TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 8 Şubat 2020

Faik AKYILMAZ’dan Basın Açıklaması

Akyılmaz şunları ifade etmiştir: Kurtuluş Savaşımız döneminde “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düşüncesiyle düşmana direnen ve 6…

Gaziantep Elbeyliler Dernek Başkanı ve Beğdilli Oğuz Boyları Federasyonu Genel Başkanı Faik AKYILMAZ, Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı:

Akyılmaz şunları ifade etmiştir:
Kurtuluş Savaşımız döneminde “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düşüncesiyle düşmana direnen ve 6 bin 317 şehit verme pahasına topraklarını düşmanlardan kurtaran kahraman Gaziantepimize TBMM tarafından “Gazi” unvanı verilişinin 98. yılını kutluyoruz ne mutlu bizlere.

Bugün sadece Gaziantep için değil Türk-İslam Dünyası içinde önemli bir gündür.

Efsane Antep savunması Türkiye’nin milli mücadelesine, kurtuluş mücadelesinde istiklali meşalesini yakan önemli bir mücadeledir.

Gaziantep Savunmasında açlıktan hayvan leşi zehirli zerdali yiyerek kahramanca düşmana göğsünü siper eden ecdadın yattığı yerdir Gaziantep. Bu fedakarlığı yaparak Dünya tarihine damgasını vuran aziz Anteplilerin o günkü nüfusunun dörtte biri şehit düşmüş, geri kalanları da gazi olmuştur.

Gaziantep öyle mümtaz bir şehirdir ki gazi meclis tarafından gazilik unvanı verilen tek şehirdir. Ne mutlu Gazianteplilere.

Atamız Türkmen Efsane kahraman Şahinbey’’in Fransız garnizon komutanına yazdığı mektubun sonu şu cümlelerle biter;

Siz hic ömrümüzde Türk esir yaşamaz diye duymanız mı? namus ve hürriyet için ölüme atılmak ise bize Ağustos sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı gelir. sizler canı kıymetli insanlarsınız, çatmayın bize bir an evvel topraklarımızdan savuşup gidin yoksa kıyarız canınıza!

“Bu kaçıncı kurşundur, bu kaçıncı bismillâh
Bu kaçıncı ölüdür?
Bir türkü söylenir siperlerde her sabah
Vurun Antepliler namus günüdür!
Ben Antepliyim Şahin’im ağam
Mavzer omzuma yük
Ben yumruklarımla dövüşeceğim
Yumruklarım memleket kadar büyük”

Aziz ve mukaddes Gaziantep şehirimizin bir evladı olarak savaştan sonra yoktan güzide bir şehir ve vatan kuran yoklukla mücadele eden bizlere bu toprakları vatan yapan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın da bütün kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Tema Tasarım |