TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Spor 18 Mart 2019

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç

Köln Fenerbahçeliler Derneği’nin kuruluşunun 22. yılı, Köln Maritim Otel’de gerçekleştirilen baloyla kutlandı. Gecede önemli açıklamalar yapan Başkanımız…

Başkan Ali Koç: Çok büyük bir kampanyanın arifesindeyiz

Köln Fenerbahçeliler Derneği’nin kuruluşunun 22. yılı, Köln Maritim Otel’de gerçekleştirilen baloyla kutlandı. Gecede önemli açıklamalar yapan Başkanımız Ali Koç, Fenerbahçe’nin birlik ve beraberlik içinde çok daha iyi günler göreceğini belirterek, kulübün borçlarından kurtulup mali bağımsızlığını kazanması için büyük bir kampanya başlatacaklarını açıkladı.

Organizasyona Başkanımız Ali Koç, Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, Yönetim Kurulu Üyelerimizden Mustafa Kemal Danabaş ve Sertaç Komsuoglu, Köln Türkiye Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Köln Belediye Başkanı Henriette Reker, yurtdışında faaliyet gösteren 20 Fenerbahçe Derneği’nin başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Köln Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Yakup Işıklar’ın açılış konuşmasının ardından söz alan Başkonsolos Barış Ceyhun Erciyes, Fenerbahçe’nin Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olarak birleştirici gücüne dikkat çekti.

Başkanımız Ali Koç: Fenerbahçemiz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz

Daha sonra kürsüye gelen Başkanımız Ali Koç, önemli açıklamalarda bulundu. Başkanımız Ali Koç’un konuşması şu şekilde:

“Bu akşam buraya gelmek benim için çok önemliydi. Maç takvimine göre olmama ihtimali vardı. ‘Gelirim’ dediğim zaman maçların tarihleri henüz belirlenmemişti. Cuma akşamı Fenerbahçe’nin maçları vardı. Bereketli bir hafta sonu yaşıyoruz. Önce futbolu, ardından basketbol, arkasından Erkek Voleybol Takımımız… Buraya gelecek olmak bize uğur getirdi. Çok şükür karşınıza bir nebze daha rahat gelebildim. İlk yurt dışı derneği olması açısından önemli. Bugün KKTC ve Amerika’daki derneğimiz dışındaki tüm derneklerimizin burada olduğu söyleniyor. Bu da Köln Derneği’nin bir başarısıdır. Benim için manası yüksek bir ziyaret oldu. Köln ile İstanbul kardeş şehir, bunu biliyoruz. 21 Ekim 2017’de adaylığımı açıklamadan evvel 23 Eylül 2017’de Beşiktaş maçı öncesinde eski başkan Yusuf Bey ve yönetim kurulu üyesi Kemal Bey vesilesiyle bir otelde buluştuk. Sonra Köln Derneği bizi destekledi. Seçim kampanyası boyunca tek yurt dışı ziyaretimiz Köln’de gerçekleştirdim. Pek çok dernek gelmişti. Duygulanmıştık. Soğuk bir günde çok sıcak karşılanmıştık. Çok büyük desteklerini gördük. İnşallah önümüzdeki yıllarda, ‘İyi ki desteklemişiz’ dersiniz. Ben de sizleri mahcup etmem ve hepimizin hayalindeki Fenerbahçe’nin gerçek potansiyelini harekete geçirip hak ettiği yere hep beraber getiririz.

Bugün 22. yıl kutlaması. Hem sizlere hem de tüm derneklerimize sarı lacivert şampiyonluklar nezdinde daha nice yıllar dilerim. İnşallah Fenerbahçe Türkiye sınırlarının ötesinde her geçen gün daha da fazla büyümeye devam eder. 

Başkanımız Ali Koç: Fenerbahçe pek çok sıkıntıyla karşılaşmış ve her zaman bunları aşmayı bilmiştir

Fenerbahçemiz çok büyük potansiyele sahip. İnanılmaz bir tarihi olan, tarihi başarılarla dolu olan, en zor gününde de en büyük engellerle en kara günlerde karşılaştığı zaman da camiasının gücüyle omuz omuza vererek bu engelleri aşan bir camiadır ve bunlar tarihin altın sayfalarına geçmiştir. Hem yakın tarihte hem de geçmiş tarihte, hem Osmanlı döneminde hem Cumhuriyet döneminde, 21. yüzyılda pek çok sıkıntılarla karşılamıştır Fenerbahçe ve her zaman bunları aşmayı bilmiştir. Her zaman örnek olmuştur ve her zaman da Fenerbahçeliler dışında da takdire şayan bir kulüp olduğu bu kötü günlerde de ifade edilmiştir. Allah bize bu kötü günleri bir daha hiçbir zaman göstermesin.

Başkanımız Ali Koç: Çok büyük bir kampanyanın arifesindeyiz

Fenerbahçe sosyal sorumluluk bilinci yüksek bir kulüptür. Sizler yurt dışında pek çok sosyal sorumluluk projelerine imza atıyorsunuz bizler de Türkiye’de önemli işlere imza atıyoruz. Hem derneklerimiz hem de kulübümüz bütünsel olarak baktığınız zaman ne kadar fark yarattığımızı, yaşam kalitesine ne kadar dokunduğumuzu görebiliriz. Çok büyük bir sorumlulukla daha karşı karşıyayız. Sosyal sorumluluk önemli ama en büyük sosyal sorumluluk, en büyük vefayı hak eden Fenerbahçe Spor Kulübü’dür. Dernek temsilcileriyle bir toplantı yaptık. Ben toplantının sonuna katıldım, arkadaşlarım gerekli bilgilendirmeleri yaptı, soruları aldı, tüm sorulara en şeffaf şekilde cevap vermek istedik.

Çok büyük bir kampanyanın arifesindeyiz. Bu kampanyayı neden yapıyoruz, neden destek olmalısınız sizlere açıkça ifade etmek istiyorum. Son Fenerbahçe Dergisi yazımda önemli bir konuya değinmiştim. Bu yazımın bir bölümünde, Fenerbahçe’nin içinde bulunduğu mali sıkıntıların ve bunları aşmak için yapılan fedakarlıkların tam kavranmadığını, ciddiyetinin tam anlaşılmadığını ve hatta bir adım öteye giderek hafife alındığını üzülerek görüyorum demiştim. Kendimde de suç bularak demek ki bunu yeterince anlatamamışım demiştim. Bilen bilir, Köln’deki toplantıma katılanlar da hatırlar; ‘Bugün Türk futbolu çok ciddi mali sıkıntı içinde. Bunun içinden hep beraber, bir seferberlik ruhuyla çıkabileceğimizi, ancak omuz omuza verebilirsek, çorbada herkesin tuzu olursa bu sıkıntılardan kurtulabileceğimizi ama öncesinde fedakarlıkların en büyüğünü de bizlerin yapacağını ifade etmiştim. Çok şükür 3 Haziran’da seçildik, göreve geldik ve biz elimizden gelen desteği ben ve yönetim kurulumuz olarak ilk 9 ayımızda hemen kulübümüze yaptık. Ancak şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki, bizim kulübümüze getirdiğimiz bu kaynaklar sadece geçici olarak nefes almamıza imkan sağlamıştır. Camiaya Sesleniş programlarını takip ettiyseniz, 2018 temmuz ayından beri, 2019 mart, nisan ayını görüyoruz, ama sonrası ise çok büyük bir problem demiştim. Neden destek olmalıyız? Öncelikle şu tabloyu çok net olarak bilmenizi ve farkında olmanızı istiyoruz. Biz göreve geldiğimiz zaman 600 milyon Euro’nun üzerinde borcu karşımızda bulduk. Bunun yanında daha ilk haftada kulübe hacizler gelmeye başladı. Bizden önceki dönemden sporcularımıza ödenmemiş birkaç aylık ödemeler ise önümüzde bekliyordu. Bu borç tablosu ve gelmeye başlayan hacizler karşısında kullanabileceğimiz bir kaynağımız ise yoktu. Banka hesaplarımız neredeyse boştu. Tüm gelirlerimiz ve alacaklarımız temliklenmişti; hem de sadece bu sene için değil, önümüzdeki iki, üç sene için hepsi temliklenerek kullanılmıştı. Bununla beraber önümüzdeki 3 yılın pek çok geliri de maalesef daha evvelden harcanmıştı. Mesela stadımızın isim hakkını 10 yıllığına 90 milyon dolardan sattık ancak o 90 milyon dolar 10 yılda değil, ilk senesinden peşin olarak harcanmıştı. Bunun gibi başka örnekler de verebilirim. Kulübü devraldığımızda maalesef tahminimizden de kötü bir tablo vardı ve bununla beraber hiçbir şekilde gelecek bir gelir veya kullanabileceğimiz bir kaynak da söz konusu değildi. Gelecek gelirlerin hepsi kasamıza girmeden bankalara gidiyordu. Bu şartların içinde biz 9 ayda kulübe getirdiğimiz kaynaklarla kulübümüzü çevirmeye çalıştık, elimizden geldiği kadar da bugünlere geldik. Ancak bizim ürettiğimiz tüm ekonomi, kulübe getirdiğimiz sıcak kaynaklar tamamen bankalara ve çok ciddi maliyetli faizlere gitmektedir.

Başkanımız Ali Koç: Cezayla karşı karşıyayız ama aşabiliriz

Tabii bir de bu durumlar ve gerçekler üzerine Financial, Fair Play (FFP) sıkıntısı da var. FFP nedir? UEFA ile geçmişte üç yıllık bir anlaşma yaptık, bu anlaşma bu mayıs ayında bitiyor. Üç yıllık gelir gider tablosunda 30 milyon Euro eksi yapma hakkımız vardı. Bugün itibarıyla üç yılın sonunda eksi 90 milyondayız. Bu Mayıs ayına kadar 60 milyon Euro kar etmemiz lazım ki, eksi 30 milyon Euro anlaşmamızı tutturalım, ancak takdir edersiniz ki böyle bir şey söz konusu değil. Yani ceza almakla karşı karşıyayız, ancak bunu hep beraber omuz omuza verersek aşabileceğiz.

Yüzbinlerce taraftarımızın katılacağı kampanya muvaffak olduğu takdirde, beklediğimiz hedeflere ulaştığımız takdirde biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, Financial Fair Play beklentilerini, sınırlarını yerine getirme şansımız var. Bu ne demek? Bu, Fenerbahçe’nin önümüzdeki yıl çok daha kuvvetli bir takım kurmasını sağlamak, transfer zamanında manevra alanını arttırabilmesi ve şampiyonluğa yürüyebilecek çok daha kuvvetli bir kadro kurmasına imkan sağlayacak. Financial Fair Play konusunda bunu aşamazsak, sadece ve sadece sattığımız kadar oyuncu alabiliyoruz hatta bir adım daha ileri gideyim, transfer yasağına kadar iş gidebilir.

Sonuç ne verecek bilmiyorum ama söylemek istediğim şu; biz geçmişte kötü günleri nasıl omuz omuza vererek aştıysak bugün de içinde bulunduğumuz mali tabloyu, sıkıntıları ve Financial Fair Play cezalarından ancak hep beraber omuz omuza verek kurtulabiliriz. Onun için ileride yapacağımız kampanyaya destek olmanızı canı gönülden rica ediyorum. Bizim için şu da önemli; toplayacağımız miktar kadar katılan kişi sayısı. Yani kumbarasından 5 lira verecek çocuktan, büyük iş adamlarının vereceği çok yüksek miktarda hibeye kadar katılımcı sayısı çok çok önemli. Fenerbahçemiz için kitlesel kaynak yaratma projemizi başlatıyoruz. İnşallah sizlerin desteği ve Türkiye’de de yapacağımız aktivitelerle bu engelleri aşma imkanını sağlayabiliriz. Bunu sosyal sorumluluk konusu olarak da ele alabilirsiniz. Şimdiki zaman omuz omuza vererek Fenerbahçe’ye destek çıkma zamanı.

Ne yapmak istediğimizi, nasıl yapacağımızı derneklere anlattık. İnşallah hep beraber omuz omuza verip tekrar tarihe geçeriz. Dünyada bizim yapmak istediğimizi şimdiye kadar yapmış hiçbir kulüp yok, inşallah bu şekilde bir kere daha tarihin altın sayfalarına gireriz.

Başkanımız Ali Koç: Tekrar tarihe geçebiliriz

Bana bugün gelen sorulardan biri de; ‘Biz Almanya’da yaşıyoruz, çok yetenekli gençler var fakat bunları Fenerbahçe’ye kazandırmakta zorluk çekiyoruz. Bize bir yol gösterin.’ şeklindeydi. Bizim yapacağımız kampanya aslında Fenerbahçe’nin mali bağımsızlığı için bir adım. Bundan sonraki adımlar iki tanedir. Her 4 senede en az 2 kere, muhtemelen 3 kere Şampiyonlar Ligi’ne kalması, oradan gelecek gelirler, aynı zamanda kendi öz kaynağından yetiştireceği oyuncuları kulübe katarak, ileride onları satıp ekonomik değer yaratmak, üçüncüsü de scouting sistemimizle tespit ettiğimiz gençleri Türk olsun olmasın, kadrolarımıza katıp,  onları da parlatıp değer yaratmak. Artık büyük maliyetli son durak kontrat yapan yaşlı oyuncuları getirme dönemi Türkiye’de her kulüp için bitmiştir. 

Sizler bu doğrultuda kulübünüzü bilet alarak, forma alarak, Fenerium’a giderek, sosyal sorumluluk projesi yaparak destekliyorsunuz. Seçim zamanında da söyledim; bir sorumluluğunuz daha var, o da Fenerbahçe’ye genç yetenekleri kazandırmak. Bunu yapmaya çalışan arkadaşlarımızın olduğunu bugün gördüm. Fakat onların ne kadar sıkıntı çektiğini, bir sistem olmadığını, kime ulaşacaklarını, hangi adımı atacaklarını bilmediklerini bir kez daha gördüm. Bu bağlamda resmi bir şekilde kulübümüzden tüm derneklerimize bu süreci tarif eden bir mektup yollayacağız ve sizler de inşallah çok daha rahat bir şekilde bu konudaki çabalarınızı kulübümüze katma değer yaratmak için bir noktaya getireceksiniz. Bu çok önemli. Türkiye’de 80 küsur milyon nüfus var, genç bir nüfus var ama oradan çıkan kaliteli futbolcu sayısına baktığımız zaman, Avrupa’daki 4-5 milyon Türk’ten çıkan kaliteli futbolcu sayısına baktığımız zaman mukayese bile götürmez. Burada eğitim, yeme-içme, fiziksel ve mental gelişim, öğretilen altyapı ne yazık ki üzülerek söylüyorum, ülkemizden katbekat daha önde. O yüzden Avrupa’da daha fazla Türk çocuğumuz başarıya koşuyor. Bunlardan yararlanmamız için sizlerin de camiamıza köprü olmanızı rica ediyorum, temenni ediyorum.

Biz bize yeteriz diye bir sloganımız var. Ama niye biz bize yetelim. Niye Anadolu’ya gittiğimiz zaman Fenerbahçe coşkuyla karşılanmasın. Benim değiştirmek istediklerimden bir tanesi de bu. Fenerbahçe’nin sevilen, sayılan, saygın bir takım olması için biz de öyle bir kültürü yerleştiriyoruz. Bu sene bunu tribünlerde de görüyorsunuz. Futbolda tarihimizin en kötü sezonunu geçiren bir başkan olarak karşınızdayım ve o yüzden de mahcubum. Fenerbahçe, başarısı bir sezonluk maçların sonuçlarıyla ölçülecek bir kulüp değil. Fenerbahçe hepimizin bildiği gibi şampiyonluklardan, galibiyetlerden daha büyük bir kulüptür. Fenerbahçe taraftarı dışındaki taraftarlara Fenerbahçe kazandığı zaman, ‘İyi ki Fenerbahçe kazanmış’ dedirtebiliyorsak o zaman Fenerbahçe’nin geleceği için de çok doğru işler yapmış olacağız. Bizi zaman zaman fazla saygılı, sevgili olmakla suçluyorlar. Ben doğru yolda olduğumuza inanıyorum ve hepimizin gurur duyacağı bir Fenerbahçe’yi hem sportif anlamda, hem de sporun dışında hep beraber yaratacağız. Bunların da tohumları ekiliyor. İnanın Fenerbahçe’niz emin ellerde, inanın futbolda da önümüzdeki sezon çok güzel günler bizleri bekliyor.

Son olarak sizlerden bir ricam var. Belki bazılarınız kızacak. Ağustos ayında bilhassa yurt dışında yaşayan vatandaşlarım Türkiye’ye geliyorlar, maçlarımıza geliyorlar, kulübümüzü ziyaret ediyorlar,  Fenerium’larda onlara rastlıyorum. Görüyorum ki gençlerimiz Türkçe konuşmakta sıkıntı yaşıyor. Bu duruma çok üzülüyorum hatta içerliyorum. Günlük hayatınızda başka lisanları konuşuyorsunuz ama çocuklarınızın Türkçeyi Türkiye’de yaşıyormuş bir Türk gibi konuşmasına önem veriyorum. Sizlerden bu konuda hassas olmanızı özellikle rica ediyorum. 

Köln derneğine teşekkür ediyorum. Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım Mustafa Kemal Danabaş, Sertaç Komsuoğlu ve Genel Sekreter Sevil Zeynep Becan’a Köln derneğinin bu önemli gününde beni yalnız bırakmayıp geldikleri için teşekkür ediyorum. Bize göstermiş olduğunuz sıcak ilgi ve alaka için ben arkadaşlarım ve kulübüm adına çok teşekkür ediyorum. 22. yılınız kutlu olsun. Hep beraber daha nice yıllara.”

Kürsüde bir konuşma yapan Köln Belediye Başkanı Henriette Reker de gecede bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söylerken, Fenerbahçe stadında maç izlemeyi çok istediğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Köln Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Yakup Işıklar, Başkanımız Ali Koç’a 300 parçadan oluşan el yapımı bir portresini, Başkanımız Ali Koç da Işıklar’a imzalı Fenerbahçe forması hediye etti.

Geceye katılan 20 yurtdışı Fenerbahçe Derneği’nin başkanlarına plaket verilmesinin ardından, sahnede pasta kesildi ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sertaç Komsuoğlu’nun doğum günü kutlandı.

Davetliler, Yusuf Gültekin ve Müge Zumrutbel’in yanı sıra Türk pop müziğinin güçlü sesi Işın Karaca’nın şarkılarıyla da keyifli bir gece geçirdi.

Başkanımız Ali Koç ve Yöneticilerimiz yurtdışı dernekler toplantısına katıldı

Öte yandan Başkanımız Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Köln Fenerbahçeliler Derneği’nin ev sahipliğinde, yurt dışında faaliyet gösteren 20 derneğin katılımıyla Maritim Otel’de yapılan kulübümüzün yurtdışı dernekler toplantısına katıldı.

Köln Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Yakup Işıklar’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda, Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, dernek temsilcilerine hitap ederken; Fenerbahçe Destek Kampanyası Proje Koordinatörü Yeşim Beyla da proje hazırlıkları ile ilgili bilgi verdi.

Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan toplantının son bölümüne Başkanımız Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Mustafa Kemal Danabaş ile Sertaç Komsuoğlu da katıldı.

Salona alkışlar eşliğinde giren Başkanımız Ali Koç, dernek üyelerinin sorularını yanıtladı.

Toplantının bu bölümünde erkek voleybol takımımızın Kupa Voley’de finale yükseldiği haberi damga vurdu ve salonda büyük sevinç yaşandı.

Başkanımız Ali Koç, Malatya’da bulunan Yönetim Kurulu Üyemiz Simla Türker Bayazıt’ı görüntülü arayarak takımımızı tebrik etti ve soyunma odasından kutlama görüntülerini canlı olarak dernek temsilcileri ile paylaştı.

Toplantı ile ilgili Fenerbahçe Televizyonu’na açıklamalarda bulunan Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, “Bugün burada olmaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bugün 20 derneğimiz bir araya geldi. Biz, kasım ayında yurt içindeki derneklerimizle bir toplantı yapmıştık ve orada bire bir Başkanımız Sayın Ali Koç’un da katılımıyla mesajlarımızı vermiş ve onları dinlemiştik. Aynısını bugün yurt dışında gerçekleştirebiliyoruz. Köln derneğimiz bu konuda gerçekten çok büyük bir organizasyona imza attı ve bizleri bir araya getirdi. Burada derneklerimizle fikir alışverişinde bulunuyoruz. Onlara özellikle hedeflerimiz doğrultusunda birbirimize karşılıklı nasıl destek verebileceğimizi anlatıyoruz, onları dinliyoruz, onlardan önerilerini alıyoruz. Eminim ki bundan sonraki süreçlerde hem dernek sayılarımız hem de derneklerimizin üye sayıları artacaktır. Fenerbahçe’nin bir dünya kulübü olması noktasında çalışmaları birlikte yürüteceğiz.” dedi.

Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan’ın ardından söz alan Köln Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Yakup Işıklar ise, “Bugün Köln Fenerbahçeliler Derneği’nin 22.yılını kutluyoruz. Aslında bunu Fenerbahçe’nin Avrupa’da teşkilatlanmasının yıldönümü olarak görüyoruz. Çünkü Köln’de başlayan bu meşale şu anda bütün Avrupa’da yaklaşık 20 derneğimizin kurulmasıyla daha da ileriye taşındı. Bunun için çok mutluyuz. Burada bütün derneklerimizle birlikte ilk defa Avrupa’da bu kadar büyük katılımla toplantı yapmamız bizi gururlandırdı. Bu nedenle çok mutluyuz. İnşallah burada alınacak kararlar Fenerbahçemiz için birlikte daha dayanışma içinde kulübümüze ne kadar faydalı olacağımızın işareti olur diye umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Haber ile ilgili diğer fotoğraflar

www.fenerbahce.org

Tema Tasarım |