TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem, Sİyaset 12 Aralık 2018

İttifakta Uzlaşma Nasıl Sağlandı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP Genel Merkezi’nde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile saat 20.00’de bir…

CHP ile İYİ Parti arasında son bir kaç gündür adeta borsa gibi "inişli-çıkışlı" seyreden yerel seçim görüşmeleri, akşam saatlerinde uzlaşmayla sonuçlandı. İYİ Parti, güne ittifak görüşmelerine "noktayı koyma" hesabıyla başlarken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, sonuç almak için yaptığı son hamleler, görüşmelerin olumlu sonuçlanmasında etkili oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP Genel Merkezi’nde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile saat 20.00’de bir araya geldi. Akşener başkanlığındaki İYİ Parti heyetinde Cihan Paçacı, Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu yer aldı.

Heyeti CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kağan Salıcı ve Seyit Torun aşağıda karşıladı. Görüşme öncesi CHP ve İYİ Parti’nin uzlaşıya vardığı öğrenildi. Gelen ilk bilgilere göre Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay, Eskişehir, Bursa ve Adana’da CHP adayı desteklenecek. Balıkesir, Kocaeli, Denizli, Manisa, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep ise İYİ Parti’de olacak. İki lider görüşme sonrası açıklama yaptı.

CHP ile İYİ Parti arasında 13 Kasım’da Kılıçdaroğlu’nun Akşener’i ziyaretiyle başlayan yerel seçimlere ilişkin işbirliği görüşmeleri, Mansur Yavaş’ın İYİ Parti’den Ankara Belediye Başkanı adayı olmayı reddetmesiyle çıkmaza girmişti.

Önceki akşamki görüşmede, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın CHP ile köprüleri attığı öne sürüldü. Yaşanan tıkanıklık üzerine “İşbirliği sona erdi” yorumları yapıldı ve İYİ Parti, gelinen noktayı basın toplantısı ile duyuracağını açıkladı.

SUBAŞI DEVREDE

Dün sabah saatlerinde İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı’nın devreye girmesiyle taraflar “devrildi” denilen masa etrafında yeniden bir araya gelmeye karar verdi. Subaşı, CHP’liler ile görüşmesinden sonra Akşener’e, “CHP’nin köprüleri atma eğiliminde olmadığını” söyledi.

AÇIKLAMA ERTELENDİ

Bunun üzerine İYİ Parti’de saat 11.00’da yapılması planlanan basın toplantısı ertelendi. Akşener, bazı genel başkan yardımcılarıyla makamında bir araya geldi. Daha sonra partinin en yetkili karar organı olan Genel İdare Kurulu (GİK) saat 14’te toplandı. Toplantıda, Akşener’in, “Bugün (dün) itibarıyla karşı taraftan gelen talep doğrultusunda görüşmeler devam ediyor” bilgisini verdi. Akşener, yaşanan sıkıntıları aşmak ve İYİ Parti’nin de masayı dağıtmama eğilimini iletmek için Kılıçdaroğlu ile telefonla görüştü.

TRAFİK HIZLANDI

Bunun ardından iki parti genel merkezi arasında trafik hızlandı. İlk olarak İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı ve Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, CHP’ye giderek Kılıçdaroğlu ile görüştü. Aydın, CHP Genel Merkezi’nden ayrılırken akşam saatlerinde iki liderin buluşacağını duyurdu. CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı ile Seyit Torun 16.45’te İYİ Parti Genel Merkezi’ne geldi. İki parti arasında ‘al-ver süreci’ başladı. Akşener’in, “Ankara’da CHP’yi destekleme karşılığında Balıkesir’den adayınızı çekin” önerisini Kılıçdaroğlu’na götüren CHP’liler, kısa bir toplantının ardından saat 18.00’de bir kez daha İYİ Parti’ye giderek Akşener ile görüştü. Bu görüşme trafiğinin ardından saat 20.00’de Akşener ve ekibi CHP Genel Merkezi’ne gelerek Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Bu toplantıda işbirliği ile ilgili el sıkışıldı.

GÜNDEMİMİZDE TÜRKİYE VAR

Kılıçdaroğlu ve Akşener, yaklaşık 40 dakika süren görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu, yoğun bir mesai harcandığını belirterek, şunları söyledi:

“İş birliği yapmanın zorluklarını üç aşağı beş yukarı tahmin edersiniz. Ama bizim gündemimizde her zaman olduğu gibi yine Türkiye vardı. Türkiye’nin demokrasisi var, insanların bizden beklentileri var. Türkiye’nin çağdaş uygarlığı yakalaması lazım. Dolayısıyla özel, kişisel angajmanlara girmeden Türkiye’yi düşünerek, vatandaşlarımızı düşünerek, onların umutlarını büyüterek yolumuza devam ettik. Güzel bir çalışma oldu. Bu iş birliği dolayısıyla katkılarından ötürü Sayın Genel Başkana ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ediyorum.

BAHARI YAKALAYACAĞIZ

Bir kış ortamındayız. İnşallah baharda Türkiye de bir baharı yakalayacak. Huzur içinde, umut içinde güzel bir Türkiye’yi yerel yönetimlerden başlayarak, demokrasiyi güçlendirerek, yolumuza devam edeceğiz. ‘Güzel şeyler olacak.’ demiştik. Sayın Genel Başkan da demişti. Evet güzel şeyler olacak. Biz kendimizi Türkiye’ye adamış olan iki sayın genel başkanız. Kendimizi Türkiye’ye, bu ülkenin toplumuna adayan insanlarız. Bireysel hiçbir beklentimiz, hiçbir çıkarımız yok. Bütün mesele çocuklarımız daha güzel bir Türkiye’de yaşasınlar, daha güzel okullara gitsinler, işsizliğin olmadığı, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye’yi inşa etmek istiyoruz. Yerelden başlayarak bunu inşa etmek istiyoruz.”

UMUT OLSUN

Akşener de heyetlerin anlaştığını, iki genel başkan olarak burada olduklarını belirterek, ittifakın Türkiye’ye umut olması temennisinde bulundu. Akşener, adaylara da başarı diledi.

Açıklamanın ardından Akşener CHP Genel Merkezi’nden ayrıldı.

İŞTE O İLLER

– CHP ile İYİ Parti 21 büyükşehirde işbirliği yapma kararı aldı. Büyükşehirler dışında kalan iller ve bazı metropol ilçelerle ilgili de görüşmeler devam edecek. Bu il ve ilçelerde işbirliği imkanı olup olmadığı araştırılacak. Eğer işbirliği imkanı bulunmazsa her parti kendi adayını çıkaracak. Mersin’de iki parti de kendi adayı ile seçime girecek. İki parti arasında krize neden olan Balıkesir’de de CHP adayını çekecek. Bu ilde CHP, İYİ Parti adayını destekleyecek. Daha önce İYİ Parti’nin aday açıkladığı Mersin, Erzurum ve Ordu işbirliği kapsamı dışında kaldı. Görüşmede aday ismi konuşulmadığı da öğrenildi. İki parti arasındaki mutabakata göre ortaya çıkan tablo şöyle:

CHP’nin aday çıkartacağı iller: Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay, Eskişehir, Bursa ve Adana

İYİ Parti’nin aday çıkartacağı iller: Balıkesir, Kocaeli, Denizli, Manisa, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep.

ÖZASLAN’LA GÖRÜŞTÜ

Kılıçdaroğlu, Ankara adaylığı için adı geçen Metin Özaslan’la Genel Merkezdeki makamında bir araya geldi. Kılıçdaroğlu ile Özaslan’ın İYİ Parti ile yapılan görüşmelerde CHP’nin Ankara’da aday çıkarmasının kesinleşmesinin ardından bir araya gelmeleri dikkat çekti.

medyaspot

İlginizi çekebilir

İmamoğlu’ndan Hodri Meydan

İmamoğlu’ndan Hodri Meydan

Tema Tasarım |