TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Medya 26 Aralık 2019

İlk kez ‘FETO’ Diyen Gazeteciye Hapis!

Gazeteci Hacı Boğatekin 2008 yılında kaleme aldığı “Feto ile Apo” başlıklı yazısı nedeniyle uzun yıllar FETÖ’nün hedefi…

FETÖ tehlikesini yıllar önce dile getirdiği için hedefe konulan gazeteci Boğatekin’in 1 yıllık cezasını Yargıtay onadı. Boğatekin, 70 yaşında cezaevine girecek.

Gazeteci Hacı Boğatekin 2008 yılında kaleme aldığı “Feto ile Apo” başlıklı yazısı nedeniyle uzun yıllar FETÖ’nün hedefi oldu. Hakkında soruşturmalar başlatıldı ve tutuklandı. Fezleke hazırlayan savcı yıllar sonra FETÖ’den hüküm giydi. Siyasi süreç değişti ancak FETÖ, Boğatekin’in peşini bırakmadı. Boğatekin’e verilen 1 yıl hapis cezasını Yargıtay da onadı. Gazetemiz başyazarı İlhan Selçuk 15 Ocak 2008’te meslektaşı Boğatekin’e sahip çıkmıştı.

170’İ AŞKIN DAVA
Gazeteci Hacı Boğatekin, Adıyaman’da Gerger Fırat Gazetesi’nin sahibi olarak dünya çapında tanınmış bir isim. 42 yıldır gazetecilik yapan Boğatekin, birçok kez tehdit edildi, silahlı saldırıya uğradı. Hakkında 170’i aşkın dava açıldı. Bu davalardan en bileneni ise Boğatekin’in 2008 yılında kaleme aldığı, “FETÖ ile APO” başlıklı yazı nedeniyle açılan dava. Bu yazının ardından Boğatekin’in başı dertten kurtulmadı. Dönemin Gerger Savcısı Sadullah Ovacıklı, Boğatekin’den Fethullah Gülen’e FETO dediği için gazetenin yeni sayısında Gülen’den özür dilemesini istedi. Özür dilemeyen gazeteci Boğatekin hakkında peş peşe soruşturmalar başlatıldı. Boğatekin gözaltına alınıp, tutuklandı. Boğatekin hakkında açılan davalar devam ederken süreç değişti. Savcı Ovacıklı, FETÖ üyeliğinden hüküm giydi.

OYÇOKLUĞU
Ancak siyasi süreç değişse de Boğatekin’in kaderi değişmedi. Yerel mahkeme Boğatekin’e 1 yıl hapis cezası verdi. Bu karar ise Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onandı. Karar oyçokluğuyla alındı. Boğatekin’in avukatları kararı şimdi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor.

HİÇ GERİ ADIM ATMADI
Gazeteci Hacı Boğatekin o dönem savcılığa verdiği ifadesinde şunları söylemişti: “Ben bir gazeteciyim. Feto ile Apo başlıklı yazı, görüş ve düşüncelerimdir. Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin tarikat ve şeriat tehlikesi altında bulunduğunu, en büyük tehlikenin de Feto lakabı ile anılan Fethullah Gülen tarikatından gelebileceğini düşünüyorum.”

medyaspot

İlginizi çekebilir

İbrahim Kalın’dan Net Mesaj

İbrahim Kalın’dan Net Mesaj

Tema Tasarım |