TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 29 Şubat 2020

Emine Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Koruyucu Aile Programı’nda vali eşleri ve koruyucu…

Emine Erdoğan, Koruyucu Aile Programı'na katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Koruyucu Aile Programı’nda vali eşleri ve koruyucu ailelerle bir araya geldi.

Play
Current Time0:00
/
Duration Time0:00
Loaded: 0%
Progress: 0%
0:00
Fullscreen
00:00
Mute

Etkinlikte yaptığı konuşmada, salondaki koruyucu ailelere seslenen Emine Erdoğan, “Bir çocuğa aile olarak sergilediğiniz bu erdemli tutum ile kan bağının değil kalp bağının esas olduğunu gösteriyorsunuz. Anne ve baba olmanın biyolojik sebeplerle değil, merhametle başladığını yaşayarak anlatıyorsunuz. Sizlere tüm insanlık adına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Çocukluğun, son nefese kadar hayatın her evresini belirleyen bir dönem olduğuna işaret eden Emine Erdoğan, çocuklara hak ettikleri güzel günleri vermenin ve yaşadıkları zorlukları unutturmanın herkesin görevi olduğunu söyledi.

Bu dünyada uğruna savaşılacak en önemli şeyin çocuklar olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Gönül ister ki hiçbir çocuğumuz ailesinin yanından ayrılmasın. Fakat bazen çeşitli sebeplerle aileler ne yazık ki dağılıyor. İşte o zaman devletimiz en kıymetlimiz olan çocuklara kol kanat geriyor. Onları ev ortamına en yakın çocuk evlerinde muhafaza ediyor ve eğitimden, giyim kuşama tüm ihtiyaçlarını eksiksiz karşılıyor. Bugün devletimizin şefkatli kollarında yetişmiş ve hukuk, tıp, sanat, spor gibi farklı meslek gruplarında üstün başarılar kazanmış evlatlarımız var. Onlar medarı iftiharımızdır” diye konuştu.

“GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ İLE KORUYUCU AİLE HİZMETİ DAHA ETKİN HÂLE GELDİ”

Emine Erdoğan, imkânlar ne kadar iyi olursa olsun hiçbir şey bir çocuğun bir aileye ait olma hasretini gidermediğini, bazen de boylarından büyük acılarla mücadele etmek zorunda kaldığını belirterek, şunları söyledi: “2002 yılında koruyucu aile yanında kalan çocuk sayımız yalnızca 515’ti. ‘Devletimizin imkânları, gönlü güzel insanların iş birliğiyle buluşursa, çocuklarımız daha mutlu yetişir’ dedik. Bu inançla, 2012’de valilerimizin eşleriyle başlattığımız Gönül Elçileri Projesi ile koruyucu aile hizmeti daha etkin bir hâle geldi. Çok şükür. Büyük bir mutlulukla ifade etmek istiyorum ki, bugün itibarıyla 6 bin 29 ailemizin yanında tam 7 bin 330 çocuğumuzun bakımı sağlanmaktadır. Sadece 2019 yılında Türkiye genelinde 1272 koruyucu aile yanına 1563 çocuk yerleştirildi. Allah’a hamd olsun. Yeri gelmişken bir konunun daha altını önemle çizmek istiyorum. Koruyucu ailelerimizin yanında kalan evlatlarımızdan 735’i engelli çocuklarımızdır. Bu çocuklarımız arasında ağır engelli yavrularımız da var. Sizler bilhassa onların izini sürdünüz, onlara talip oldunuz. Kanatları kırık kalsın istemediniz, bu narin çiçekleri himayenize aldınız. Rabbim sizlerden iki cihanda razı olsun.”

Emine Erdoğan, kimi zaman vatandaşların koruyucu aile olmak istediklerini fakat çocukların bakımlarını maddi olarak karşılayamayacaklarından endişe ettiklerini ifade ederek, “Devletimiz çocuklarımızın bakımları için ailelere aylık olarak maddi destek sağlıyor. Engelli çocuklarımızın bakımlarında bu destek yüzde elli oranında artırılıyor. Öğrenim ve sağlık masrafları yine devletimiz tarafından karşılanıyor. Ayrıca koruyucu ailelerden sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın, talepleri olursa Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortası da yapılıyor” diye konuştu.

Koruyucu Aile Sistemi’ne 25-65 yaş arasında, en az ilkokul mezunu, evli ya da bekâr herkesin başvurabileceğini anımsatan Emine Erdoğan, koruyucu ailelerden sadece çocukların psikolojik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmasını ve geleceğe güçlü ve özgüvenli bireyler olarak hazırlamasını istediklerini dile getirdi.

“DÜNYA ÜZERİNDE BİR ÇOCUĞUN BÜYÜMESİNİ İZLEMEKTEN DAHA EŞSİZ BİR MANZARA YOK”

Koruyucu ailelerin çocuklara ileride mutlulukla hatırlayacakları “bayram sabahları, karne günü kutlamaları, masallar dinlerken uyuyakaldıkları akşamlar” vereceğini anlatan Emine Erdoğan, “Hâlihazırda koruyucu aile olan dostlarımız, bilhassa sizlerden rica ediyorum; yaşadığınız bu ulvi deneyimi tüm çevrenizle paylaşın. Çocuk denen cevheri işlemekle manevi dünyanızda doğan güneşten bahsedin. Dünya üzerinde bir çocuğun büyümesini izlemekten daha eşsiz bir manzara var mı? O nedenle tecrübelerinizi anlatın ki, herkes bu manzaradan nasibini alabilsin” çağrısında bulundu.

Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaşıldığını hatırlatarak, böyle günlerde kadınların toplumsal dönüşümdeki öncü rolünün altını çizdi. Kadın ruhunun sirayet ettiği her yerde bahar tomurcuklarının açtığını anlatan Emine Erdoğan, şöyle devam etti: “Kadınlar fıtri özellikleriyle yaraları daha iyi sarıyor ve daha çabuk iyileştiriyorlar. Bakın, koruyucu aile sisteminin bu kadar etkin hâle gelmesinde en büyük neden yine kadınlarımızdır. Yani projemizin lokomotifi kadın yüreğidir. Tabi bu süreçte babalığı, yüreği yaralı çocuklarımızdan esirgemeyen beyefendilere de özellikle teşekkür etmek istiyorum. Çocuklarımızı koruyor, bir dağ gibi arkalarında duruyorsunuz. Allah sizlerden razı olsun.”

“SAYISI GİTTİKÇE ARTAN KORUYUCU AİLELERİN ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KATLANARAK ÇOĞALACAĞINA İNANIYORUM”

Emine Erdoğan, sayısı gittikçe artan koruyucu ailelerin, önümüzdeki günlerde katlanarak çoğalacağına olan inancını dile getirerek, vali eşlerinin gayretinin bu noktada son derece önemli olduğunu vurguladı. Vali eşlerinin teşviki ve yol göstericiliğinin, bulundukları şehri “şefkat yurdu” yapacağını dile getiren Emine Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı bu alanda yaptığı özverili çalışmalarından ötürü tebrik etti.

Bu doğrultuda düzenlenen Koruyucu Aile Temelli Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı’nın hizmetlerin en iyi şekilde yapılmasına olumlu katkı sağlayacağını söyleyen Emine Erdoğan, programa katılım sağlayan akademisyenlere ve sivil toplum temsilcilerine de katkılarından ötürü teşekkür etti.

Emine Erdoğan, koruyucu aile yanında kalan çocuklara mutlu olacakları bir gelecek temennisinde bulundu.

Konuşmasının ardından, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emine Erdoğan’a tablo hediye etti.

Vali eşleri ile koruyucu ailelerin katıldığı etkinlikte, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eşi Hamdiye Soylu, Uşak Valisi Funda Kocabıyık ile Muğla Valisi Esengül Civelek de hazır bulundu.

tccb.gov.tr

İlginizi çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Tema Tasarım |