TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 1.04.2020 551 Görüntüleme
EVDE  HAYAT VAR  GERÇEKTEN

EVDE HAYAT VAR GERÇEKTEN

Dünyada yüz milyonlarca insanı eve kapatan korona virüs salgını hepimizin hayatını değiştirdi.
Bu temkinli dönemimizin “tatil olmadığını” unutmadan, olağanüstü hal durumunu ve zaman
dilimini evimizde ailemiz ile birlikte ruhsal sağlığımızı bozmadan, keyfini çıkararak geçirmeliyiz.

Düşünsenize yoğun bir hayat temposundan kendimize evimizde hiç vakit ayırmadık, birçok şeyi ihmal ettik; mesela yıllardır evimizde duran eski fotoğraf albümleri, en son ne zaman açıp baktık anılarımıza.

Zaman kavramının evde bir öneminin olmadığı şu günlerde; istediğimiz zaman uyuyor, acıktığımız zaman yemek yiyor, istediğimiz zaman kitap okuyup, film izliyoruz. Uzun zamandır görüşemediğimiz arkadaş ve dostlarımızla uzun uzun telefon muhabbetleri yapıyoruz hatta teknolojiyi kullanıp görüntülü olarak görüşüyoruz ve bu bizleri çok mutlu ediyor.

İlla insanları öldüren bir virüs mü gerekliydi? Resmen zamanla yarışıyorduk. İnsanların evlerine çekilmesi, iş yerlerinin kapatılması, ulaşım araçlarının kullanımının azalması gibi hayatı yavaşlatma çalışmalarıyla birlikte hava kirliliği azalıyor, denizler temizleniyor, doğa sanki dengesini buluyor. Yıllardır küresel ısınma, çevre kirliliği, doğal kaynaklar tükeniyor diye bas bas bağırıyordu bazı insanlar ama ses yoktu. Neden? Para daha değerliydi.

Bu virüs söz ve nasihat dinlemiyor. Kimseye merhamet etmiyor. Dokunanı yakıyor. Şafi olan, derde devayı yaratan Allah birilerini vesile kılıp da çareyi yaratana kadar… Tefekkür edip çok dua etmeliyiz Rabbimize.
Hiçbir şeyi boşuna yaratmayan yüce Allah’ın takdirine kimsenin engel olma şansı yoktur. Ama verdiği dersi anlamamız gerekir. Allah’ın verdiği rızkı yediler, rızkı vereni unuttular.

Aman yâ Rabbi! Sen ne yücesin! Senʼi her türlü noksanlıktan tenzîh ederiz. Bizler Senʼi lâyıkıyla medh ü senâ etmekten ve Senʼin azametine yaraşır bir kullukta bulunmaktan âciziz! Sana ne kadar hamd ü senâda bulunsak azdır. Sen bizim kulluk ve mârifetimizdeki noksanlığımızı, hamd ve şükrümüzdeki âcizliğimizi bağışla!..” niyâzında bulunmalıyız.

Ellerimiz vücudumuza mikrop bulaşmasına sebep olan en önemli uzuvlardan birisidir. Farkında olmadan tuttuğumuz ve dokunduğumuz şeyler sebebiyle ellerimize mikrop ve benzeri şeylerin bulaşma olasılığı yüksektir. Bu sebep ile Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), yemek öncesi ve sonrasında ellerini yıkamışlar, bu hususta tavsiyede de bulunmuşlardır. Ve bu süreçte el temizliğinin önemini daha iyi anladık.

Bu zorlu günlerde yetkililerimizin, özellikle sağlık çalışanlarımızın söylediklerine uymaya özen gösterelim. Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayalım. Evde kalalım ve bu hastalıktan hep birlikte kurtulalım.

Sevgiyle kalın…

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

Turizmde tat yok…

Turizmde tat yok…

Tema Tasarım |