TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 15 Aralık 2019

“Gönderiyorlarmış, Hayrını Görsünler”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Yeni partilerden birinin genel başkanı sizden 20 milletvekili isterse, verir misiniz?”…

AKP'den, Akşener'in, "Babacan veya Davutoğlu bizden milletvekili isterse 'Evet' derim" açıklamasına: Hayrını görsünler

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “Yeni partilerden birinin genel başkanı sizden 20 milletvekili isterse, verir misiniz?” sorusuna verdiği, “Biz böyle bir yoldan geçtiğimiz için elbette evet derim” cevabı siyaset dünyasında ‘kiralık vekil’ tartışması başlattı. Akşener’e AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’dan yanıt geldi. Ünal, “Milletin iradesi ile seçilmiş milletvekilleri bir genel başkanın iradesiyle bir yerlere kiralık olarak gönderilmez. Gönderiyorlarmış, hayrını görsünler. Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Milletin sandıkta tecelli etmiş iradesi, bir genel başkanın talimatı ile bir başka siyasi partiye gönderilmez” dedi.

Akşener, “Bunu Sayın Kılıçdaroğlu’ndan nasıl gidip istediysem benden de Sayın Babacan veya Davutoğlu böyle bir talepte bulunduğu zaman elbette evet derim. Prensip olarak evet derim. Kamuoyu nasıl karşılar onu bilmiyorum. Siz bir şey talep edip karşılık aldıysanız benzer bir durumda olan başka bir yapıya da onu yapmak zorundasınız. Prensip bu” ifadelerini kullanmıştı.

“Gönderiyorlarmış, hayrını görsünler”
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, katıldığı bir canlı yayında Akşener’in sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Türk siyasetinde bir bidat adeta oluşturdular. Bu, ‘kiralık vekil’ çok çirkin bir ifade, farkındayım. Milletin iradesi kimsenin tekelinde değildir. Siz parti içi demokrasiden bahsedeceksiniz, millet iradesinden bahsedeceksiniz. Sonra milletin iradesiyle CHP’den ya da İyi Parti’den seçilmiş vekilleri kiralayacaksınız. Sonra da diyeceksiniz ki demokrasiyi güçlendirmek için bunu yapıyoruz. Kusura bakmayın, buna kimse inanmaz. Milletin iradesi ile seçilmiş milletvekilleri bir genel başkanın iradesiyle bir yerlere kiralık olarak gönderilmez. Gönderiyorlarmış, hayrını görsünler. İşin siyasal ahlakı, siyasi etiği budur. Milletin sandıkta tecelli etmiş iradesi kutsaldır. O milletin sandıkta tecelli etmiş iradesi, bir genel başkanın talimatı ile bir başka siyasi partiye gönderilmez. Seçmen seçseydi onları seçerdi.”

medyaspot

Tema Tasarım |