TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 8 Şubat 2019

Erdoğan’dan Sivas’ta Flaş Mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Sivas Mitingi’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, “Vatanımız, bayrağımız, devletimiz, milletimiz, istiklalimiz…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesindeki ilk mitinginde Sivas'ta konuştu. Erdoğan, ''Neymiş; 'AK Parti adayını çekecekmiş.' Sakın bu yalanlara aldanmayın. Bizim şu anda Cumhur İttifakımızın iki ayağı vardır, AK Parti ve MHP. Cumhur İttifakı'nın içinde başka parti yoktur. Bizimle rastgele bir resim çektirip ondan sonra bu resmi sağda solda istismar edenlere inanmayın.'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Sivas Mitingi’nde konuştu. Erdoğan konuşmasında, “Vatanımız, bayrağımız, devletimiz, milletimiz, istiklalimiz bizim namusumuzdur, şerefimizdir. 100 yıl önce Sivas’ta söylediğimizi 100 yıl sonra bugün aynı yerde bir kez daha tekrar ediyoruz. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize uzanan her eli kırarız” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin 31 Mart yerel seçim kampanyası kapsamında düzenlenen ilk mitingde Sivas Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara hitap etti.

Sözlerine Pir Sultan Abdal’ın, “Kul Olayım Kalem Tutan Ellere” şiirini okuyarak başlayan Erdoğan, tüm Sivaslılara selam ve sevgilerini iletti.

Sivaslıların, haktan ve adaletten ayrılmadığını ve ayrılmayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sivaslılara, namerde boyun eğmeyi reddettikleri için ‘Yiğido’ deniliyor. Bu ifade, Sivasın hamurunu, mayasını ve duruşunu tanımlıyor. Biliyorum ki bu yiğitler en zor zamanda haktan ve adaletten ayrılmadılar, ayrılmazlar. Bu yiğitler her şartta sadece ve sadece hakkı tutup kaldırırlar. AK Parti davasını, AK kadrolarını nasıl sahiplendiklerini biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Tarihin en merkez şehirlerinden Sivas’ın bin yıldır Türk yurdu olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:
“Sivas, Danişmentlilerin, Mengücekli’lerin ve Anadolu Selçuklu’larının elinde Türk-İslam kimliği kazanarak gelişmiş ve güzelleşmiştir. Sivas, Efes’ten Mezopotamya’ya uzanan Kral Yolu’nun, Çin’den Akdeniz ve Karedeniz limanlarına uzanan İpek Yolu’nun, Antalya’dan İran’a uzanan Selçuklu Ticaret Hattı’nın bir kavşak noktasıdır. İşte bu sebeple asırlar boyunca burası ticaretin sultan şehri oldu. Onun için buraya ‘Sultan Şehir’ deniliyor. Avrupa’nın Orta Çağ karanlığını yaşadığı bir dönemde İslam dünyasını aydınlatan kandillerden 4 tanesi Sivas’ta yanıyordu.”

Gök Medrese, Şifaiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese sayesinde kentin, ilmin de sultan şehri olduğunu, “dar-ul ulema” diye nam saldığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
“Sivas, öyle sıradan bir şehir değil, onun için 31 Mart seçimi çok çok önemli, bu seçim rastgele ellere bırakılamaz. Şehrimiz, Danişment, Eratna ve Selçuklu Devletlerine başkentlik yaptığı gibi Sivas Kongresi’nin başlamasından itibaren 108 gün boyunca da milli mücadelemize Gazi Mustafa Kemal ile birlikte başkentlik yapmıştır. Yolu Sivas’tan geçmiş, bu şehre maddi-manevi hizmet etmiş tüm büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum. Abdulvahabi Gazi’den Ahmet Turan Gazi’ye, Kadı Burhanettin’den Sultan Keykavus’a, Şemsi Sivasi’den Akşemsettin’e, Pir Sultan’dan Aşık Veysel’e kadar bu toprakların tüm hazinelerini şükranla yad ediyorum.”

Konuşması sırasında bazı kişilerin kadro taleplerini dile getirmesi üzerine Erdoğan, “Biz KİT’lere kadrolarını verdik, bizden bir şey beklemeyin. Hepsini verdik, şu toplantıyı da provoke etmeyin. Alışılmış bir siyasetçi, bir lider değilim, her şeyi verdik. Lütfen samimi ve dürüst olalım. Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te ve Kandil’de terörle mücadele verirken, onları temizlerken sizin söylediklerinize bakın” dedi.

“EN UCUZ FİYATA DA BURALARA ÜRÜNLERİ GETİRİRİZ”

Terörle mücadelenin bütün ciddiyetiyle devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
“Biz bunu yaparken birileri bizi farklı yerlerden vurmaya çalışıyor. Ne diyorlar? ‘Domates, patlıcan, sivri biber’ diyorlar. Düşünün, bir merminin fiyatı nedir? Benim Mehmet’imin giyinip kuşanması ve teröristlere karşı verdiği bu mücadelenin bedeli nedir? Bunu düşünün. Bunları bu iktidar yapıyorsa, bu iktidar başarıyorsa siz daha hala kalkıyor, ‘Patates, soğan, domates, sivri biber’ bunlarla konuşuyorlar. Yani bizi George, Hans bir yerlerden vurmak istiyor. Bunlar da George’a Hans’a önayak oluyorlar. Biz bu mücadeleyi bugüne kadar kazandık ve kazanmaya da devam edeceğiz. Eğer birileri marketlerde şuralarda buralarda yapıyorlarsa, kabine toplantısında da açıkladım, gerekirse tanzim satışları belediyelerimizin eliyle kurarız ve en ucuz fiyata da buralara ürünleri getiririz. Şu anda Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız, Gıda Tarım Bakanlığımız başladılar.”

İstanbul’a belediye başkanı olduğunda fırıncıların fiyat artışına gittiğini anımsatan Erdoğan, bunun üzerine İstanbul’un 3 önemli yerine büyük ekmek fabrikaları kurduğunu ve fiyatları bir anda düşürdüğünü anlattı.

Kurdukları büfelerde ekmeği maliyetine verdiklerini ve fiyatların her yerde aşağı inmeye başladığını belirten Erdoğan, “Bu ekmek fabrikalarımız artarak, devam ediyor ve halkımıza hem kaliteli hem de ucuza ekmek İstanbul’a verilmeye devam ediyor. Bizim derdimiz başka, biz bu millete aşığız aşık. Biz bu milletin dertlisiyiz dertlisi. Onun için böyle ucuz oyunlara kimse gelmesin. Ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, işte bütün eksiklikleri bugüne kadar nasıl giderdiysek, bundan sonra da gidereceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk yerli uçaklarını üreten, ülkeyi demiryolu ağıyla kuşatan Sivaslı büyük hizmet adamı Nuri Demirağ’ı rahmetle andığını belirten Erdoğan, Türk siyaset tarihinin mümtaz ismi, mücadele ve dava adamı Muhsin Yazıcıoğlu’a da bir kez daha Allah’tan rahmet diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat Muhsin kardeşimin istismar edilmesine de tahammül edemiyorum, onu da söyleyeyim. Şimdi birileri çıkıyor, Muhsin kardeşim artık rahmetli oldu, onu istismar etmek suretiyle arkasından Sivas’ta belediyeyi alma gibi bir gayretin içine giriyor.” dedi.

AK Parti iktidarlarının Sivas’a verdiği hizmetlerin ortada olduğuna değinen Erdoğan, Nuri Demirağ Havalimanı’ndan spor salonlarına, iki üniversiteye kadar şimdiye dek Sivas’a verilmemiş hizmetleri veren bir AK Parti iktidarı bulunduğunu kaydetti.

Erdoğan, “Değerli kardeşlerim, benim sizden isteğim, arzum ne biliyor musunuz? Bakınız Sivas’ın milletvekili olmuş ve bir diğer taraftan daha sonra kendisini Adalet Bakanlığında bakan yardımcısı yaptığım Sivaslı Hilmi kardeşimi şimdi de Sivas merkeze belediye başkan adayı yaptık. Bunun sebebi ne? Kendisine inandığım, güvendiğim için burada çok daha büyük hizmetler vereceğine inandığım için Adalet Bakan Yardımcılığı görevinden buraya aldık. Şimdi diyorum ki siz Hilmi kardeşime sahip çıkacaksınız ve belediyecilik hizmetinin de ne olduğunu en ideal şekilde Hilmi kardeşimden göreceksiniz.” ifadelerini kullandı.

“SADECE MERKEZ YETMEZ”

Seçime az bir süre kaldığını hatırlatan Erdoğan, “Bu 51 günde öyle çalışalım ki inşallah 31 Mart akşamı burada AK Parti’nin belediyecilik hizmetindeki devam eden sürecini anlı şanlı şekilde tüm ilçeleriyle beraber devam ettirelim. Sadece merkez yetmez, ilçeleri de hep beraber inşallah ayağa kaldıracağız.” diye konuştu.

Sivas’ın gönül dünyalarında çok özel bir yeri bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şu meşhur Sivas şiiri var ya, ne güzel dile getirmiş. ‘Gurbet bir çiledir, bir acı vatan, vuslattır garibi ayakta tutan, beni hasretiyle ateşe atan, Sivas çağırır da ben gelmez miyim.’ Bizi yollara düşüren de işte bu Sivas hasretidir. Sivas’ın dilinde her zaman ayrılık değil vuslat türküleri oluşmuştur. Sivas’ın gönlünde nifak değil, birlik, beraberlik duyguları filiz vermiştir. Sivas’ı lekelemeye çalışanlar onun gerisindeki büyük güçten rahatsız olanlardır. Bazı dedikodular oluşturuyorlar. Neymiş, AK Parti adayını çekecekmiş. Sakın bu yalanlara, dedikodulara, fitneye, fesada aldanmayın. Biz sıradan bir mahalle partisi değiliz. Bu ülkeyi 16 yıldır anlı şanlı yöneten, dünyada nam salan AK Parti’yiz AK Parti. Ve bizim Cumhur İttifakımızın iki ayağı vardır, AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi. Cumhur İttifakı’nın içinde başka bir parti yoktur. Bizimle rastgele bir resim çektirip ondan sonra bu resmi sağda solda istismar edenlere inanmayın. Böyle bir şey de yok. Biz Rabbim ömür verdikçe bizler milletimize hizmette elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

Sivas’a her zaman güvendiklerini, bu kentin her zaman yanında olduklarını vurgulayan Erdoğan, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerine yönelik kampanyanın ilk mitingini de Sivas’tan başlattıklarına işaret etti. Erdoğan, “Kampanyayı ‘ya Allah Bismillah’ dedik, buradan başlattık. Bugün bir kez daha Sivas’tan yola çıkarak milletimizle kucaklaşıyor, hasret gideriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alanda AK Parti Kadın Kolları ve Gençlik Kolların üyelerinin tezahüratları üzerine Erdoğan, “Ben de AK kadınlarla gurur duyuyorum. Biliyorsunuz kale içeriden fethedilir. Siz bugüne kadar kaleyi hep içeriden fethettiniz ve şu kalan 51 günde inşallah bu fethi kaptırmayacaksınız, buna inanıyorum. AK gençler de burada, sizlere inanıyorum, güveniyorum.” diye konuştu.

31 Mart seçimlerinin tüm Türkiye, bölge ve insanlık için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:
“Kutlu yürüyüşümüzün son imtihanı olan 31 Mart için Sivas’tan başlamamızın bir anlamı var. Sivas, Selçuklu’nun kalbi, Osmanlı’nın vicdanı, Cumhuriyetimizin aklıdır. Sivas, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı şehirdir. Sivas Kongresi ortak aklın toplandığı merkezdir. Burası esarete meydan okuyan, istiklal ve hürriyeti hedef gösteren bir karargahtır. Tarihiyle, kültürüyle, mimarisiyle, sazıyla sözüyle Aşık Veysel’in temsil ettiği o derin geleneğiyle medeniyetimize hizmeti hayatlarının gayesi haline getirmiş nice mümtaz simasıyla Sivas bugün de karargah şehirlerimizden biridir.”

“VATANIMIZA, BAYRAĞIMIZA, İSTİKLALİMİZE UZANAN HER ELİ KIRARIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıl dönümünü kutlayacaklarını belirterek, “100 yıl önce Türk milleti bu şehirde, milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz diyerek yedi düvele meydan okumuştur. Milletimiz manda ve himaye kabul edilemez iradesiyle istiklaline ve istikbaline sahip çıkma kararlılığını Sivas’tan dünyaya haykırmıştır.” şeklinde konuştu.

Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Sivas Kongresi’nde istiklale ve istikbale sahip çıkan tüm devlet ve millet adamlarını saygıyla, rahmetle yad ettiğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“1919’da Sivas’ta Kurtuluş Savaşı’mızın ve Cumhuriyetin temeli atıldı, manifestosu yazıldı, ufukları çizildi. İşte bugün 31 Mart seçimlerinin startını Sivas’ta verirken, 100 yıl sonra bizler de o ilkeleri, kararları, idealleri buradan tekrar ediyoruz. Sivas’tan yola çıkarken diyoruz ki milli sınırlar içinde vatan bir bütündür. Vatanımız, bayrağımız, devletimiz, milletimiz, istiklalimiz bizim namusumuzdur, şerefimizdir. 100 yıl önce Sivas’ta söylediğimizi 100 yıl sonra bugün aynı yerde bir kez daha tekrar ediyoruz. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize uzanan her eli kırarız. Cudi’de, Tendürek’te, Gabar’da hatta Kandil’de kırdık, yine kırarız.
Afrin’de, Cerablus’ta bize saldırmak isteyenlere gereken dersi verdik, gene veririz. İçeriden ya da dışarıdan Türkiye üzerinde operasyon yapmak isteyenlere göğsümüzü siper etme pahasına gereken cevabı veririz. Türkiye’nin çıkarlarına, kazanımlarına, büyük Türkiye hedefine karşı kurulan her tuzağı bozacağız. Türkiye’nin beka meselesini kendi akıllarınca dalgaya alanlar inşallah 31 Mart’ta milletimizden yine bir tokat yiyeceklerdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışmaya açarak yeniden eski Türkiye hayali kuranların hevesleri kursaklarında kalacaktır.”

“BU İŞİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLATMAMIZ LAZIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki vatandaşlardan 31 Mart’ta milli iradeye bir kez daha sahip çıkma, büyük Türkiye hedefine, birliğe, kardeşliğe bir kez daha güç verme sözünü aldı.
Vatandaşlara “Şimdi öyle bir cevap verin ki 80 vilayet sesinizi duysun, milli iradeyi yok sayanların yürekleri titresin.” diyerek seslenen Erdoğan, “Sivas milli iradeye, demokrasiye sahip çıkıyor muyuz? Tevazu, samimiyet ve gayretle ‘memleket işi gönül işi’ diyor muyuz? Gönül belediyeciliğine ‘evet’ diyor muyuz? Merkezde, ilçelerimizde ve beldelerimizde milletin partisi AK Parti’ye mührü vuruyor muyuz?” sorusunu yöneltti.
Erdoğan, alandaki vatandaşların “evet” diye bağırması üzerine, “Durmak yok yola devam. Sivas’ta kapı kapı dolaşarak, eş, dost, ahbap hepsini ziyaret ederek hatta Sivas’ın dışındaki Sivaslıları da arayarak bu işin ne kadar önemli olduğunu anlatmamız lazım.” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Sivas’ı sadece sevmekle kalmadıklarını aynı zamanda şehrin her karış toprağını eserlerle, hizmetlerle donattıklarını ifade etti.

medyaspot

Tema Tasarım |