TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLIĞI Haberleri, Gündem 8 Şubat 2019

Emine Erdoğan: Türkiye’de demokrasi

Emine Erdoğan, çeşitli kuruluş temsilcilerinden oluşan ABD’li heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ayağa…

Emine Erdoğan: “Türkiye’de demokrasi, kanunların olduğu kadar, demokrasiye inanan cesur insanımızın da teminatı altındadır”

Emine Erdoğan, çeşitli kuruluş temsilcilerinden oluşan ABD’li heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ayağa kalkan Türk insanının dinamizmine dikkat çekerek, “Ekonomimiz istikrarını ve yükselen grafiğini korudu. Türkiye’de demokrasi, kanunların olduğu kadar, demokrasiye inanan cesur insanımızın da teminatı altındadır. Bu nedenle güven ortamı, Türkiye’nin olağan hâlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Amerikan Türk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı James Jones ve ABD Ticaret Odası Türkiye ve Orta Doğu’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Choksy’nin başkanlığındaki ABD heyetini kabul etti.

Basına kapalı gerçekleşen kabulde heyet üyeleri, çevresel inisiyatifler, sağlıklı yaşamla ilgili konular ile Türkiye’deki “Küresel İşgücündeki Kadınlar Konferansı” ve Türkiye’de kurulacak “Sosyal Gastronomi Merkezi”ne ilişkin projelerinin sunumunu yaptı.

“DÜNYA ÇOCUKLARIMIZA BIRAKACAĞIMIZ EMANETTİR”

Kabulde bir konuşma yapan Emine Erdoğan,  önemli küresel markaların çevre duyarlılığı göstermesinin önemine değinerek, “Eğer iş birliği yaparsak, çocuklarımıza çok daha iyi bir dünya bırakabiliriz. Çünkü dünya, bize atalarımızdan kalan miras değil, çocuklarımıza bırakacağımız emanettir” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye’nin bütün potansiyeliyle dünyaya açılmış, 360 derece diplomasi yapan merkez konumunda bir ülke olduğuna işaret ederek, “Bizler, dünyanın iyiliği için her türlü ortak girişime hazırız. Bu ziyaretin, eğitim, sağlık, kültür, çevre gibi alanlarda iş birliklerine vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

“GÜVEN ORTAMI TÜRKİYE’NİN OLAĞAN HÂLİDİR”

Türkiye’nin birçok açıdan dinamik bir ülke olduğunun altını çizen Emine Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Başka toplumların başına gelse, o toplumu yerle bir edecek nice felaket, bu ülkede adeta ayakta atlatılmış bir grip gibidir. 2016 yılında yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi, bunun en canlı örneğiydi. Türk milleti, üzerine bombaların yağdığı o kanlı gecenin sabahında kendi zaferini kutladı. Ertesi gün Türkiye’de hayat kaldığı yerden devam etti. Ekonomimiz istikrarını ve yükselen grafiğini korudu. Türkiye’de demokrasi, kanunların olduğu kadar, demokrasiye inanan cesur insanımızın da teminatı altındadır. Bu nedenle güven ortamı, Türkiye’nin olağan hâlidir.”

“TÜRKİYE, TERÖRÜN KAYNAKLARINI YOK ETME ÇABASINDA LİDER BİR ÜLKEDİR”

Emine Erdoğan, bölgedeki yüksek politik tansiyona rağmen, vicdanın Türkiye’de hiç yere düşmediğini belirterek, “4 milyona yakın mülteciyi 2011’den bu yana ülkemizde misafir ediyoruz. İnsanlık tarihinin en büyük göç dalgalarından birinin önünde, sağlam biçimde duruyoruz. Bugün nerede, ne zaman karşımıza çıkacağı belli olmayan, tüm dünyayı tehdit eden teröre karşı da etkin bir mücadele yürütüyoruz. Türkiye, terörün kaynaklarını yalnızca kendisi için değil, tüm bölge için yok etme çabasında lider bir ülkedir” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, küresel yatırımcılara mesajlar da veren Emine Erdoğan, Türkiye’nin jeopolitik konumunun yanında genç nüfusu ile önemli bir potansiyel olduğunu vurguladı.

Emine Erdoğan, Dünya Bankası’nın İş Yapma Kolaylığı Raporu’nda Türkiye’nin, 2018 yılında 17 basamak yükseldiğini hatırlatarak, bunun küresel yatırımcılar için önemli bir teşvik olduğu dile getirdi.

“15 YILDA KADINLARIMIZIN İŞGÜCÜNE KATILIMI VE İSTİHDAMDAKİ YERİ 9 PUAN ARTTI”

Türkiye’nin mevcut potansiyelinde kadınların çok özel bir yeri olduğunun altını çizen Emine Erdoğan, “Bu ülkenin kadınları, darbe gecesinde tankları durdurmakla kalmamış, ekonomiden siyasete, akademiden sanata tüm alanlarda varlık göstermektedir. Son 15 yılda kadınlarımızın işgücüne katılımı ve istihdamdaki yeri 9 puan artmıştır. Hükûmetimiz, 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefini, kadınlarımızla gerçekleştirmek konusunda vizyon birliği içindedir” şeklinde konuştu.

Kabulde, Amerikan Türk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı James Jones ve diğer katılımcılar da söz alarak, Emine Erdoğan’a toplantı yapma fırsatı verdiği için teşekkür etti. Çevre duyarlılığı başta olmak üzere sosyal konulardaki duyarlılığı nedeniyle takdirlerini ifade ettiler. Katılımcılar, bir First Lady’nin etkisi tüm ülkeye yayılan böylesine aktif projeler himaye etmesini ilgi ve takdirle izlediklerini ifade ettiler.

Emine Erdoğan ise, toplantının sonunda insanlığın iyiliği ve hayrı için her türlü faaliyette iş birliğine açık olduğunu söyledi.

Kabulde;  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk Zümrüt, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da hazır bulundu.

www.tccb.gov.tr

Tema Tasarım |