TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 14 Ocak 2021

Dünyanın Gözü ABD de

Geçtiğimiz hafta Washington’da kongreye karşı yapılan saldırganca hareketlerden sorumlu olduğu belirtilen Trump’ın “Ayaklanmaya Sebep olduğu” gerekçesi ile…

Geçtiğimiz hafta Washington’da kongreye karşı yapılan saldırganca hareketlerden sorumlu olduğu belirtilen Trump’ın “Ayaklanmaya Sebep olduğu” gerekçe

Geçtiğimiz hafta Washington’da kongreye karşı yapılan saldırganca hareketlerden sorumlu olduğu belirtilen Trump’ın “Ayaklanmaya Sebep olduğu” gerekçesi ile görevden alınma oylaması bazı Cumhuriyetçilerin de desteği ile onaylandı. 232 oya karşın 197 oyla görevden alınmasına karar verilen Trump ile ilgili ikinci görüşme Senato’da gerçekleşecek.

Ancak Senato başkanlığını yürüten Senatör Mitch McConnel acil durum yetkilerini kullanıp senatoyu normal şartlarda planlanan 19 Ocak açılış gününden evvel toplanmaya çağırmayacağını açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi, tarihi bir oturumla ‘isyana teşvik’ ile suçlanan ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki azil suçlamasını ikinci kez kabul etti. Geçen hafta ABD Kongresi’ni işgal eden destekçilerini cesaretlendirdiği gerekçesiyle Başkan Trump hakkında ikinci kez azil soruşturması başlatıldı.

Böylece Trump, hakkında ikinci kez azil soruşturması açılan ilk ABD başkanı oldu. Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde 231 Kongre üyesi Trump’ın suçlanması için oy kullanırken, 197 Kongre üyesi de aksi yönde oy kullandı. Bu oy sayıları, bazı Cumhuriyetçilerin de Trump’ın suçlanmasına yönelik oy kullandığını gösteriyor.

Son söz Senato’da Ancak suçlamaya rağmen Trump’ın olağanüstü hızla görevden alınması, Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin yöreninden önce pek olası görünmüyor. Temsilciler Meclisi’nin suçlamaları ve kanıtları iletmesinin ardından Senato’da azil duruşması görülecek ve Trump’ın suçlu bulunması ya da beraat etmesi yönünde nihai oylama yapılacak.

Senato çoğunluk lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, 19 Ocak’tan önce azile yönelik bir oturum gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı. Azil için Senato’nun üçte ikisinin oyu gerekiyor. Trump’ın görevden alınması beklenmiyor

Ayrıca Senato’daki sayısı 50 olan Demokratların oyları yeterli değil; en az 17 Cumhuriyetçi senatörün de desteği aranacak. Ancak bugüne kadar sadece iki Cumhuriyetçi senatör, bu karara destek olabileceğinin sinyalini verdi.

medyaspot

İlginizi çekebilir

Adana Merkezli Fetö Operasyonu

Adana Merkezli Fetö Operasyonu

Tema Tasarım |