TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sağlık 19 Mart 2020

HAYATI FELCE UĞRATAN CORONA VİRÜSÜ VE ÇOCUKLAR

Dünyanın her ülkesinde hızla yayılan Yeni Corona Virüsü (COVID-19); ilk başta Çin’in Hubei Eyaleti Wuhan Şehri’nde, 2019…

Uzman Psikolog Atakan Aslan Corona'yı anlatıyor

Dünyanın her ülkesinde hızla yayılan Yeni Corona Virüsü (COVID-19); ilk başta Çin’in Hubei Eyaleti Wuhan Şehri’nde, 2019 yılının Aralık ayı sonlarında solunum yollarında rahatsızlık belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gösteren bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda, 13 Ocak 2020’de tanımlanmış olan bir virüs. Maalesef ki günden güne hızla artmaktadır. Fakat görüyorum ki sosyal medya ve fısıltı gazetesi yazarları her zaman ki gibi bu hastalık adına çok gereksiz paylaşımlarda bulunmakta ve gereksiz panik durumunun artmasına sebep vermektedir. Bunun sonucunda da günlük hayatın akışında önemli engeller ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumdan en çok etkilenenler ; Çocuklar , Kronik rahatsızlığı olan bireyler , Yaşlı olan kişiler ve Panik Atak , Anksiyete ve Obsesif Kompulsif Bozukluğu vs. gibi Psikolojik rahatsızlığa sahip olan bireyler.
Bazen haberleri izlerken endişeye düşen bireylerin gereksiz tedbirlere yöneldiğini de hepimiz görüyoruz. Geçtiğimiz günler de bir ilde bir kişi arap sabunu ile yaptığı karışımdan zehirlenmesi gibi. Baktığımız da komik yada abartılmış gibi düşünsek de aslında bu gereksiz panik ortamına sebep olan durumların bunlara sebebiyet verdiğini unutmamalıyız. Bilinçli yapacak olduğumuz önerileri dikkate aldığımız takdir de kendimizi ve çevremizi koruyacağımızı unutmamalıyız. Bana göre sosyal medya da yayılan haberleri dikkate almayıp yetkililerin söyleyeceklerine dikkatlice kulak vermemiz gereksiz endişemizin sona ermesini ve yapacaklarımızı daha bilinçli olmasını sağlayacaktır.
Dijital platformlarda hızlı bir şekilde paylaşılan bilgilerin insanları kaygılandırmakta ve virüsün yayılma hızının yüksek olması bulaşma korkusunu da beraberinde getirmektedir. Bu korku sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da ciddi boyuta ulaşmaktadır. Okulların tatil edilmesiyle birlikte evde Çocukların endişesini gören anne ve babalar da açıklamak da zorlanmaktadır.
Koronavirüs hakkında çocuğa nasıl bilgi verilmeli?
Öncelikle ebeveynlerin virüs hakkında genel bilgiye sahip olması gerekmektedir. Sağda solda gördükleri ile yanlış bilgiler edinmek yerine uzman görüşlerini okuyup çocuklarımızla paylaşabiliriz.
Çocuklarımızla birlikte alınması gereken tedbirleri uygulamalı şekilde birlikte yapmalıyız.
Çocuklarımıza bu konu hakkın da ne bildiğini soralım ve eksik yada yanlış olan bilgileri düzeltelim.
Çocuklarınızı olayla ilgili yayınlanan haberlerden uzak tutun. Açıklamaları yaşa uygun yapın. Çocuklarınıza korona virüs hakkında açıklama yaparken onları kaygılandırmamak çok önemlidir.
Çocuklarımız da Anksiyetenin(kaygının) oluşmasının en büyük sebebi ebeveyn davranışlarıdır. Bu sebeple çocuklarımıza karşı gereksiz endişe ve korku yaratacak davranış ve söylemlerden uzak durmalıyız.
Çocuklarımıza bu durumu anlatırken iyi bir güç oluşturan oyun kavramını kullanabiliriz. Mesela bu virüs için alınması gereken önlemleri (el yıkama , toplu alanlarda bulunmama ve üstümüzü değiştirmek gibi) oyun içine dahil edebiliriz. Şarkı söyleyerek el yıkamak gibi.
Koronovirüs ve diğer bulaşıcı hastalıklar için yapılması gereken şeylerin el yıkamak, iyi beslenmek, elleri ağız ve yüz bölgesine götürmemek, hasta insanlarla temas etmemek ve kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak olmanın gerekli bir tedbir olduğunu açıklayabilirsiniz.
Virüsün ne olduğunu onların anlayabileceği bir şekilde anlatabilirsiniz. Soru sorması için onu cesaretlendirerek yanlış anladığı ya da kaygı duyduğu konuları detaylı konuşma ortamı oluşturun. Görsellik onlar için daha açıklayıcı olacaktır. Sizin daha önceden izlediğiniz güvenli kaynaklardan bulacağınız animasyon ve videoları birlikte izleyebilirsiniz.
Ergen çocuklara sahip ebeveynlerde ise durum daha farklıdır. Onlar aile ortamından çok sosyal ortamların etkisi altında kalmaktadırlar. Dolayısıyla sizin onlara güven vermeye yönelik cümlelerinizin gerçekliğini daha fazla sorgulayacak ve size olan güvenleri etkilenebilecektir. Gençleri yanlış bilgilerinden dolayı yargılamaktan ya da onlara güven vermeye çalışmaktan çok dinlemek üzerine kurulu bir iletişim daha doğru olacaktır. Böylelikle sosyal medyadan sahip olacağı yanlış bilgilerin önüne geçmiş olacaksınız.
Unutmayalım ki çocukların dünyası çok büyük değil ve bu dünyanın içine korku girerse psikolojik sorunlara yatkınlık artmaktadır.

Uzman Psikolog Atakan Aslan

 

HABER : ADNAN FİŞENK

Tema Tasarım |