TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 3 Ekim 2019

Hak- İş Konfederasyonu Genel Başkanı Kuzey Kıbrıs’ta

Bir takım temaslar da ve nezaket ziyaretlerinde bulunan Mahmut Arslan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisinde Başbakan Ersin…

Yoğun bir gündem yaşayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hak-iş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ı ağırladı…

Bir takım temaslar da ve nezaket ziyaretlerinde bulunan Mahmut Arslan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisinde Başbakan Ersin Tatar’ı makamında ziyaret etti.
Gün içerisin de Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğluna birer ziyaret gerçekleştirdi…
Genel Başkan Mahmut Arslan ve beraberinde ki Kamusen Genel Başkanı Metin Atan  Başbakan ve Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre Tarafından karşılandı.  Ziyaretin konusunu, Kuzey Kıbrıs’ın  Türkiye Cumhuriyeti Garöntörlüğü Maraş konusu ve kamuoyu için alınan kararlar masaya yatırıldı…
Konuşmadan bazı kesitler şöyle kaydedildi.

Hak -İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ;
‘’Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye ilişkilerinde her daim olumlu bir rol üstlenmiştir.
Türkiye karşıtı olumsuz bir politika içerisine girmemiştir. Kuzey Kıbrıs’ ın geleceği hakkında hep bir sorumluluk aldığımız ortak politikalarımız olmuştur. Yeri geldi KKTC’ nin yıllarca süren barış sürecinde uzlaşma sürecinde Annan planı konusunda elimizi taşın altına koyduk ve gereken sağ duyumuzla birlikte hareket ettik. Geldiğimiz bu noktada da bildiğimiz kadarı ile iki devletli bir çözümün dışında bir çözümün gözükmediğini görüyoruz dedi ve sözlerine kaydetti…Maraş konusuna da değinerek, o insiyatifi alma öne geçme politikaları bence somut bir gösterge, bunu karşı taraf şöyle görüyor bunlar ciddi düşünebilirler ve burada ciddi somut adımların atılması gereği mesajını aldıklarını sanıyoruz. Gerçekten de Maraş’ın açılması da söz konusu olabilir, çok yerinde alınmış bir karardır. Onun için Kuzey Kıbrıs adına üstlendiğiniz bu başbakanlık görevin de üstlendiğiniz   yerinde bir tutumdur. Onun için ivedilikle taktire şayan bu somut tutumunuzu tebrik ediyoruz bununla beraber Doğu Akdeniz deki hidrokarbon yatakları ve doğalgaz rezervi konularında çizmiş oldukları tutumları aldıkları kararlar  çözümsüzlük konuları, bölge ülkelerinin ve hatta bölge ülkelerinin sınırlarının olmadığı halde hidrokarbon deniz yatakları ve doğalgaz hak iddia ettiği ve Kuzey Kıbrıs’ın mevcut haklarını bu ülkelere karşı savunması, sergiledikleri dik duruş için teşekkür ederiz…bu dik duruş  Türkiye için de bir güvence oldu. Kısa zamandaki bu tutum ve politikalarınızı ayrıca kutlarım.
Yapılan anlaşmalarda garantörlük vazgeçemeyeceğimiz bir süreç olup verilecek kararlarda Türkiye’ nin bu bölgede yer alması haklı yönde çok önemlidir.
Belki Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasında ki ilişkiler arasına nifak sokmaya çalışan kişiler geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda da olmuştur. Dün de bugünde olabilir. Ama şunu belirtmekte fayda var ki bu dönemde; Sizin dik duruşunuz Hükümetin bu konudaki kararlılığı halkın bu konudaki duyarlılığı süreci lehimize çevirdi.
Türkiye ve Kuzey Kıbrıs arasındaki Siyasi Kültürel Sosyo -Ekonomik kararların alınması kararı da bu kişileri rahatsız etti. Bu parametreleri ve siyasi somut kararları görenler bence seslerini kestiler. Göreve geldiğiniz günden bu güne dünya kamuoyunu ilgilendiren bu süreçte başta Başbakanımız Ersin Tartar ve Hükümetimize teşekkür ederiz… bu noktada hem Kıbrıs halkının çıkarları diğer yandan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün güçlenmesi için çok önemli adımlar atılmış oldu ve T.C’ nin   güvenini aldı.

Tekrar söylemekte fayda buluyorum; Türkiye Cumhuriyetine yapmış olduğunuz temaslar kamuoyunda çok ses getirdi… Ve aynı zamanda Bize nefere olan  Kuzey Kıbrıs’ta bulunan üyemiz Kamusen Başkanı  Metin Atan ve Yönetim Kurulu üyeleri ağır bir sorumlulukla hareket ediyor, Sizin ve Hükümetinizin yapmış olduğu çalışmaları destekleyip eksik bir karar ve yaptırım varsa hukuksal çerçeve ve uslube göre  görevini  yapmaktadır…  ve Sizin önderliğinizdeki hükümetinizi taktir edip tebrik ediyorum. Bizler Hak-iş olarak Sizinle beraberiz mücadelenizi destekliyoruz. KKTC   bugün de yarında ilelebet var olacaktır. ama bağımsız bir devlet olarak ama iki devletli bir çözüm olarak Türkiye devleti ile işbirliği çerçevesinde daima varolacaktır’’ dedi ve Başbakan Ersin  Tatar’ı tebrik ederek başarı diledi…

Sözü Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersin Tatar aldı ve sözlerine şunları kaydetti.
Hak- iş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’a konuşmalarından dolayı bir teşekkür etti. Başbakan Ersin Tatar sözlerine şunları kaydetti;

‘’ Sizlerle aynı düşüncelere sahip olup haklı davamızda devam edeceğiz ve siyasetimizi her alanda genişleteceğiz. geliştireceğiz. Yoğun ilişkiler içinde Kıbrıs sorununu en önce ayrıcalığımızın arasına koymak bizim en birinci kutsal bir davamızdır. Gerek siyasi duruşumuz gerek içinde bulunduğumuz ekonomik  ve sosyolojik süreçte her daim göreve geldiğimiz günden itibaren Kuzey Kıbrıs Türk  halkının çıkarları ve menfaati doğrultusunda elimizden gelen kararları masaya yatırıp önceki yanlışları yapmamaya gayret gösterip eksiklikleri tamamlayıp ortak misyon alıp bu kararları ivedilikle hayata geçirmeye gayret ediyoruz… Hükümetimizle almış olduğumuz kararlar uluslararası kamuoyunu ilgilendiren ve Kıbrıs Türkü’nün geleceğini güvence altına alamaya yönelik stratejilerdir… burada aldığımız ortak kararlar ve misyonlar ideolojik olmayıp Türkiye Cumhuriyeti ile oluşturduğumuz stratejik politikalardır. Siyaseti doğru kurgulayarak  her daim ileri adımlara gitmektir. Bu bir vizyon meselesidir. Biz yıllardır bu siyasetin  içerisinde yol katletmiş ve barış sürecinde olumlu adımlar atmış ve kutsal davamızın savunucusu olmuşuzdur. Dediğimiz ve üzerinde durduğumuz şudur ki 1974 deki Barış harekaatı   45 yıl sonrası federal temelde bir anlaşmanın olmayacağı aşikardır.

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haklı noktalarda gerekli insiyatifi göstermiştir. Geçmişten günümüze kadar tarihin her sayfasında savunucu olmuş , ve taviz vermemiştir. Elini taşın altına koymuştur.ve elini uzatmıştır maalesef üzülerek şunu da belirteyim ki karşı ki taraf bu eli tutmamıştır.
Hatta Annan planında evetleri biz kullanmışızdır, bu plandan sonrada tezgah bicinde oyunlar çevrilmiştir. Ve onların bu Reforandum oylamasındaki çoğunluğunun hayır demesine rağmen şuan Avrupa birliğinde olmaları son derece adaletsizliktir.
Ve bu tezgahın içerisinde tüm Kıbrıs adasının Avrupa birliğinde yer alacağını dile getirmiş  diğer yandan da Kıbrıs Türkü’ nünde kendi menfaatlerinin ve geleceğinin  Avrupa Birliği çatısı altında federal temelli bir anlaşma olabileceğini  dile getirdiler ama görüyoruz ki gelmiş geçmiş müzakereciler bu sözü yerine getiremediler. Biz de diyoruz ki Crans- Montana’dan sonra bu iş bitmiştir. Bu defter kapanmıştır. gerekli telkinlerimizi Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı’ya bildirmişizdir. Meclisimizin de bir iradesi vardır. Meclisten verilecek olan mesajların hayata geçmesi ve dinlenilmesi lazımdır. Federal temelli bir anlaşma olamayıncaya kadar iki devlet temelinde olması gerektir.
Bu iki devlet konfederasyonda olabilir yada tamamen ayrılmada olabilir, bütün bu seçeneklerin konuşulması lazım bu yönde siyasetimizi doğrulayıp tartıştırıyoruz. Tabi burada bu karar merci sürecinde en önemlisi Türkiye devleti ile ortak kararlar alıp daha iyi bir noktaya götürebilmektir dedi. Ve devam etti;  T.C büyük bir devlet ve güçe  sahip yoğun gündemi olan bir ülke bu yoğunluğun içinde Kıbrıs sorunları ile ilgilenmeside yer bulması ortak gayretlere bağlıdır. Doğru mesajların verilmesi doğru ilişkilerin kurulması önceliğimizdir… Göreve geldiğimiz günden itibaren Türkiye’ye yapmış olduğumuz ziyaretler Doğu Akdeniz hidrokarbon yatakları ve doğal gaz arama çalışmaları konusu, Maraş konusu ivedilikle dikkatle üzerinde durduğumuz konularımızdır…  şunu da belirteyim Maraş konusundaki araştırmalar gösteriyor ki Maraş vakıflara aittir. Buranın açılmasıyla Sahil şeridinin de açılmasıyla Gazimağusa çok daha anlamlı bir şehir olacaktır. Dolayısı ile bu aldığımız ortak kararlar Kıbrıs Türkü’nün haklı geleceği ve güvencesi bağlamında önemlidir. T.C bizim için güvencedir.  Grantörlükten asla vazgeçmeyeceğimizi her kes bilmelidir ve geleceğimiz için Türkiye Cumhuriyeti  çok önemlidir. Dedi ve Hak-iş Konfederasyonu Genel başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyete   nezaket ziyaretinden ötürü teşekkürlerini bildirdi.
Genel Başkan Mahmut Arslan yöresel el boyaması çiniden olma el emeği göz nuru  bir hediye taktim etti.

 Hülya Özkoyuncu /Avrupa Gazeteciler Dernegi K.K.T.C.  Eş Başkanı

Tema Tasarım |