TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Spor 7 Mart 2019

Fenerbahçe’den 5.Yıldız Harekatı

Spor Toto Süper Lig’de 19 şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe’nin, 1959’dan önce TFF tarafından organize edilen Türkiye Futbol Birinciliği’nde…

"1959 öncesi döneme ait 9 Türkiye Şampiyonluğu, Fenerbahçe’nin yüzde 100 hakkıdır"

Spor Toto Süper Lig’de 19 şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe’nin, 1959’dan önce TFF tarafından organize edilen Türkiye Futbol Birinciliği’nde 3, Milli Küme’de 6 olmak üzere 9 şampiyonluğu daha bulunuyor. Yönetici Metin Sipahioğlu konuya dair, “9 Türkiye şampiyonluğu, Fenerbahçe’nin yüzde 100 hakkıdır. Haklı davamıza sonuna kadar hep birlikte sahip çıkacağız” dedi.

Hürriyet’in haberine göre, geçen hafta Süper Lig’deki 2000. maçına Rize karşısında çıkan Fenerbahçe, bu mücadelenin ardından resmi sitedeki açıklamada, “Türkiye’nin ilk deplasmanlı ulusal ligi ‘Milli Küme’deki maçlarımızla birlikte 2 bin 154’üncü lig maçımızı oynadık” ifadelerine yer vermişti. Sarı-lacivertliler, 1959 öncesindeki 9 Türkiye şampiyonluğu ile ilgili yeni ve kapsamlı bir süreç başlattı. Fenerbahçe’nin gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından, Türkiye’de 5. yıldızı takan ilk kulüp olmak için gerekli hukuki girişimlere başlayacağı belirtildi.

“Söz konusu 9 şampiyonluk Fenerbahçe’nin yüzde 100 hakkı”
Dün Twitter’dan açıklama yapan Fenerbahçe Yöneticisi Metin Sipahioğlu, “Hep söylediğimiz gibi, bu işin iki ayağı var. Önce iletişim, sonra hukuk. Önümüzdeki süreçlerde, iletişim ayağı daha ileri boyutlara getirilip tamamlandığında, hukuki başvurular da gerçekleşecektir. Haklı davamıza sonuna kadar hep birlikte sahip çıkacağız! Bizzat TFF tarafından düzenlenmiş-oynatılmış, 1959 öncesi döneme ait 9 Türkiye Şampiyonluğu, Fenerbahçe’nin yüzde 100 hakkıdır. Dünyanın hemen hemen her yerinde, ülke federasyonunun oynattığı ve ulusal olan tüm emsalleri sayılmaktadır. Ana kıstaslar açıkça bunlardır” dedi.

Almanya Lig Kupası’ndaki R. Wien detayı ve Genoa
Avrupa’daki birçok örnek de, Sipahioğlu’nun dünyadaki federasyonlar ile ilgili sözlerinin haklılığını ortaya koyuyor. Öyle ki; İşgal altındaki Avusturya’nın takımı Rapid Wien’in 1941 yılında işgalci ülke Almanya’nın liginde oynaması ve şampiyon olması sonucu günümüzde verilen Almanya Lig Kupası’nın üzerinde diğer takımlarla beraber Rapid Wien’in de adı yer alıyor. Ayrıca; ilk olarak 1898’de oynanmaya başlanan ve 1929’da profesyonel statüye geçen İtalya Ligi’nde, tüm zaferlerini 1929 senesi öncesindeki amatör dönemde elde eden Genoa takımının resmi kayıtlara göre toplamda 9 şampiyonluğu bulunuyor.

medyaspot

Tema Tasarım |