TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 3 Ocak 2019

FETÖ Heyeti ABD’den Bugün Geliyor!

  CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, ABD’den gelen heyette kimlerin olacağı ve görüşülecek konular hakkında detayları aktardı. İşte…

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ABD'den bir heyetin Türkiye'ye geleceğini duyurmuştu. Aralarında FBI yetkililerinin de bulunduğu öğrenilen heyet, bugün Ankara'ya geliyor. Görüşmelerin ana gündemi ise FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi olması bekleniyor.

 

CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, ABD’den gelen heyette kimlerin olacağı ve görüşülecek konular hakkında detayları aktardı.

İşte Dicle Canova’nın kulis bilgileri:

Aslında görüşmelerin 3 Ocak itibarıyla başlaması yönünde bir beklenti vardı. Edindiğim bilgilere göre heyetin bugün akşam saatlerine doğru Türkiye’de olması bekleniyor. Bu heyette daha önce Adalet Bakanı da açıklamıştı, savcılar dahil bazı yetkililer olması bekleniyor. O yetkililer arasında FBI’dan isimlerin de bulunacağı yönünde bilgiler var. Bu önemli, neden? Çünkü FBI’ın başlattığı bir soruşturma vardı. Charter okullar üzerinden. En son Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 15 eyalette devam ettiği bilgisini vermişti ve önemsediğinin de altını çizmişti. New Jersey’de bir FETÖ imamının tutuklandığı yönünde bir bilgiye de sahip olunduğunun bilgisini vermişti. Nedir bu Charter okulları üzerinden gerçekleştirilen soruşturma? İnsan kaçakçılığı, vergi kaçakçılığı, evrakta sahtecilik gibi suçlamalar söz konusu.

FETÖ ELEBAŞININ İADE SÜRECİ

 Adalet Bakanı bu görüşmelerde o konunun da gündeme geleceğini belirtti. Bakan konuyla ilgili, “Hukuk devletinin görevi bu terör elebaşının iadesidir. Bu konula ilgili önemli bir gelişme elde etmeyi ümit ediyoruz” mesajını vermişti.

Arjantin’de de Donald Trump, Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede “Konu üzerinde çalışıyoruz” mesajını vermişti. İade konusunun artık ABD’nin gündeminde olması, üzerinde çalışılması Ankara açısından önemseniyor. Bugün heyetin gelmesini ve yarından itibaren görüşmelerin başlamasını bekliyoruz.


medyaspot
Tema Tasarım |