TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 20 Mart 2021

Ermenistan Haziran’da Seçime Gidiyor!

Dağlık Karabağ yenilgisinden sonra Muhalefet partilerinin ısrarlı istifa çağrılarına muhatap olan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, erken seçimlerin…

Başbakanı Nikol Paşinyan, erken seçimlerin 20 Haziran’da düzenleneceğini açıkladı. Erken seçim kararı muhalefet ve Cumhurbaşkanıyla yapılan görüşmelerden sonra alındı.

Dağlık Karabağ yenilgisinden sonra Muhalefet partilerinin ısrarlı istifa çağrılarına muhatap olan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, erken seçimlerin 20 Haziran’da düzenleneceğini açıkladı. Erken seçimlerin ülkede süregelen siyasi krize çare olması bekleniyor.

Paşinyan, gözde iletişim aracı olan Facebook üzerinden bugün yaptığı açıklamada, krizden çıkmanın “en iyi yolunun” erken seçimlerin yapılması olduğunu belirtti ve seçim tarihinin Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve iki önemli muhalefet partisinin liderleriyle yapılan istişarelerden sonra belirlendiği bildirdi.

Paşinyan, Azerbaycan karşısında Dağlık Karabağ’da alınan yenilgi ve ardından toprak kaybına yol açan anlaşmayı imzaladığı için muhalefet tarafından “hainlikle” suçlanmıştı.

Ermenistan’da 2018’de seçim zaferiyle iktidara gelen Paşinyan, uzun süre istifa baskılarına karşı direnmişti. Ancak Paşinyan’ın şubat ayında yazılı açıklamayla istifasını isteyen Genelkurmay Başkanı General Onik Gasparyan ve üst rütbeli subayları “darbe teşebbüsü” gerekçesiyle görevden alması, muhalefetin istifa istekleriyle yeniden gösterileri başlatmasını tetiklemişti.

Muhalefetin ve Paşinyan yanlılarının karşılıklı gösterileri sonunda iki taraf Haziranda erken seçimde anlaştı.

Yeni bir hükümet
Paşinyan’ın görüştüğü muhalefetteki “Müreffeh Ermenistan” partisi lideri Gaguik Tsarukyan ve “Aydınlık Ermenistan” partisi lideri Edmon Marukyan, erken seçim kararını memnuniyetle karşıladı.

Tsarukyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Vatanımızın bugünkü krizi aşması için yeni bir hükümete ihtiyacımız var. Bunu sağlamak için en iyi yol erken seçimlerdir” dedi. Marukyan da erken seçimlerin “herkes için kabul edilebilir” bir karar olduğunu belirtti.

132 üyeli Parlamentoda ana muhalefet partisi “Müreffeh Ermenistan”ın 24 sandalyesi var. “Aydınlık Ermenistan” da 17 sandalyeye sahip. Paşinyan’ın partisinin liderliğindeki İttifak da 83 sandalyeyle rahat bir çoğunluğa sahip bulunuyor.

Dağlık Karabağ’da daha büyük çaplı bir bozgunun engellemek isteyen Ermeni ordusu, ateşken anlaşması için Paşinyan’a destek çıkmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Moskova’da 9 Kasım 2020’de Dağlık Karabağ’da çarpışmaların durdurulmasına ilişkin ortak bir bildiri imzalamıştı. Bu anlaşma uyarınca, Azerbaycan ve Ermenistan kuvvetleri o gün bulundukları mevzilerde kalmıştı. Bazı yerler Bakü’nün yönetimine verilmiş, Laçin koridoru ve çatışma hattı boyunca Rus askerleri konuşlandırılmıştı.(bizim Ajans)

medyaspot

Tema Tasarım |