TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 1.02.2019 149 Görüntüleme
İşsizlik ve hayat pahalılığı  birinci sırada…

İşsizlik ve hayat pahalılığı birinci sırada…

Necdet Buluz

Seçimlere yaklaştıkça gündemin birinci sırasında yine işsizlik ve hayat pahalılığı yerini koruyor. Alınan onca önleme rağmen işsizlik sorununun boyutlarının giderek daha da büyüdüğüne dikkat çekiliyor.

İşsizlik sorununun her geçen yıl daha da artış göstermesi, iş sahalarının yetersizliğine bağlanıyor. İstihdam yaratacak yatırımlar olmadığı gibi, ard arda kapanan birçok işyerinde işsiz kalanların da bu işsizler ordusuna katıldığını görüyoruz.

Konu ile ilgili olarak yeni bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada çok şaşırabileceğiniz ilginç sonuçlar da ortaya çıktı. Örneğin, jandarma en güvenilir kurum olarak öne çıkarken, medya güvenilmeyen bir kurum olarakken alt sırada yerini aldı. Araştıra sonuçlarında yargıya ve orduya olan güvenin de azaldığına dikkat çekiliyor.

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen “Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması (TSSEA)” 2018 yılı sonuçları açıklandı.

Araştırma sonuçlarına göre, halk 2018 yılında işsizlik ve hayat pahalılığının ardından; FETÖ tehdidi ve terörle mücadeleyi Türkiye’nin en önemli sorunları olarak görüyor.

2017’de yüzde 17’lik oranla en önemli üçüncü sorun olarak görülen işsizlik, bu yıl yüzde 27’ye ulaşarak ülke sorunları arasında birinci sıraya yerleşti.

Araştırma, 12 Aralık 2018-4 Ocak 2019 tarihleri arasında Türkiye nüfusunun genel temsiliyetine sahip 26 kent merkezinde ikamet eden, 18 yaş ve üzeri bin kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelere dayanıyor.

Araştırmadan fırlayan dikkat çeken sonuçlar şöyle sıralanıyor:

• Son bir yılda yaşanan ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi?” sorusuna toplumun yüzde 57.1’i ekonomik olarak daha kötüye gittiği şeklinde cevap verdi.

• Ankete göre, 2016 yılından beri ‘başarılı’ bulunma oranı artışta olan ‘hükümetin ekonomi politikaları’, 2018 yılında 2017’e göre 14.2 puan düşerek yüzde 33.5’e indi. Bu oranın 2016 yılının sonuçlarının gerisinde kaldığı gözlemlendi.

• Türk halkının yüzde 58.7’lik kesimi Türkiye’nin NATO üyeliğinin devam etmesi gerektiğini belirtirken; ankete katılanların yüzde 41.9’u Türkiye’nin NATO üyesi olmadan da güvenliğini sağlayabileceğini düşünürken, yüzde 34.8’si sağlayamayacağını düşünüyor.

• AB müzakerelerine devam edilmesi gerektiğini belirtenlerin oranı, yüzde 48.9 olarak gözlemlendi. Halkın Avrupa Birliği üyeliğini destekleme oranı 2014’te yüzde 71.4, 2015’te yüzde 65.1 olarak gözlemlenmişti.

• Bu yıl da ABD 17.6 puanlık artış ile yüzde 81.9’luk kesim için Türkiye’ye en çok tehdit oluşturan ülke oldu. Türkiye için tehdit oluşturduğu düşünülen ülkeler arasında yüzde 63.3’lük oran ile İsrail ikinci sırada yer aldı. Türkiye’nin en önemli dostu/müttefiki şeklinde ifade edilen ülke ise yüzde 63.6 ile yine Azerbaycan oldu. Azerbaycan’ı KKTC ve Pakistan takip etti.

• Ankete katılanların sadece yüzde 28.6’sı siyasette boşluk olduğunu düşünürken, 51.4’ü herhangi bir boşluk olmadığını düşünüyor.

• Geçtiğimiz yıla göre düşüş gösterse de, kamuoyunun yüzde 30.8’i halen Türkiye’de yargının siyasallaştığını düşünüyor.

• Araştırma sonuçlarına göre kamuoyuna en çok güvendiği kurumlar sorulduğunda, bu sene Jandarma önde çıktı. Jandarma hariç tüm kurumlara güven yüzde 55’in altında kaldı. 2017’de Cumhurbaşkanlığı kurumuna güven yüzde 56.5 olarak belirlenmişken, bu yıl bu oran yüzde 44.1 olarak tespit edildi. Ordu’ya olan güven yüzde 60’dan, yüzde 51.2’ye düştü. Bu düşüşe rağmen ikinci sırada yer aldı. En az güvenilen kurum ise, bu sene de değişmeyerek yüzde 31.9 ile yine medya oldu.

• Ankete katılanların yüzde 60.9’u hiç kitap okumuyor, yüzde 81.4’ü hiç tiyatroya gitmiyor.

• Geçtiğimiz yıla göre ‘Günde ortalama TV izleme sıklığı’ 0.6 saat artarak 3.5 saat olarak gözlemlendi.

Biz de Türkiye’nin bugün için en önemli sorunu olarak değerlendirdiğimiz işsizlik ve hayat pahalılığı konusunda daha detaylı olarak görüşlerimizi yansıtacağız. Bir başka yazıda.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

ZEMHERİ’DE GÜL KOKLANMAZ

ZEMHERİ’DE GÜL KOKLANMAZ

Tema Tasarım |