TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 1.03.2019 150 Görüntüleme
HDP oyları belirleyici  olabilir mi?…

HDP oyları belirleyici olabilir mi?…

Necdet Buluz

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde en çok konuşulan konulardan biri de HDP’nin oylarıdır. 6 milyon oyu olan HDP’nin oylarının seçimde belirleyici olup olmayacağı da tartışılıyor.

6 milyon seçmeni olan bir partinin hiç kuşkusuz hangi partiye ya da adaya oy vereceği belirleyici olacaktır.

Soru şu:

HDP seçmeni kime oy verecek?

Bu konuda yapılan anketler ve çıkan sonuçlar var.

HDP oylarının özellikle Antalya, Adana ve Mersin’de belirleyici olabileceğine dikkat çekiliyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli kentlerde de HDP oylarının sonuçları etkileyebileceği ifade ediliyor. HDP’li seçmenin “Neden muhalefet partilerini tercih ediyorsunuz? sorusuna ise tatmin edici bir yanıt alınamıyor. Bazılarının “Ekonomik nedenle” açıklaması ile yeterli bulunmuyor.

Bir başka nokta da şu:

Eğer HDP’lilerin tamamı ya da tamamına yakını sandığı gidip oy kullanırsa birçok yerde dengeler daha da değişebilir. Çünkü yapılan anketlerde bazı bölgelerde 10 seçmenden 8’inin sandığa gidebileceği hesaplanıyor.

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağrıdır, yerel seçimde HDP seçmeninin tavrına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bekir Ağrıdır, “HDP seçmeninin kime oy vereceği” sorusuna “HDP adayının olmadığı yerlerde, 10 HDP’liden 8’i muhalefete oy verecek. Bu oran Antalya, Adana ve Mersin için belirleyici olabilir” diye cevap verdi.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere dair konuşan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağrıdır, “Bloklar arası oy geçişleri kayda alınmayacak kadar düşük. Kürtler de dahil her seçmen grubunun partisiyle sorunu var, partisini eksik ve yetersiz buluyor. Dolayısıyla partilerin birinci önceliği kendi seçmenini sandığa götürebilmek” diyor.

KONDA’nın verilerine göre, Türkiye’de yaşayan 100 Kürt’ün 60-65’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, 30-35’i bölge dışında yaşıyor. Bölge dışındakilerin oy dağılımı ise, AKP ile HDP arasında değişiyor. Bölgedekilerin ise üçte ikisi HDP, üçte biri AKP’ye oy veriyor.

Hemen vurgulayalım:

HDP’li olmayan Kürt vatandaşlarımızın oylarının çeşitli partilere dağıldığını da görmekteyiz.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; KONDA Genel Müdürü Bekir Ağrıdır, “HDP seçmeninin kime oy vereceği” yönündeki soruya “Bölge dışındakilerin ancak onda 8’i sandığa gider ve iktidar karşıtı blokun adayı için oy kullanır. HDP’nin bölge dışındaki illerde yüzde 10-12 oyu var. Bu oyların yüzde 7 ya da 8’i muhalefet adaylarına gidebilir. HDP adayının olmadığı yerlerde, 10 HDP’liden 8’i muhalefete oy verecek. Bu oran Antalya, Adana ve Mersin için belirleyici olabilir” diye cevap verdi.

Ağrıdır’a göre, Batı’daki her 10 HDP seçmenin 7 veya 8’i AKP karşıtı partilere oy verecek ama 2-3’ü sandığa gitmeyecek. Muhalefetin bu haliyle ya da İYİ Parti’nin HDP bakışı karşısında, HDP seçmeni Kürtlerin hepsinin silme olarak gidip, muhalefete oy vermeyeceğini söyleyen Ağrıdır açıklamasında şu noktalara da değiniyor:

“HDP’nin kurumsal desteğine rağmen hep beraber muhalefetten yana oy vermezler. Her 10 HDP’linin 2 veya 3’ü sandığa gitmeyecek. İYİ Parti’nin söylemlerine tepkisiz kalmaları, bir kısmı için mümkün değil. Ancak o bölgelerde HDP’nin adayı varsa, kazanıp, kazanmayacağına bakmaksızın, sandığa gidip, HDP adayına oy verirler.”

Özetleyelim:

HDP oylarının küçümsenmeyecek kadar önemli olduğunu görüyoruz. Yine bu kesimin oylarının muhalefet partilerine dağılması ile muhalif cephenin en az 3-4 milyona yakın oya sahip olabileceği hesaplanıyor.

Seçimle ilgili yazığımız yazılarda 31 Mart sonuçlarının sürprizlere gebe olduğunu hep söyledik. Durumu bu açıdan değerlendirdiğimizde HDP oylarının da sonuçları etkileyebileceğini görmekteyiz.

Her şey bir yana, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel yönetimler seçimlerinde oy kullanacakların sayısında önemli bir artışın olabileceği de gözlemleniyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

GÜNAYDIN GÜNAYDIN GÜNAYDIN…

GÜNAYDIN GÜNAYDIN GÜNAYDIN…

Tema Tasarım |