TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 30 Mart 2019

Ebedi kardeşliğimize sıkı sıkıya sarılarak

İstanbul’da Tuzla ve Pendik ilçe mitinglerini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tuzla’da yaptığı konuşmada, “Bize oy vermese de kalbi…

''Ebedi kardeşliğimize sıkı sıkıya sarılarak, 82 milyonun her bir ferdinin huzuru için gayret göstereceğiz"

İstanbul’da Tuzla ve Pendik ilçe mitinglerini gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tuzla’da yaptığı konuşmada, “Bize oy vermese de kalbi bu ülke için çarpan, yüreğinde bayrak sevgisi, ezan sevgisi olanların cumhurbaşkanıyız. Sizlerin 24 Haziran’da işaret ettiğiniz şekilde; Türkiye’nin, Türk milletinin cumhurbaşkanı olarak, büyük bir hassasiyetle yolumuza devam edeceğiz. Kimseyi ayırmayacak, kimseyi dışlamayacak, ebedi kardeşliğimize sıkı sıkıya sarılarak, 82 milyonun her bir ferdinin huzuru için gayret göstereceğiz” dedi.

Tuzla Mitingi

Pendik Mitingi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında İstanbul’da Tuzla ve Pendik ilçe mitinglerine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Tuzla İçmeler Meydanı’nda vatandaşlarla bir araya geldi.

“TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTÜP GÜÇLENDİRMEYİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

İstanbul’a son 25 yılda mahcup olmadıkları gibi, bundan sonra da mahcup olmayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi büyütüp güçlendirmeyi kararlılıkla sürdüreceklerini, şehrin güzelliğine güzellik katmaya, sorunlarını son 25 yılda olduğu gibi çözmeye devam edeceklerini söyledi.

Bugün Ankara’da Ata Sanayi Sitesi’nde metruk bir binada çıkan ve beş kişinin ölümü, 11 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan yangına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada bir değişim-dönüşüm yapılıyor, gelip orası boş bina diye oraya yerleşen bu vatandaşlarımız böyle bir durumla karşı karşıya kaldılar. Onun için bizim el ele vermemiz lazım. Onun için bizim verdiğimiz mesajları lütfen ne olur dikkate alın” dedi. Kartal’da bir binanın çöktüğü olayı hatırlatarak, kentsel dönüşüm ve değişimin çok önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çalışmalarla milletin bir hizmetkârı olarak vatandaşın bu tür tehditlerden uzak olarak yaşaması için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Cumhur güçlü olduğunda cumhurbaşkanının da güçlü olacağını, cumhurbaşkanının yanında olduğu büyükşehir belediyesinin ve ilçe belediyelerinin de güçlü olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhur destek verirse, cumhur sahip çıkarsa; cumhurbaşkanı da milletine, devletine, ülkesine en güzel şekilde hizmet etme imkânını bulur. Biz sadece şahsımıza oy verenlerin değil, unutmayın 82 milyonun cumhurbaşkanıyız” dedi.

“EBEDİ KARDEŞLİĞİMİZE SIKI SIKIYA SARILACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Biz çiftçimizin, emeklimizin, kamu görevlimizin, her seçim döneminde kapı kapı dolaşan hanım kardeşlerimin, Türkiye’yi kendilerine emanet edeceğimiz geleceğimizin teminatı tüm gençlerin cumhurbaşkanıyız. Biz gece uykusunu bölüp bize dua eden, seccadesini gözyaşlarıyla ıslatan pirifânilerin cumhurbaşkanıyız. Biz 15 Temmuz gecesi canı pahasına istiklal ve istikbaline sahip çıkan kahramanların cumhurbaşkanıyız. Bize oy vermese de, kalbi bu ülke için çarpan, yüreğinde bayrak sevgisi, ezan sevgisi olanların cumhurbaşkanıyız. Sizlerin 24 Haziran’da işaret ettiğiniz şekilde; Türkiye’nin, Türk milletinin cumhurbaşkanı olarak, büyük bir hassasiyetle yolumuza devam edeceğiz. Kimseyi ayırmayacak, kimseyi dışlamayacak, ebedi kardeşliğimize sıkı sıkıya sarılarak 82 milyonun her bir ferdinin huzuru için gayret göstereceğiz. İnşallah sizlerin de desteği ve duasıyla ülkemizi hak ettiği konuma muhakkak ulaştıracağız.”

“SİYASET; CESARET, FEDAKÂRLIK VE DÜRÜSTLÜK GEREKTİRİR”

Siyasetin; cesur, fedakâr, dürüst olmayı, vatanının bekasını, milletinin menfaatini kendi çıkarının önüne koymayı,  geceyi gündüze katarak ülke ve şehir için koşup ter dökmeyi gerektirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz işte böyle bir siyasetçi, işte böyle bir devlet adamı olmanın gayreti içindeyiz. Türkiye’yi ve şehirlerimizi daha müreffeh yarınlara, daha aydınlık günlere kavuşturmanın peşindeyiz” diye konuştu.

40 yıldır, ortaya koydukları eserlerle konuştuklarını, 25 yıldır hep gönülleri kazanmanın çabası içinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün de kalpleri fethetmek için uğraşıyoruz. Bu ülkede tek bir dikili ağaçları dahi olmayanlara inat, Türkiye’ye projelerimizle, bir birinden önemli yatırımlarla damgamızı vuruyoruz. Sadece İstanbul’a değil, 780 bin kilometrekarenin her bir karışına, 81 vilayetin her birine hizmet götürüyoruz” şeklinde konuştu.

TUZLA’DA GERÇEKLEŞTİRİLEN YATIRIMLAR

Son 17 yılda; İstanbul’da toplam 255 milyar lira tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tuzla’da bin 686 derslikli 131 okul inşa ederek, derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 35’den 22’ye; ortaöğretimde 33’den 21’e düşürdüklerini, 12 kapalı spor salonu yaptıklarını, gençlik merkezi inşa ettiklerini, sağlıkta ise, 400 yataklı bir devlet hastanesiyle birlikte üç sağlık tesisini ilçeye kazandırdıklarını hatırlattı.

İlçede TOKİ kanalıyla 11 bin 44 konut yaptıklarını, 63 kilometrelik Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nı, Marmaray üzerinden hizmete açtıklarını, ilçeye 23 park ve bisiklet yolları, birer kültür merkezi ve engelliler merkezi kazandırdıklarını, Orhanlı Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’ni ve Madde Bağımlılığı Rehabilitasyon Merkezi’ni hizmete açtıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tuzla’ya Türkiye’nin ilaç ve aşıda dışa bağımlılığını azaltacak bir Biyoteknoloji Vadisi kuracaklarını müjdeleyerek, “Sağlık, çevre, gıda, tarım, hayvancılık, tekstil ve metalürji gibi birçok alanı kapsayan 160 şirketin, 500 girişimcinin üretim yapacağı Biyoteknoloji Vadisi yeni nesil bir üretim üssü olacak” açıklamasını yaptı.

Anadolu Yakası Gıda Merkezi’ni Tuzla sınırları içinde hayata geçireceklerini, ilçeye bir lojistik merkezi ve bir su sporları merkezi kazandıracaklarını, İstanbul’a yapacakları üç yeni otogardan birinin Tuzla’da olacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede hizmete sunulan, yapımları devam eden, proje ve ihale aşamasında olan diğer yatırımlardan da örnekler verdi.

“VATANSEVER BİR KADROYLA YÜRÜYORUZ”

Tüm bu hizmetlerin aksamadan devam etmesi için, 31 Mart’ın çok önemli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu seçimlerde İstanbul’da Cumhur İttifakı olarak yarıştıklarını hatırlattı ve şunları ekledi: “Adayımız belli, ortağımız belli, prensiplerimiz, kırmızıçizgilerimiz belli, İstanbul için hangi hayalleri kurduğumuz da belli… Biz vatansever bir kadroyla yürüyoruz, milliyetperver bir kadroyla yürüyoruz, ezan düşmanlarıyla bizim işimiz yok, bayrak düşmanlarıyla bizim işimiz yok. İstiklal Marşımıza düşman olanlarla bizim işimiz yok.”

Daha şimdiden bölücü örgütün uzantılarının, karşılarındaki ittifakın İstanbul ve Ankara adayları üzerinde şantajlara başladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölücü örgüt güdümündeki partinin eş başkanının Millet İttifakı’nın İstanbul ve Ankara adaylarının HDP oylarıyla seçileceğini bilmesi gerektiği yönündeki açıklamasının video görüntüsünü vatandaşlara izletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle sürdürdü: “Bugün şantaja boyun eğen, yarın da benzer tehditlere boyun eğer. Tabii biz asıl, bu belediyelere Kandil’in belirlediği eş başkanları da atayıp atamadıklarını merak ediyoruz. Öyle ya, bunların hem partilerinde, hem de belediyelerinde bir resmî olarak görev yapan başkanlar var, bir de asıl patron olan eş başkanlar var. Bu eş başkanlar, yeri geliyor seçimle gelen başkanları sorguya çekiyor, hatta tokatlıyor. Biz ise hem İstanbul Büyükşehir de, hem Tuzla da birikimleri, çalışkanlıkları, cesaretleriyle temayüz etmiş arkadaşlarımızı sizlerin huzuruna çıkardık.”

PENDİK MİTİNGİ

Tuzla mitinginin ardından Pendik’e geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamçeşme Mahallesi Merkez Camii önünde vatandaşlara hitap etti.

Pendik’in, siyasi hayatı boyunca hep yanında yer aldığını belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı dönemlerinde ilçeden hep birinci parti olarak çıktıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pazar günü yapılacak seçimler için bir kez daha desteğinize talibiz. Pendik’te hangi partilerin aday gösterdiğini, hangilerinin göstermediğini sizler çok iyi biliyorsunuz. Cumhur İttifakı’nın hangi amaçla huzurunuza geldiğini, diğerlerini de ortada olan ve gizlenmeye çalışan destekçileriyle nasıl bir araya geldiklerini anlatmaya gerek yok” diye ekledi.

Millet İttifakı’na işaret ederek, karanlık mahfillerde listelerin yapıldığını, Kandil’den ve Pensilvanya’dan talimatların geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama artık mızrak çuvala sığmıyor, gizli saklı taraf kalmadı. Hatta işi belediye başkan adaylarını tehdit etmeye kadar götürdüler. Daha seçilmeden belediye başkanlarının tepesine binenlerin yarın İstanbul’u ve diğer şehirlerimizi bunlara yönettirmeyeceği açıktır. Siz CHP’nin adayına oy verdiğinizi sanacaksınız, ama belediyeyi Kandil’in militanları yönetecek” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Adalar Belediye Başkan Adayı’nın katıldığı toplantıda İstiklal Marşı’nı okumadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye? Çünkü Kandil’in arkasında olduğu HDP’nin İstiklal Marşı diye bir derdi yok, bayrak diye bir derdi yok. Bunların kongrelerinde Türk bayrağını göremezsiniz. Şimdi bunlarla CHP el ele, kol kola, sözde İYİ Parti bunlarla el ele, kol kola. Sözde Saadet bunlarla el ele, kol kola nereden nereye” değerlendirmesinde bulundu.

PENDİK’TE HAYATA GEÇİRİLEN PROJE VE YATIRIMLAR

Mitingde, alanda bulunan dev ekrandan, İstanbul’a yaptıkları belli başlı büyük yatırımları içeren videoyu izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pendik’te gerçekleştirdikleri ve yapımları hâlen devam eden yatırım ve hizmetlerden de örnekler verdi.

3 bin 547 derslikli 297 okul, 535 yataklı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle birlikte beş sağlık tesisini ilçeye kazandırdıklarını, TOKİ vasıtasıyla ilçede 2 bin 180 konutu tamamlayıp sahiplerine teslim ettiklerini, Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın yanı sıra 26 kilometrelik Kadıköy-Kartal-Pendik-Taşvantepe Metro Hattı’nı yaparak hizmete sunduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçede 15 adet yol, 18 adet köprüyle kavşak ve bağlantı yolları, 45 park inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

Büyükşehir ve ilçe belediyesiyle birlikte 31 Mart sonrasındaki süreçte hizmetleri hızlandırarak sürdüreceklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını vatandaşların Cuma gününü tebrik ederek tamamladı.

Mitingin ardından Cuma namazını Pendik’teki Hacı Hasan Büyük Yılmaz Camii’nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

“İNŞALLAH GÜZEL BİR NETİCEYLE, HERHANGİ BİR SIKINTIYA MAHAL VERMEDEN SEÇİMLERİMİZİ TAMAMLARIZ”

Bugün İstanbul’da altı ilçe mitingine daha katılacağını, yarın da yine İstanbul’daki altı ilçe mitingi yapacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık pazar günü çok büyük bir anketi inşallah milletimiz sandıklarda yapacak. Temennimiz odur ki milletimizin, ülkemizin refahı için inşallah güzel bir neticeyle, herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden seçimlerimizi tamamlamış oluruz. Bu demokratik mücadele, maalesef meşruiyet dışı her ne kadar atılan bazı adımlar varsa da milletimizin vereceği cevapla bunlar da yoluna girmiş olur” dedi.

“Sizin için İstanbul’un ayrı bir önemi var değil mi?” şeklindeki soruyu, İstanbul, Ankara, İzmir’in yanı sıra 30 büyükşehrin de önem arz ettiği sözleriyle cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buralardan gelecek netice de tabii Türkiye’deki yapılan bu seçimin kaderi üzerinde de çok çok etkin. Yani yüzde 80-85 gibi biliyorsunuz bir oy buralarda yatıyor. İnşallah ülkemiz için hayırlı olacak” sözlerine yer verdi.

www.tccb.gov.tr

Tema Tasarım |