TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 19 Kasım 2019

Değişen Dünya Düzeni Ve Mavi Denizler Savaşı Konulu Konferans Kuzey Kıbrıs’ta Gerçekleşti

Uluslararası birbirinden seçkin katılımcılar ve  Organizasyona imza atanlar arasında  Prof Dr Emete Gözügüzelli, Prof Dr. Zafer Ağdelen,…

Kuzey Kıbrıs Girne Kaya Plaza Konferans Salonunda düzenlenen Değişen Dünya Düzeni ve Mavi Denizler Savaşı Konulu Konferans Uluslararası Katılımcılarla Gerçekleşti.

Uluslararası birbirinden seçkin katılımcılar ve  Organizasyona imza atanlar arasında  Prof Dr Emete Gözügüzelli, Prof Dr. Zafer Ağdelen, Admiral Cem Gürdeniz, Cihat Lokmanoğlu, Prof Dr. Refik Turan, Colonell Gökhan Sarı, Eral Osmanlar, Turkish Ambassador Ali Murat Başçeri, Ekonomi ve  Enerji Bakanı Hasan Taçoy,  Prof Dr, Alexander Dugin, Zain Khan Pakistan, Tarık Sülo Cevizci Syria, Dr. John Bowlus USA, Prof Dr. Rayess Assad Yousef Lübnan, Prof Dr. Mesut Hakkı Çaşın, Akedemisyenler ve birçok Basın Mensupları Katılımcılar salonda  yerlerini aldılar ve birer konuşma gerçekleştirenler.
Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim üyesi Prof Dr ve aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Deniz Hukuku Ana Bilim Başkanı Emete Gözügüzelli; Değişen Dünya ve Mavi Deniz Savaşları konferansında açılış konuşmasında   salondaki herkesi selamlayarak özellikle Rusya’dan, Lübnan’dan Pakistan’dan Ada’ya ilk kez gelen Katılımcıları ve diğer Seçkin Misafirleri selamladı.
Açılış konuşmalarında Gözügüzelli ‘’Türkiye’nin muhalif jeopolitik kuramların odak noktası ve bununla beraber Avrupa’nın ve Asya’nın,   Afrika’nın kalbinde kritik bir coğrafi konuma sahip olduğunun altını çizdi. Tarih boyunca bu zorlu coğrafyada kalıcı olabilmek ve istikrarlı ve müreffeh bir devleti idame ettirebilmek için ve diğer taraftan askeri açıdan da güçlü olmayı   gerektirir ve Milli Şuurla Biriz’’ düşüncelerini sözlerine kaydetti.

Peki Türkiye kimdir?

‘’Kuzey Kıbrıs Türkleri için Türkiye Cumhuriyeti Anavatandır.  Kıbrıs Türkleri söz konusu zorlu coğrafyada ayakta durabilmiş ise soybağı ve müşterek tarihi bununla birlikte kader birliğindendir.’’ Dedi.

Doğu Akdeniz Kritik Merkez!

Kıbrısta’ki uyumsuzluğa değinen Gözügüzelli ‘’Kıbrıs uyuşmazsızlığını barındıran Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasıyla ilgili ihtilaflar derinleşmekte Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan tarihi dönüşüm bu bölgede yaşanan riskleri çeşitlendirmektedir. Korsanlık deniz ulaşımı taşımacılık enerji faaliyetleri güvenlik meseslerini özellikle yetki alanları üzerinde daha da öne çıkartmaktadır, 2003 yılınsan bu yana Güney Kıbrıs’ın tek yanlı deniz sınırlama eylemleri ve 2007’den itibaren hidrokarbon faaliyetlerine yönelmesi durumu kötüleştirmiştir.’’
‘’Atılan bu adımlar ile gerek Türkiye’ nin Batı sahanlığı ve Kıbrıs Türkleri’nin egemen haklarını göz ardı etmelerini yada Türkiye’nin her daim yanında olan Lübnanlı kardeşlerimizin haklarının gasp edilmesi ile sonuçlanan İsrail ile deniz sınırlandırmaları bölgeyi daha da buhranlı hale getirmiştir.’’ ifadelerini kullandı.

Şüphesiz Değişen Jeopolitik Düzen Söz Konusudur!

‘’Türkiye Doğu Akdeniz genelinde Suriye’de gerçekleştirilen operasyonlarda deniz yetki alanlarımızda icra edilen hidrokarbon faaliyetleri ve donanma tatbikatlarına adeta proaktif sekilde bölgede egemen olduğunu göstermiş ve bu çerçevede Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türk soydaşlarının da hak ve menfaatlerini korumayı sürdürmektedir. Şuan bölgede barış ve güvenlik var ise uluslararası hukuktan kaynaklanan garanti anlaşmalarına dayanan statü önemlidir. Garantiler sadece Kıbrıs Türkü’nün değil bölge halkının barış ve huzurunu sağlayıcı unsurudur. Temennimiz ‘’Yeni Dünya Düzeni ile Türkiye’nin Deniz ve Hava Üstlerini Açmasıdır.’’ Sözlerinin altına vurgu yaptı.’’

 Yunan Projesi EastMed   Hayal  Bir Projedir!

Sözlerine Yunan Projesi EastMed’ e değinerek vurgu yapan Prof Dr Emete Gözügüzelli sözlerine şöyle devam etti;

‘’İfade etmek gerekirse Güney Kıbrıs İsrail Yunanistan’ın öncüsü olduğu EastMed projesi ile planlanan boru hattı projeleri sadece bir hayaldir. Zira bölgede Türkiye dahil edilmeksizin herhangi bir adım atmaları mümkün değildir. Çünkü tüm tasarlanan projenin geçiş güzergahı Türkiye’nin yetki alanlarıdır.’’dedi.

‘’Özellikle Türkiye’nin girişimleri ile Lübnan Libya Afrika Ülkeleri Rusya, İran gibi ülkeler ile birlikte yeni bir gaz formu kurulumu değerlendirilmelidir,
Tüm bu gelişmeler ışığında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Uluslararası hukuka aykırı davrandığını iddia eden Batı Dünyası ve şımarık çocukları Rum yönetimi ve Yunanistan’ın yanında olanlara uluslararası hukuk çerçevesinde deniz hukuku kapsamında işledikleri eylemleri ifade etmek gerekiyor. Uluslararası yargı kararlarını görmezlikten gelerek Rum ve Yunan iddialarını kabul görerek hakkaniyete aykırı davranmaları oldukça düşündürücü ve gelinen dünya düzeninde utanç verici  bir durumdur.’’ Sözlerini ifade ederek  Konuşmalarıyla tüm dünyaya gereken mesajı verdi. Salondaki katılımcıları selamlayarak konuşmalarına son verdi ve teşekkür etti.

Tema Tasarım |