TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 12.02.2020 122 Görüntüleme
HÜZÜNLÜ BİR AŞK ÖYKÜSÜ

HÜZÜNLÜ BİR AŞK ÖYKÜSÜ

Ahmet ÖZDEMİR
İnsanlarda yaşamak içgüdüsünün temelini sevgi oluşturuyor. Umuyorum ki sevgililer gününde, dünyada bir pozitif enerji yoğunlaşacak. Çünkü, bütün sevgililerin kalbi, bir birleri için atacak.

Bir gün de olsa, yaşamla olan bağımızı kaybetmeyeceğiz. İçimizde biriken olumlu duygular, pozitif enerjiler, sevgi olarak dışa vuracak, yaşlı dünyamızın atmosferini saracak.
Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı olmak her yaşta mümkün ve ayıp değil. Nazım Hikmet de aynı görüşte:

“Tahir olmak de ayıp değil
Zühre olmak da,
hatta sevda yüzünden ölmek de ayıp değil,
Bütün iş Tahir’le Zühre olabilmekte yani yürekte.” demiş 1949 yılında. Faruk Nafiz, aşkta ümitsizlik olmayacağı olamayacağı görüşünde:

Hasretinle geçiyorken bu gençlik çağım,
Ey sevdiğim, ben ümitsiz değilim gene
Ak düşünce saçların kumral rengine
Kollarında son aşıkın ben olacağım.

Ey başında şimdi sevda rüzgarları esen,
Böyle her gün yollarımdan geçsen de süzgün
Sen benimsin büsbütün terk olunduğun gün …
O mukadder günü, bilmem, düşündün mü sen?

Ben bir beyaz saçlı aşık, sen bir ihtiyar …
O gün bana yaklaşırken ey ilahi yar,
Esirgeme gözlerimden bir son buseni,

Kirpiğinden yavaş yavaş bir damla aksın,
Çünkü, ruhum, sen de o gün anlayacaksın
Ki hiç kimse benim kadar sevmemiş seni

Melih Cevdet Anday’ın şiirinden de iki kıta aktarayım: .
Dağıtır saçlarını ve yalvarıp uzaktan
Mavi bir iklim gibi çağırır beni sesin,
Tertemiz göklerinde dal dal erguvan açan
Rüyalarıma ışık ve özlem serpmektesin.

Bir mayıs sabahını yaşayacak böcekler
Çılgın karanfillerle dolacak yeşil saksın,
Ve sen bir fidan gibi yeşermis olacaksın,
Serin, çakıl yollarda kuşlar birikecekler..

Adı Rose’du. Kan rengi kırmızı güllere bayılırdı. Her yıl Sevgililer Günü’nü kapının önünde bulduğu enfes fiyonklarla süslü kucak dolusu kırmızı güllerle kutlardı.

Eşini kaybettiği yıl da kapısı çalınmış güller kucağına bırakılmıştı. kartta aynı cümleler vardı: “Seni geçen seneden daha çok seviyorum…” Birden bunların son gülleri olduğunu düşündü. Önceden ısmarlamış olmalıydı. Eşi, her şeyi önceden planlamayı severdi. Gülleri özenle vazoya yerleştirdi. Eşinin kendisine gülümseyen fotoğrafının yanına koydu. Orada kocasının koltuğunda oturup seyretti.

Hüzün dolu bir yıl geçti. Bir sabah kapı çalındı. Yine üzerinde bir kartla birlikte güller karşısındaydı. Sevgililer Günü’nü kutluyordu. Gülleri içeri aldı şaşkınlık içinde telefona gitti. Çiçekçi dükkanını aradı. Onu bu kadar üzmeye kimin hakkı vardı?
Biliyorum” dedi çiçekçi. “Eşinizi önceki yıl kaybettiniz. Telefon edeceğinizi de biliyordum. Bugün size yolladığım gülleri çok önceden ısmarlamış, parasını da ödemişti. Hep öyle yapardı zaten. Dosyamda talimatı var. Bu çiçekleri size her yıl yollayacağım. Bir de özel kart verdi kendi el yazısıyla Bilmeniz gerekir diye düşünüyorum Ölümünden sonra çiçeklere iliştirmemi istediği kart.” Rose hıçkırarak telefonu kapadı. Zarfı açıp, kartı okudu. “Merhaba sevgilim” diye başlıyordu kart.

“Bir yıldır ayrıyız. Umarım senin için zor olmamıştır. Yalnızlığını ve acılarını hissedebiliyorum. Giden sen, kalan ben olsaydım neler çekerdim kim bilir? Sevgi paylaşıldığında yaşamın tadına doyum olmuyor. Seni kelimelerle anlatılamayacak kadar çok sevdim. Harika bir eştin. Dostum, sevgilim benim. Bir yıldır ayrıyız. Kendini bırakma. Ağlarken bile mutlu olmanı istiyorum. Onun için bundan sonraki yıllarda güller hep kapımızda olacak. Onları kucağına aldığında paylaştığımız mutluluğu ve sevgimizi düşün. Seni hep sevdim. Her zaman da seveceğim. Lütfen… Mutluluğu yeniden yakalamaya çalış. Kolay değil, biliyorum ama bir yolunu bulacağına eminim. Güller, senin kapıyı açmadığın güne dek gelmeye devam edecek. O gün çiçekçi beş ayrı zamanda gelip kapıyı çalacak, eve dönüp dönmediğini kontrol edecek. Beşinciden sonra emin olarak gülleri ona verdiğim yeni adrese getirip, seninle yeniden ve ebediyen kavuştuğumuz yere bırakacak…”

YARIN: SEVDİĞİN KADAR SEVİLİRSİN DİYECEĞİZ.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |