TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya, Gündem 4 Ocak 2020

İran’dan Kırmızı Bayrakla Savaş İlanı

NE OLMUŞTU? ABD, Irak’ı ziyaret eden İranlı General Kasım Süleymani’ye bir suikast gerçekleştirerek bölgedeki tansiyonun yükselmesine neden…

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin, ABD’nin Irak´ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısıyla öldürülmesinin ardından İran’ın Kum şehrinde bulunan Cemkeran Camii’nin kubbesine ‘alınacak intikamı’ temsil eden kırmızı bayrak çekildi.

NE OLMUŞTU?

ABD, Irak’ı ziyaret eden İranlı General Kasım Süleymani’ye bir suikast gerçekleştirerek bölgedeki tansiyonun yükselmesine neden oldu.

Suikastın ardından İran tarafından öldürülen generalin intikamının en sert şekilde alınacağı mesajı verildi.

İRAN NASIL İNTİKAM ALABİLİR?

ABD’den sert bir şekilde intikam alınacağını belirten İran, Basra Körfezi’ndeki ABD’nin deniz araçlarını hedef alabileceğini daha önce de duyurmuştu.

Bölgedeki ABD askeri varlığı Irak’tan İsrail’e kadar uzanıyor. İran’ın sahip olduğu füze sisteminin menzilinin İsrail’in Tel-Aviv kentine kadar eriştiği de biliniyor.

“NEW YORK SALDIRIYA HAZIR”

İran’dan yapılan açıklamada intikam saldırısının zamanı ve yeri konusunda net bir bilgi verilmemişti. Önceki gün İran’ın intikam çağrısı sonrası New York şehri Belediye Başkanı Bill de Blasio şehrin saldırılara karşı hazır olduğunu belirtmişti. Bill de Blasio, İran’ın ABD’de bir saldırı gerçekleştirme ihtimalinin bulunduğunu öne sürmüştü.

ABD 11 EYLÜL’Ü UNUTMADI

ABD, 2001 yılının 11 Eylül’ünde New York şehrindeki ‘ikiz kulelerine’ gerçekleştirilen saldırı sonrası önce Afganistan ardından da Irak’a savaş ilan etmişti. El-Kaide adıyla bilinen terör örgütünün peşinden Orta Doğu’ya kadar gelen Amerikan askerlerinin benzer bir saldırı meydana gelirse İran’a karşı da savaşa girme ihtimali bulunuyor.

TRUMP SAVAŞI ÖNLEMEK İÇİN YAPTIK DEMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, Kasım Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin, “Bir savaşı başlatmak için değil, savaşı durdurmak için bu adımı attık. Tüm diplomatlarımızı, personelimizi ve müttefiklerimizi korumak için her şeyi yapacağız. Eğer onlara zarar verirseniz sizi bulur ve yok ederiz” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

medyaspot

İlginizi çekebilir

Ünlü İsimden Korkutan Sözler

Ünlü İsimden Korkutan Sözler

Tema Tasarım |