TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 14 Şubat 2019

Ezilen Keşmirlilere verilen

ANKARA, 13 Şubat 2019: Toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden siyasi görevliler, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler, medya…

Ezilen Keşmirlilere verilen kararlı Türk desteği Ankara'daki bir seminerde yeniden teyit edildi

ANKARA, 13 Şubat 2019: Toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden siyasi görevliler, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler, medya ve Pakistan topluluğu üyelerinden oluşan çok sayıda Türk “Keşmir Dayanışma Günü Seminerine” katıldı ve Hint İşgalindeki Keşmir’in ezilen halkıyla güçlü bir şekilde dayanışma gösterdi.  Seminer Ankara’da Salı akşamı Keşmir Dayanışma Günü’nü anmak için Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) ve Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliğince ortak olarak  düzenlendi.

ESAM Başkanı Sayın Recai Kutan anahtar niteliğindeki hitabında Keşmir anlaşmazlığının arka planına vurguda bulundu.  Kendisi tarihi bir mücadele veren ve hakları için benzersiz fedakarlıklarda bulunmuş olan cesur Keşmirlilere en içten saygılarını sundu.  Kendisi 100,000’den fazla Keşmirlinin şehit edilmiş olduğunu söyledi.  Sayın Recai Kutan Keşmir meselesinin aynı zamanda Müslüman Ümmetinin de meselesi olduğunu söyledi ve Keşmir anlaşmazlığının Keşmir halkının isteklerine göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına göre çözüme kavuşturulması için çağrıda bulundu.

Türkiye’nin sağlam desteğini öven Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi Hindistan’ın Hint İşgali Altındaki Keşmir’deki masum Keşmirlilere karşı bir baskı dalgası başlatmış olduğunu söyledi.  Barışçıl protestolara ve cenazelere Hindistan işgal güçleri tarafından kötü bir şekilde ve tam dokunulmazlık altında saldırılmıştır.  Uluslararası çağrılara rağmen, pelet silahları hala erkekleri, kadınları ve çocukları vurmak ve kör etmek için kullanılmaktadır.  BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin ve Keşmir Üzerine Birleşik Krallık Parlamentosu Tüm Partiler Parlamenter Grubunun ve İİT Bağımsız Kalıcı İnsan Hakları Komisyonunun en son raporlarına başvurarak, Büyükelçi Qazi uluslararası topluluğa Keşmir halkının acılarını gidermek için kararlı şekilde eylemde bulunmaları çağrısını yapmıştır.

Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu konuşmasında artan insan hakları ihlalleri hakkındaki endişelerini belirtmiş ve Hint zalimliklerinin derhal durdurulması için çağrıda bulunmuştur.   Kendisi Keşmir meselesi en son olarak çözülene dek Pakistan ve Keşmir halkı için devam eden Türk desteğini yinelemiştir.

Türkiye Kamu Baş Denetçisi Sayın Şeref Malkoç Müslüman Ümmetinin Keşmir dahil olmak üzere uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar biçiminde önemli mücadelelerle karşı karşıya olduğunu söyledi ve uluslararası topluluğa insanların onlarca yıldır acı çektikleri Keşmir, Kıbırs ve Filistin meselelerini çözmek için dikkat göstermesi çağrısında bulundu.

Türkiye Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Başkanı Sayın Ali Yalçın Keşmir’in Keşmirlilerin isteklerine göre çözülmesi gereken uzun süredir devam eden bir sorun olduğunu söyledi.  Kendisi bir milyondan fazla devlet memurunu temsil eden Memur-Sen’in her zaman ezilenlerin yanında olduğunu ve masum Keşmirliler için sesini yükseltmeye hazır olduğunu belirtti.

Konya Selçuklu Gençlik Meclisi Keşmir Çalışma Grubunun temsilcisi Sayın Şeyma Polat Keşmirlilerin her günkü çilesi hakkında sosyal medya aracılığıyla Türk gençliğini bilgilendirmek konusundaki deneyimlerini paylaştı.  Kendisi grubunun Türkiye’deki Keşmir anlaşmazlığı hakkında farkındalık yaratmaya devam edeceğini söyledi.

İşgal Altındaki Keşmir’de bulunan Hint güvenlik güçlerinin işlediği insan hakları ihlalleri hakkındaki bir belgesel de ayrıca gösterildi.  Merhum Prof. Dr. Oya Akgönenç ve kendisinin Keşmir meselesine olan katkıları hakkında bir belgesel de gösterildi.  Bunun yanı sıra,  baskı altındaki Cammu ve Keşmir halkının çektiği acıları gösteren bir fotoğraf sergisi de seminer salonunda gösterimdeydi.

HABER : ADNAN FİŞENK

More photos from https://goo.gl/9nVZtE

Video link https://youtu.be/Cw68MX8IGn8

English version, please click here

.

Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan
37 Iran Caddesi.GOP, Ankara, Turkey | Tel: +90 (312) 4270243, Fax: 4670337

Follow us on FacebookTwitterYouTubeBlogger

Tüm ekleri zip dosyası olarak indir

 • 2 Presdient of Saadet Party addressing during Kashmir Solidarity Day seminar in Ankara on 12 February..JPG
  537.5kB
 • 5 Chief Ombudsman of Turkey ŞEREF MALKOÇ addressing Kashmir Solidarity seminar in Ankara on 12 February.JPG
  581.4kB
 • 3 Ambassador Syrus Qazi addressing participants of Kashmir Solidarity Day Seminar in Ankara on 12 February 2019.JPG
  641.8kB
 • 4 President of Memur-Sen ALİ YALÇIN deliving his speech at Kashmir Solidarity Seminar in Ankara.jpg
  1MB
 • 6 Ambassador presenting a memento to Ms Seyma Polat of Kashmir Working Group addressing during Kashmir Solidarity Day event in Ankara.JPG
  613.3kB
 • 7 Ambassador Syrus Qazi presenting a memento to Ustad Rajai Kutan during Kashmir Solidarity Day event in AnkaraJPG.JPG
  877.4kB
 • 8 Audience.JPG
  897.8kB
 • 1 President of ESAM Mr. Recai Kutan addressing participants during Kashmir Solidarity Day event in Ankara on 12 February.JPG
  5.1MB
Tema Tasarım |