TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 12.12.2018 216 Görüntüleme
KALEMİNE EFENDİ KAL, GEREKİRSE KIR AMA SATMA!

KALEMİNE EFENDİ KAL, GEREKİRSE KIR AMA SATMA!

Ahmet ÖZDEMİR
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Hürriyet Gazetesi’nin kurucusu olan Sedat Simavi hakkında kısa ansiklopedik bilgi vermek istiyorum.

Sedat Simavi, 1896’da İstanbul’da doğdu. Babası Samsun mutasarrıfı Hamdi bey’di. An-ne tarafından dedesi eski sadrazamlardan Saffet Paşa’dır. Orta ve lise tahsilini Kadıköy’deki Sa-int Joseph Fransız Lisesi ile Galatasaray Lisesi’nde yaptı. 1912’de Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Ayrıca Galatasaray Lisesi’nde tarih öğretmenliğinde bulundu. Bu kısa hizmetten sonra yazı haya-tına atıldı.

“Ankara’nın Koyunu, Sonra Çıkar Oyunu.” (çizen: Sedat Simavi). Güleryüz dergisi “Za-fer ve Galibiyet Nüsha-i Fevkaledesi” Ekim 1922, İzmir’in kurtuluşunun hemen ardından yayım-anmış.Sedat Simavi, İnci, Diken, Karikatür gibi mizah dergilerini yayınladı. 1916’da haftalık olarak yayımlamaya başladığı Hande dergisiyle basın hayatına başladı. 1917’de Pencere ve Ca-sus isimli ilk konulu Türk filmlerini yönetti. Mizah alanında da eserler veren Simavi’nin Yeni Zenginler (1918) ve Kadınlar Saltanatı (1920) isimli karikatür albümleri vardır. Sedat Simavi devrinin en ünlü haftalık dergisi olan Yedigün çıkarmış , böylece Türk basın hayatına mecmuacı-lıkta büyük yenilikler getirmiştir. 1920’de Dersaadet adıyla günlük bir gazete çıkardı; Kurtuluş Savaşı yıllarında yayınladığı Güleryüz isimli mizah dergisiyle Kuvayi Milliyecileri destekledi. 1921-1930 yılları arasında Hanım, Hacıyatmaz, Yıldız, Meraklı Gazeteci, Yeni Kitap, Arkadaş gibi çok sayıda dergi yayımladı. 1933’te çıkardığı haftalık Yedigün ve 1935’te devraldığı Kara-göz isimli dergilerin yayımını uzun yıllar sürdürdü.

Sedat Simavi, 1946’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer almış ve 1949’a kadar başkanlığını yürütmüştü. Ölümünün ardından Sedat Simavi Vakfı tarafından verilen Sedat Simavi Ödülleri, daha sonra kurucusu olduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tara-fından verilmeye başlamıştı.
Bu gün 2018 yılı ödülleri sahiplerini bulacak.
Bu yılın ödül sahiplerini de yazayım:

– GAZETECİLİK ÖDÜLÜ:
Çiğdem TOKER Cumhuriyet Gazetesi’nde 1 Ekim 2017 – 16 Mayıs 2018 tarihleri ara-sında yayınlanan, “Kamu İhalelerinde Davet Yöntemi” başlıklı tematik köşe yazıları nedeniyle.
2- RADYO ÖDÜLÜ:
Yavuz OĞHAN RS FM’de 22 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan “Yavuz Oğhan’dan Bide Bunu Dinle-Nazlı Ilıcak’ın Oğlu Mehmet Ali Ilıcak: Anneme Kefil Olamam ki!” adlı radyo prog-ramı nedeniyle.
Seçici Kurul ayrıca, Gizem ARAS’ı TRT Radyo 1’de 6 Ocak ve 17 Şubat 2018 tarihle-rinde yayınlanan “Beşik (1 ve 7. Bölümler)” adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer gördü.
3- TELEVİZYON ÖDÜLÜ:
Haber: Emre İZKÜBARLAS – Ferhan GÜLER
Fox TV’de 8-9 Mayıs 2018 tarihlerinde yayınlanan “Hastane Var Doktor Yok – Taşımalı Sağlık Sistemi” adlı haberleri nedeniyle.
Seçici Kurul ayrıca, Emrullah ERDİNÇ’i Kanal D Televizyonu’nda 3 Eylül 2018 tari-hinde yayınlanan “Avukata Karakolda ‘Dayak’ İddiası” adlı haberi nedeniyle övgüye değer gör-dü.
Belgesel:
Yağız ŞENKAL NTV’de 5-7 Ocak ve 8 Mart 2018 tarihlerinde yayınlanan “Güncel Dos-ya: Kadın Cinayetleri” adlı belgeseli nedeniyle.
4- KARİKATÜR ÖDÜLÜ:
Sefer SELVİ
Evrensel Gazetesi’nde çizdiği “Güncel Siyasi” karikatürleri nedeniyle.

5- EDEBİYAT ÖDÜLÜ:
Kâmuran ŞİPAL “Dua Çiçeği” adlı romanıyla.
6- SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ:
Turan AKINCI “Beyoğlu: Yapılar, Mekânlar, İnsanlar (1831-1923)” adlı eseri nedeniyle.
Seçici Kurul ayrıca, Büşra SANAY’ı “Kardeşini Doğurmak: Türkiye’de Ensest Gerçeği” adlı eseri nedeniyle övgüye değer gördü.
7- FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Prof. Dr. Ahmet Kerim AVCI “Su-Gazı Değişimi Sürecinin Isı Değiştiricili Mikrokanal Reaktör Düzeninde Modellenmesi ve Benzetimi” adlı eseri nedeniyle.
Seçici Kurul ayrıca, Doç. Dr. Cem SEVİK’i “İki Boyutlu Petek Yapıların Örgü Termal Özellikleri Üzerine
Bir Değerlendirme: Grafen, h-BN, h- MoS2 ve h-MoSe2” başlıklı eseri nedeniyle övgü-ye değer gördü.
8- SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ:
Doç. Dr. Özgür ÖKTEM
“Endojen c-Jun N-terminal Kinaz (JNK) Aktivitesi: Normal ve MalignGranüloza Hücre-leri Arasındaki Sınır” başlıklı çalışması nedeniyle.
Seçici Kurul ayrıca, Prof. Dr. Volkan SEYRANTEPE’yi “Tay-Sachs Hastalığı Fare Mo-delinde ‘Murin’ Sialidaz Neu3 GM2 Yıkımını ve Bypass’ı Kolaylaştırır” başlıklı çalışması ne-deniyle övgüye değer gördü.
9- SPOR ÖDÜLÜ:
VakıfBank Kadın Voleybol Takımı
“Avrupa Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonu” olması nedeniyle.
Seçici Kurul ayrıca, A Milli Kadın Voleybol Takımı’nı “FIVB Voleybol Milletler Ligi Dünya 2.si” olması nedeniyle övgüye değer gördü.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |