKMÜYOR”

AK Parti’nin kurulduğu 2002 yılını ‘fetret devri’ olarak niteleyen GENAR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş’a göre yeni kurulan partilerin hayalinde AK Parti’nin yakaladığı başarı var. Yeni partilerin kurdukları hayale rağmen Türkiye’deki tablonun bu yönde olmadığını ifade eden Aktaş şunları söyledi:

“Bizim yaptığımız araştırmalarda da ‘oy verebilir misin’ ve ‘bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz’ diye iki sorumuz var. ‘Oy verebilir misiniz’ sorusunda yeni kurulan ve kurulacak olan partilerin destekleri yüksek çıkıyor ama ‘yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz’ dediğimizde çok büyük bir destek gözükmüyor. Bir ay önceki araştırmamıza göre AK Parti’nin oyu yüzde 40, CHP’nin 26, MHP ve HDP’nin 10 ve üzeri, İYİ Parti’nin düşüşü olmasına rağmen yüzde 8 bandında. Bugün seçim olsa 4 puanlık bir boşluk oluyor, onun da kalanı tüm partilere dağıtılıyor.”

‘ZAMANLA GÖRECEĞİZ’

İYİ Parti’nin kurulduğu dönem CHP’den oy alacağının düşünülmediğini, fakat seçimlerde bu tablonun tam tersi yaşandığını ifade eden Aktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Davutoğlu’nun partisi doğrudan AK Parti tabanına odaklı. İYİ Parti kurulduğu zaman CHP’den hiç oy alacağı düşünülmüyordu. Ama ciddi anlamda oy aldı. Davutoğlu da AK Parti’yi mutlaka etkileyecektir. Bu etkinin ne kadar olacağını zaman gösterecek. Türkiye toplumu şu an daha çok AK Parti’nin ne yapacağına odaklanıyor. Onu tartışıyor ve onu konuşuyor. AK Parti’nin yüzde 40 üzerindeki oyu MHP’ye kaydı ve esnek tabanı bir yere hareket etti. 38-40 bandının hareket etmesi zor gibi duruyor. Zamanla ne olacağını ve yeni partilerin alacağı oy oranlarını göreceğiz.”

medyaspot

Tema Tasarım |