TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 20.02.2021 87 Görüntüleme
Karadeniz huzur, Akdeniz kaos

Karadeniz huzur, Akdeniz kaos

Karadeniz bölge ülkeleri arasında varılan anlaşmalar ile M.E.B. planlaması yapılmış ve anlaşmaların imzalandığı günden sonra herhangi bir kriz ve kaos yaşanmamış huzurlu bir şekilde bölge ülkeleri ekonomiden siyasete kadar bir çok alanda işbirliği ve barış içinde varlıklarını sürdürmekle beraber ekonomik kazanımlarını kendi ülke menfaatleri doğrultusunda kullanma imkanına kavuşmuşlardır.

Küresel güçlerin askeri varlıkları ile bölge ülkelerin askeri varlıklarının adım atacak yer bırakmadığı Akdeniz’de keşfedilen enerji yatakları ile bölgeyi ve bölge ülkeleri arasında krizler ve kaoslarla kendi kontrolleri altına almak isteyen emperyal devletlerin her zamanki oyunlarını sahneye koydukları piyonların çok olduğu Şah’ın ise tek olduğu bilincine varamayan bölge ülkeleri kendilerinin piyon olarak kulanıldığınıgörmek ve göstermek istemeyen yönetimleri ile emperyal yapıların yönetiminde işbirliği ile bölgede huzursuzluk devam etmektedir.

Dünya beşten büyüktür diyerek ülkesinin hakkını savunan ancak bölge ülkeleri ile yapılacak anlaşmalar ile Akdeniz’e huzur geleceğini ifade eden Türkiye karşısında olan bütün ülkelerin yönetimlerinin Karadeniz’de bölge ülkeleri ile yapılan M.E.B anlaşması ile neler kazandıklarını görmeleri gerekmektedir.

Akdeniz bölge ülkeleri, bölge zenginliklerini kendi ülke menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kullanmaları ile neler kazanabileceklerini görmeleri için ;

Akdeniz’in dünya enerji yataklarının önemli bir bölümüne sahip olduğu,

Dünya deniz ticaretinin stratejik noktasında olduğu,

Bölgenin kendi içinde ekonomik olarak ülkelerin kendini yönetecekleri bir konuma kavuşması ile zenginliklerine neler katabileceklerini,

Bunu elde ettikleri zaman yönetilen konumundan yöneten ve kendi başına karar alabilen ülkeler konuma geleceklerini,

Bölge uzun süredir devam eden bir çok çatışmanın ve terör örgütlerinin merkezi olma konumundan çıkacağının bilinmesi gerekmektedir.

Terör örgütleri görünmeden kriz ve kaos çıkararak devamlı olarak bölge ve ülke halklarının birleşmesini,bilinçlenmesi, birlikte hareket etmesini,gelişmesini,ekonomik olarak kalkınmasını istemeyenlerin, dünya üzerinde kendi üzerlerinden yaşamsal alan bulduklarını bilmeleri gerekir.

Bu nedenle Akdeniz ülkelerinin kendi ülke menfaatlerini gözeten yönetimlere ihtiyaçları vardır.Bunu başarabilmelerinin yolu ise halkı ile bütünleşen yapıların oluşturulması ile mümkün olabileceğinin bilinmesi gerekmektedir.

OrtadoğudanAfrikaya, Kızıldenizden Süveyş kanalına ve Cebelitarık boğazına kadar stratejik sınırlara sahip olan Akdeniz bölgesi ülkeleri Karadenizdeki gibi MEB anlaşması yapılması durumunda bulundukları bölgelerinde huzur,barışekonomik özgürlük ve kalkınmış bir topluma sahip olacaklarının, dünya üzerinde ne kadar etkin olduklarının farkına varmaları dileğiyle.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |