TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 6 Kasım 2019

İİT Üye Devletler Konferansı

1 Kasım 2019’da İstanbul’da düzenlenen Arabulucluk Üzerine Üçüncü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Devletler Konferansında uzun süreli…

İİT Üye Devletler Konferansında uzun süreli anlaşmazlıkların çözümünde uluslararası arabuluculuğun rolü vurgulandı

1 Kasım 2019’da İstanbul’da düzenlenen Arabulucluk Üzerine Üçüncü İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üye Devletler Konferansında uzun süreli ve çözülemeyen anlaşmazlıkların çözümü bağlamında uluslararası arabuluculuğun merkezi rolünün altı çizildi.

Gün boyu süren konferansta arabuluculuğun, anlaşmazlıklardan sakınmanın ve ihtilafların çözümünün çeşitli yönleri üzerine birkaç tematik oturum düzenlendi, bunlar sırasında Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı dahil uzun süreli uluslararası ihtilaflar da masaya yatırıldı.

Konferansta konuşan Pakistan’ın Türkiye Büyükelçisi M. Syrus Sajjad Qazi uluslararası topluluğa Cammu ve Keşmir anlaşmazlığının çözümüne yönelik olan rolünü oynaması için çağrıda bulundu. Kendisi Hint İşgalindeki Cammu ve Keşmir’deki (IoK) giderek kötüleşen insan hakları ve insani durum için ve Hindistan’da giderek artan İslamofobi ve sığır eti kesenlere karşı şiddet olayları için derinden endişelerini ifade etti. Hindistan’ın tek yanlı ve yasadışı 5 Ağustos 2019 kararlarının ve IoK’de bunu takip eden baskıcı önlemlerinin bölgeyi diğer bir potansiyel çatışmanın eşiğine getirdiğini belirtti. İşte bu nedenle, uluslararası topluluğun hemen dikkat göstermesinin ve kararlı siyasi ve diplomatik müdahalelerde bulunmasının şu andaki en önemli ihtiyaç olduğunu söyledi. Kendisi konferanstakilere uluslararası toplum tarafından ihtilafın uzlaşmaz taraflarından birisi üzerinde baskı uygulayabilmek için hangi araçların kullanılabileceğini sordu, eğer bu taraf barışa ve güvenliğe yönelik korkunç tehditlere rağmen hiçbir arabuluculuğu kabul etmeye yanaşmıyorsa ya da korkunç insan hakları ve insani durumu değiştirmek için hiçbir adım atmıyorsa.

Konferansta başkalarının yanı sıra Birleşmiş Milletler Uygarlıklar İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos da konuştu, Cammu ve Keşmir anlaşmazlığı dahil uzun süreli anlaşmazlıkların çözümü için arabuluculuk rolü hakkında dinleyicilerden gelen birkaç soruya yanıt verdi.

Abdul Akbar | First Secretary (Press) | Embassy of Pakistan

HABER : ADNAN FİŞENK

Follow us on Facebook, Twitter, YouTube, Blogger
Tüm ekleri zip dosyası olarak indir

3 Mediation Confrence
.jpg
61.8kB

2 Third OIC Conference on Mediation
.jpeg
74.8kB

1 Ambassador of Pakistan speaking during 3rd OIC Conference on Mediation in Istanbul on 1 November
.jpg
1MB

Tema Tasarım |