Ana Sayfa Dünya, Gündem 21 Nisan 2020 44 Görüntüleme

İsrail’de Dönüşümlü Başbakan Dönemi

Netanyahu ve Gantz, başbakanlık koltuğuna dönüşümlü olarak oturacak
İsrail’de Dönüşümlü Başbakan Dönemi

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ve siyasi rakibi Benny Gantz, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası ‘acil birlik hükümeti’ kurmak üzere bir anlaşmaya imza attılar.

İsrail’de 1 yıldan fazla süredir yaşanan hükümet krizini sonlandıran anlaşmaya göre, iki siyasetçi dönüşümlü olarak başbakanlık koltuğuna oturacak. İlk olarak Netanyahu’nun göreve başlayacağı açıklandı.

Bu gelişme ile 1 yıldan fazla süren ve 3 erken seçime neden olan hükümet krizi varılan anlaşma ile sona erdi

Yetkililer, karar sonrası yapılan açıklamada kurulan acil birlik hükümetinde Netanyahu ve Gantz’ın dönüşümlü olarak görev alacaklarını aktarırken, ilk 2 yıl Netanyahu’nun başbakanlık görevini üstlenirken, Gantz’ın başbakan yardımcısı olarak görev alacağını ifade etti.

İki siyasetçiye de İsrail halkı tarafından, dördüncü bir seçime gitmeden koalisyon kurma çağrıları yapılıyordu.

İsrail’de son seçim 2 Mart tarihinde yapılırken, seçimde Netanyahu’nun partisi 120 sandalyeli meclise 36 milletvekili göndererek yarışı önde tamamladı. Mavi-Beyaz İttifakı ise 33 sandalyeyle ikinci oldu.

Ülkede, 13 bin 654 kişi Koronavirüs pozitif olarak kaydedildi, Covid-19 nedeniyle 173 kişi hayatını kaybetti. 150 kişinin de yoğun bakımda kritik durumda olduğu bildiriliyor.

medyaspot

    Instagram

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

66