TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 1 Şubat 2019

Hafta Sonları Nöbetçi Noter Uygulaması

Bakan Gül, TRT Haber televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Cemal Kaşıkçı cinayetindeki son…

Adalet Bakanı Gül, "Vatandaşlarımız cumartesi notere gidebilecek, pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekaletini verecek, sözleşmesini yapacak" dedi.

Bakan Gül, TRT Haber televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Cemal Kaşıkçı cinayetindeki son duruma ilişkin soru üzerine Gül, cesedin nerede olduğunun hala belirlenemediğine dikkati çekerek cinayetin tüm failleri ve azmettirenleri ortaya çıkıncaya kadar Türkiye’nin bu konudaki mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Gül, Türkiye’nin cinayetle ilgili yargılama yetkisinin olduğunu vurgulayarak “Türkiye’de işlenen bir suç, Türk yargı mercileri tarafından soruşturulur ve savcılık makamı takdir ettiği zaman, verileri değerlendirdiği zaman, dava açma hususunu takdir eder. Dolayısıyla Türkiye yetkilidir.” ifadelerini kullandı.

“YARGIDA HEDEF SÜRE” UYGULAMASI
Bakan Gül, “Yargıda Hedef Süre” uygulaması hakkındaki soru üzerine, vatandaşların yargıya yönelik beklentileri üzerine uygulamanın hayata geçirildiğini kaydetti.

Davaların gecikmesinin nedenleri ve makul sürelerinin ne olduğu konusunda Bakanlığın uzun yıllar çalıştığını söyleyen Gül, bu kapsamda yüzlerce soruşturma türüyle ilgili hedef sürelerin belirlendiğini belirtti.

Gül, “Yargıda Hedef Süre” uygulamasıyla davaların uzamasının nedenlerini gözler önüne seren bir sistemin oluşturulmasının da amaçlandığını bildirdi.

Bilirkişilere yönelik düzenlemelerin neler içerdiğine ilişkin soru üzerine Gül, duruşmalarda, bilirkişi raporlarında yaşanan gecikmelerin önüne geçmek için birtakım uygulamaları hayatı geçirdiklerini dile getirdi.

Abdulhamit Gül, 18 Ocak’ta hayata geçirilen uygulamayla bilirkişilerin kendi raporlarını mahkemeye vermeden yeni dosya alamayacaklarına işaret etti.

“FETÖ’CÜLER YARGIYA GÜVENİ YERLERE DÜŞÜRDÜ”
Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında “Güven veren adalet” sloganıyla önemli adımların atılacağına dikkati çeken Gül, “Yargı içine nüfuz etmiş FETÖ’cüler yargıya güveni yerlere düşürdü. Kendisi gibi düşünmeyen, öteki olan herkese, askeri hiyerarşiyi bile, yargıyı ele geçirerek ülkeyi yönetme çabası ve ajandası vardı. Bu yargıya güveni çok azalttı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Gül, yargıdaki FETÖ’cüler ile mücadelenin sürdüğüne işaret ederek “Genel itibarıyla bu konuda çok önemli aşamalar katedildi. Milletimizin, yargıya güveninin her geçen gün artacağı bir ortamı, yargı iklimini hep beraber inşa etmek istiyoruz.” diye konuştu.

“NÖBETÇİ NOTERLİK UYGULAMASINA ÇALIŞIYORUZ”
Bakan Gül, vatandaşlara sunulan adalet hizmetlerinde noterlerin önemli bir kapı durumunda olduğunun altını çizerek yakın zamanda açıklayacakları Yargı Reform Belgesi’nde nöbetçi noterlik uygulamasının yer alacağını anlattı.

Söz konusu uygulamanın, noterdeki işlemlerin hafta sonları da yapılabilmesine olanak sağlayacağını vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımız cumartesi notere gidebilecek, pazar notere gidebilecek. Nöbetçi eczane gibi nöbetçi noterlikte işlemini yapacak, tespitini yapacak, vekaletini verecek, sözleşmesini yapacak. Ticari, ekonomik, bireysel hayatta, araç alacak, satacak, ev alacak… Ne yapacaksa, bu anlamda hayatı kolaylaştıran iş ve işlemleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda hazırlıklarımızı noterlerimizle birlikte yapıyoruz. Çok yakın zamanda bu ve benzeri, yargının güçlenmesini sağlayacak, hakim savcılarımızın teminatını, bağımsızlığını, tarafsızlığını, avukatlarımızın savunma hakkını daha da güçlendirecek, vatandaşlarımızın hak arama yollarını daha da artıracak, hızlandıracak, adalete erişimi daha da güçlendirecek, yargıya güveni artıracak hedeflerimizi kamuoyuyla yakın zamanda paylaşacağız.”

FETÖ ELEBAŞININ İADESİ
Gül, 15 Temmuz öncesinden itibaren ABD’den FETÖ elebaşının iadesinin çok ciddi anlamda talep edildiğini, çıkan tüm delillerin de muhatap devlete iletildiğini hatırlattı.

Bu konularla ilgili çalışma gruplarında yakın zamanda yine bir araya gelindiğini aktaran Gül, şöyle devam etti:

“Olumlu, somut bir gelişme katedilmesini bekliyoruz. Çünkü hem uluslararası sözleşme hem hukukun gereği bu terör örgütünün elebaşının, talep eden ülkeye iadesi. Gereken bu. Bu konuyla alakalı yargı mercilerinin talepleri olmasına rağmen, iade taleplerimiz şu ana kadar karşılanmamış. Ama Türkiye, hukuka bağlı bir ülke olarak, bir başka ülkenin başına böyle bir şey gelse, parlamentosu bombalansa, devlet başkanına suikast girişimi olsa, insanı öldürülse, bizim ülkeye sığınan birisi olsa biz o ülkeye anında iade ederdik, hukukun gereği budur.

Biz aynı şeyi ABD’den de bekliyoruz. 251 insanımız şehit olmuş, Türkiye’de demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışılmış, seçilmiş Cumhurbaşkanına suikast girişiminde bulunulmuş, bunu koruyan ülke elbette hukuktan bahsedemez. Biz bu çerçevede tüm bu mücadelemizi sürdürüyoruz ve sonunda bu Türkiye Cumhuriyeti’nin bu taleplerinin yerine geleceğine inanıyoruz. Beklentimiz de bu iadenin gerçekleşmesidir.”

medyaspot

İlginizi çekebilir

Sıla hamile mi?

Sıla hamile mi?

Tema Tasarım |