TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 12 Aralık 2018

Gerçekten de Zaytung Haberi Gibi

Sözcü yazarları hakkında başlatılan ‘FETÖ’ davasına da tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sen ne istiyorsun…

Kılıçdaroğlu'ndan Sözcü yazarları hakkında başlatılan 'FETÖ' davasına tepki: Gerçekten de Zaytung haberi gibi

Sözcü yazarları hakkında başlatılan ‘FETÖ’ davasına da tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sen ne istiyorsun Emin Çölaşan’dan? Gerçekten de Zaytung haberi gibi. Kaldı ki savcının bütün olayları bilmesi gerekiyor. İddianamede de diyor ki senin geçmişte FETÖ’yü eleştirmen FETÖ’cü olmadığın anlamına gelmiyor. Yani FETÖ’yü eleştirdiğini de biliyor” ifadelerini kullandı.

Ankara’daki İnsan Hakları ve Adalet Çalıştayı’nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, sendikalara da tepki gösterdi. “İnsanların çalışma hakkı ellerinden alınıyor. En çok sendikaların isyan etmesi lazım” diyen Kılıçdaorğlu, “Hak aradı diye eğer bu ülkenin işçileri hapse atılıyorsa ve özellikle iki büyük sendika buna sessiz kalıyorsa, orada ciddi bir sorunumuz var demektir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Sadece İstanbul’da, Aksaray’dan Bakırköy’e giderken bakın. Deniz yüksek binalarla kapatılmış vaziyette. Hani benim kıyılardan yararlanma hakkım vardı. Hak elinden alınıyor, bütün Türkiye’de seyrediyor. Buna isyan edilmesi lazım. Anayasaya göre bu kıyılar benim hakkım. Herkesin yararlanma hakkı var.

“İnsanların çalışma hakkı ellerinden alınıyor. En çok sendikaların isyan etmesi lazım. Hak aradı diye eğer bu ülkenin işçileri hapse atılıyorsa ve özellikle iki büyük sendika buna sessiz kalıyorsa, orada ciddi bir sorunumuz var demektir.

“Siz kendi haklarımıza sahip çıkmazsanız kimse size hak vermez. Siz Anayasa ile güvence altına alınan haklarınıza sahip çıkmıyorsanız bu ülkede bir sorun var.

“Gelir dağılımının en çok bozulduğu ülkelerin başında Türkiye geliyor. Sendikacı arkadaşlarıma esleniyorum; bir milyon liranın üzerinde geliri olanlara baksınlar. Bir dönüp baksınlar vatandaşalar ne kadar bankalara faiz ödüyor.

“Bakın 1 milyon 800 bin kişi asgari ücretin altında aylık alıyor. 300 lira alan var. Yav insaf, bu insan nasıl geçinecek?

“Bu çarpık düzene önce isyan etmesi gereken esnaf kardeşim değil mi? Bir akıl tutulmasıyla karşı karşıyayız. Burada önemli bir düzenleme var. Anayasa’nın 65’inci maddesi. Ben size bu hakları tanıdım ama ekonomik ve sosyal hakları devletin mali kaynakları gözeterek yerine getiririm diyor. Siyasal iktidarlar genelde bu Anayasa’nın 65’inci maddesine sığınıyor. Para var. Neden para var her şey kayıtlı. Tercih parayı kimin için harcayacağız? Neden bu soru sorulmuyor. Çünkü vatandaş ödediği vergilerin nereye harcandığını sorma hakkına sahip ama sormuyor.

“Nereye gidiyor bu para? Eğer tefeciye 159 milyar faiz ödeniyorsa, ben işsizim bana asgari ücret mi ödeyemiyorsun? İnsanlar haklarını yeterince arayamıyor. İnsanlar yargıda hak arar. Yargının bağımsızlığını anlamlı kılan da budur. Bağımsız ve tarafsız yargıdır. Yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını koruyamazsa adalet dağıtmaz. Türkiye’de geldiğimiz nokta budur.

“Bir şey eksiz FETÖ’nün siyasi ayağı. FETÖ’nin siyasi ayağı Saray’da duruyor. Oturuyor beyfendi orada. Sen ne istiyorsun Emin Çölaşan’dan. Bunlar sosyal devletten, cumhuriyetten, kardeşlikten, demokrasiden yanadır. Bunlar açlığa, gelir dağılımındaki dengesizliğe karşı çıkmıştır. Onların kalemi özgürdür. Oturur istediğini yazar.

“Beni üzen ne biliyor musunuz? Yargının içine düştüğü sefalet. Bir savcı iddianame hazırlıyor. Gerçekten de Zaytung haberi gibi. Kaldı ki savcının bütün olayları bilmesi gerekiyor. İddianamede de diyor ki senin geçmişte FETÖ’yü eleştirmen FETÖ’cü olmadığın anlamına gelmiyor. Yani FETÖ’yü eleştirdiğini de biliyor.”

medyaspot

Tema Tasarım |