TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya 16 Mart 2020

Hasan Çakmak, İngiliz Lordlar Kamarası’nda konuşma yaptı

Hasan Çakmak’ın Lordlar Kamarası’ndaki konuşmasına ve sonrasında gerçekleştirilen imza gününe Kraliçe Ödülü sahibi Baroness Hussein-M.Ece (OBE) ev…

Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak yazmış olduğu kitaplardan dolayı İngiliz Lordlar Kamarası’na davet edildi. Lordlar Kamarası’ndan gelen davet doğrultusunda İngiltere’nin başkenti Londra’ya giden Hasan Çakmak İngiliz Parlamentosu’nda konuşma yaptı.

Hasan Çakmak’ın Lordlar Kamarası’ndaki konuşmasına ve sonrasında gerçekleştirilen imza gününe Kraliçe Ödülü sahibi Baroness Hussein-M.Ece (OBE) ev sahipliği yaptı.
Oturumun açılış konuşmasını yapan Baroness Hussein-M.Ece (OBE), yazar Hasan Çakmak hakkında bir sunum yaptı.

Baroness konuşmasında Hasan Çakmak’ın İngiliz Parlamentosu’na gelmesi öncesinde 50’ye yakın ülkede kültür sanat çalışması yapmasının önemine vurgu yaparak, Hasan Çakmak’ın özgeçmişi hakkında bilgiler verdi.
Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak’ın uluslararası niteliğe sahip olduğunu ifade eden Baroness Hussein-M.Ece (OBE), Hasan Çakmak’ın bugüne kadar almış olduğu ödülleri anlattı.
Hasan Çakmak’ın kitaplarının dünyanın en önemli kütüphanelerinde bulunduğunu ve buna ek olarak British Library London’da Hasan Çakmak’a ait kitapların sanatseverlerin ulaşabileceği noktada olduğunu ifade etti.
Barones Meral Hüssein Ece’nin sunumunda sonra etkinliği düzenleyen Kıbrıslı Sanatçılar Platformu adına söz alan Ertanç Hidayettin, Platformun Parlamento’da bu tür bir etkinliğin organizesinin gerçekleşmesini sağlamaktan büyük gurur hissettiğini belirtti.

Hidayettin, yazar Hasan Çakmak’ın kitaplarından örnekler vererek okul çağında öğrenmediği birçok bilgiyi bu kitaplardan öğrendiğini anlatarak yazarın çalışmalarından övgü ile bahsetti.
Baroness Hussein-M.Ece (OBE)’nin sunumunun ardından söz alan Hasan Çakmak, kendisini ve yazmış olduğu kitapları İngiliz Lordlar Kamarası’na davet ettiği ve evsahipliği yaptığı için Baroness Hussein-M.Ece (OBE)’ye teşekkür etti.
Çakmak yaptığı konuşmada yazmış olduğu kitapları, yazarlık serüveninin nasıl başladığını, neden dünyayı kültür sanat için dolaştığını anlattı.

Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak edebiyat adına yaptıklarını anlatmasının yanı sıra Kıbrıs Kültürü ve Kıbrıslı Türkler hakkında da bilgilerin yer aldığı konuşma yaptı.
İngiliz Lordlar Kamarası’nda gerçekleştirilen Hasan Çakmak konulu sunuma ve sonrasındaki konuşma ile imza gününde, British Library Müdürleri’nden Dr. Michael Erdman ve Westminster Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr.Petros Karastsereas da hazır bulundu.
Etkinliğe Londra’da faal olan çeşitli toplum kuruluşu yöneticileri, yazar ve sanatseverler katıldı.
Kıbrıslı yazar Hasan Çakmak, Lordlar Kamarası’nda konuşma yapmak üzere gittiği İngiltere’de, başta Oxford Üniversitesi olmak üzere birçok eğitim kurumu, dernek, birlik, fedrayon ve kültür merkezini ziyaret etti.


Tema Tasarım |