TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 8 Mayıs 2019

İmamoğlu’ndan Hodri Meydan

YSK’nın İstanbul seçimlerimi iptal etme kararıyla mazbatası elinden alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin yenilenmesi…

Ekrem İmamoğlu: Hodri meydan, bütün ilçeleri, meclisi de iptal edin

YSK’nın İstanbul seçimlerimi iptal etme kararıyla mazbatası elinden alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin yenilenmesi kararına “212 sandıkta sandık kurulu üyeleriyle ilgili karar veriyorsunuz. Tam kanunsuzluk kararı da veremiyorsunuz, niye? İlçeler de gider. Hadi hodri meydan. Bütün ilçeleri de iptal edin” sözleriyle tepki gösterdi.

YSK kararının ardından “Artık herkes konuşacak, sanatçılar konuşacak, iş insanları konuşacak” çağrısını yineleyen İmamoğlu, “İş insanı konuşacaklar. Bakın ülkenin ekonomisi çok kötüye gidiyor. Haddini bilecek olan siyasilerdir. Görevini yapamıyorsa haddini bilecek olan siyasilerdir. Siz kibir, insanlara hükmetme bağırma çağırma! Haddini bilecekler” ifadelerini kullandı.

Seçimleri boykot etmeyi düşünüp, düşünmediği sorusunu yanıtlayan İmamoğlu, “Şu anda bu toplum demokrasiyle sandık mücadelesiyle normalleşmeli. Ben onun mücadelesini yapıyorum. Bizden kargaşa bekleyenler var. Vatandaşım sakin olacak. Milyonlarca İstanbullu lütfen mağduriyetini anlatın. Biz mücadeleyi sandıkta vereceğiz. Boykot hiç aklımızdan geçmedi” dedi.

FOX TV Ana Haber Bülteni’nde Fatih Portakal’ın sorularını yanıtlayan İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Benim moralim çok iyi milletimle inanılmaz bir diyalog kurduğumu görüyorum. Özellikle dünden bugüne toplumla paylaştığım cümlelerimden sonra insanları benimle kurduğu pay inanılmaz bir şey.

Bizim hayallerimiz bir gecede yıkılacak hayaller değil. Her Şey Güzel Olacak derken o kadar hissederek söylüyorum. Üzüntüm demokrasi adına ülkemizin maruz kaldığı olay.

YSK kararını açıkladığı iftara girmek üzereydik. Sonra iftara girdik.

Saat 19:30 civarı olumsuzluk seziyoruz gibi bir bilgi geldi YSK’dan, ama ben umudumu 11 kişiye bağlamamıştım. O yüzden mağdurdum, vakurdum. Ama biz mağdur edildik. 16 milyon insan mağdur edildi.

Kendinizi devrik başkan olarak görüyor musunuz?

Asla öyle görmüyorum. 31 Mart seçimini kazandım. Anlatayım mı neden değilim? Bir zarfa siz 4 tane oy attınız pırıl pırıl bir sorun yok. İlçe belediye, il meclisi, muhtarlık hiçbir sorun yok. İlçe belediyede, il meclisinde çoğunluk onda ya sorun yok. Sonra büyükşehir belediye başkanlığı şaibeli. Burada yolsuzluk var. İlk anca sandıklara itiraz ettiler. Sandık kurulları akılda yok o zaman. 39 ilçede geçersiz oylar sayıldı. 6 ilçede oyların tamamı sayıldı. Olması. Büyükçekmece’de Maltepe’de bir şeyler yaptılar gene bulamadılar. 41 bin 200 kısıtlı seçmen üzerinden inceleme yaptılar 700’ü oy kullanmış. Onların kime oy verdiğini bilmiyoruz ya sonucu etkilemez. Sonra sandık kurulları akıllarına geldi.

“Bu mübarek Ramazan ayında yedi YSK üyesini Allah’a havale ediyorum. Sandık kurulunda neymiş kamu görevlileri yerine banka memurlarını görevlendirmişler. 24 Haziran’da görev alan banka memuru insanlar beni bulsunlar ben onlarla buluşacağım. Üzülüyorum ya! O vatandaşı siz davet etmişsiniz. 212 sandıkta sandık kurulu üyeleriyle ilgili karar veriyorsunuz. Tam kanunsuzluk kararı da veremiyorsunuz, niye? İlçeler de gider. Hadi hodri meydan. Bütün ilçeleri de iptal edin. Meclis’i de iptal edin Ekrem İmamoğlu’nun büyükşehiri kazanması dokunmuş olabilir, bazı hedeflerinden sapmış olabilirler. Ama benim derdim Ekrem İmamoğlu değil ki…

Uydurdunuz, Ekrem İmamoğlu kazanmasın diye uydurdunuz. Ramazan ayında kul hakkı yediniz. Ben bu yola çıkarken, çocuklarımdan eşimden, annemden, babamdan helallik alarak çıktım. Zorlu bir süreçte ben belediye başkanı seçildim. Bana oy versin vermesin, bütün bu emekleri çalan YSK üyelerine sesleniyorum, ben kendimden eminim ben 31 Mart gecesi yarım saat arayla çıktım konuştum. Anadolu Ajansı’nın rezilliğini bizden öğrendi halkımız.

Niye öfke duyuyorsunuz? Malınızı mülkünüzü mü aldık? Biz emanetçiyiz. 25 yıl sizdeydi. 5 yıllığına biz emanet aldık. Vatandaş bizi sevdi Fatih bey, neye öfke duyuyorlar. YSK, emek hırsızlığı yapmıştır. Anamın ak sütü kadar helal bir seçim kazandım.

Seçim bittikten sonra 8 maddede itiraz var. Sandık kurulları en son mu aklınıza geldi. Tarih her şey açığa çıkarır. Fatih Sultan Mehmet’in bir sözü var:

”Aklı öldürürsen ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür. Kadı’yı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür.”

Adaleti öldürmemek için mücadele ediyoruz. Ben 5 yıl ilçe başkanlığı yaptım. Siyaset yapmadığım zaman da Allah’a şükür sevilen bir insandım. Ak Parti, partileri kapatıldı, Cumhurbaşkanı’na Başbakanlığı yakıştırmadılar.

Abdullah Gül’ün mesajı
Aklım yolu bir. Bu bir tezattır. o süreçte sana yapılmasını istemediğin bir şeyi misli misli karşındakine yapıyorsun. Ben bütün AK Parti’li dostlarımın vicdanına sığınıyorum. Elinizi vicdanınıza koyun bu İmamoğlu’na yapılan hak mıdır?

“Alınan kararın dayanağı; İstanbul’da 31 bin 186 sandık var. Alınan kararda 212 sandıktaki sandık kurulları üzerinde veriliyor. Binali Yıldırım bu sandıklardan yüzde 50.5 oy almış ben 47 oy almışım bunun neresi yolsuzluk. Kimse kafasını kuma sokmayacak.”

YSK kararının ardından yaptığı konuşma
Tamamen duygularımla oradaydım. Duygularımı anlatırken bir durum tespiti yapıyorum dün sabah bu kararlar alınmadan evvel kalktığım enerjinin kat kat fazlasıyla bugün hazırım.

Boykot etmeyi düşündü mü?
“Şu anda bu toplum demokrasiyle sandık mücadelesiyle normalleşmeli. Ben onun mücadelesini yapıyorum. Bizden kargaşa bekleyenler var. Vatandaşım sakin olacak. Milyonlarca İstanbullu lütfen mağduriyetini anlatın. Biz mücadeleyi sandıkta vereceğiz. Boykot hiç aklımızdan geçmedi.”

‘Haddini bilecek olan siyasilerdir’
“Ben mücadele veriyorum. Hakkımızda o hain kararı alanların çocukları, torunları için mücadele veriyorum. Konuşacağız. Korkmayın. Biz özgürlüğüne düşkün bir milletiz. İş insanı konuşacaklar. Bakın ülkenin ekonomisi çok kötüye gidiyor. Haddini bilecek olan siyasilerdir. Görevini yapamıyorsa haddini bilecek olan siyasilerdir. Siz kibir, insanlara hükmetme bağırma çağırma! Haddini bilecekler.” (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YSK kararını eleştiren TÜSİAD’a “Haddinizi bileceksiziniz”demişti.)

“Tebrik ediyorum sanatçıları. O sanatçıların hiçbirinin benden çıkarı yok. Sokaklarda seçilmiş belediye başkanı olarak gezeceğim. Coşkuyla karşılanacağım.”

medyaspot

İlginizi çekebilir

Mansur Yavaş Hızlı Başladı

Mansur Yavaş Hızlı Başladı

Tema Tasarım |